7


  • Учителю
  • Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру 9 сынып

Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру 9 сынып

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Сабақтың мақсаты: Оқушылардың тригонометриялық өрнектерді түрлендіруге, тригонометриялық тепе-теңдіктерді дәлелдеуге қолдану икемділігін қалыптастыру және өздігінен жұмыс істеуге дағдыландыру.Күтілетін нәтиже: Өздігінен дамуға ұмтылатын жеке тұлғаны қалыптастыр.
предварительный просмотр материала

Курманова М.О

математика мұғалімі

С Шәймерденов атындығы

қалалық классикалық гимназия

Петропавл қаласы

Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру

(9-сынып)

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың тригонометриялық өрнектерді түрлендіруге, тригонометриялық тепе-теңдіктерді дәлелдеуге қолдану икемділігін қалыптастыру және өздігінен жұмыс істеуге дағдыландыру.

Күтілетін нәтиже: Өздігінен дамуға ұмтылатын жеке тұлғаны қалыптастыру.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ.

Сабақтың әдісі: Дамыта оқыту,саралап оқыту, сұрақ-жауап, жұппен жұмыс әдістері.

Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, жұмыс дәптері , музыкалық сүйелдеме, компьютер.

Сабақ әдісі: Сұрақ- жауап, есептер шығару, ізденіс.

Сабақ типі: Білімді бекіту.

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

  • Сәлемдесу, балаларды түгендеу (сынып бес топқа бөлінген).

  • "Ара "- атты тренинг (Әр бала ортаға шығып шеңбер құрады көздерін жұмып ортаға жылжиды тоқта дегенде көршілерін тауып шеңбер құрады) Мақсаты: психологиялық ахуалды жақсарту ынтымастық қарым - қатынасты құру. (3 мин)

«Кім жастайынан өзі ойлайды және жасайды кейін сенімді, мықты және ақылды болады».

(В.Шукшин)

І. Өзіңді тексер! «Математикалық диктант» Нұсқа бойынша әр тапсырма 1 ұпай барлығы 11 ұпай әр оқушыда бағалау парағы бар олар тапсырмны орындағаннан кейін көршісімен алмасып интерактивті тақтамен тексеріп бағалау парағын толтырады 5 мин+2 мин

МАТЕМАТИКАЛЫҚ ДИКТАНТ

1 ТАПСЫРМА: Формулаларды толықтыр.

 нұсқа

 нұсқа

Sin(90-α)


Cos (90-α)






tg(180-α)






Sin(270+α)


1 арқылы


1 арқылы


жаз және арқылы


жаз және арқылы


2тапсырма Есептеңдер:

нұсқа

нұсқа





3тапсырма Есептеңдер.

нұсқа

нұсқа

Берілгені:

Табу керек:


Берілгені:

Табу керек:


Бағалау критериі:

11 «+» - «5» ұпай, 10 немесе 9 «+» - «4» ұпай, 8 немесе 6 «+» - «3» ұпай, қалғандары - «2» ұпай.

ІІ. Сұрақ жауап (3 мин)

Тригонометриялық мәнді алақан арқылы қалай анықтауға болады? формуласы


  • Келтіру формулаларды өмірмен байланыстыра отырып,түсіндіру.

  • Егер келтірілген тригонометриялық функцияның аргументі (бұрышы) π ±α (180 ±α), 2π ±α (360 ±α) түрінде болса, онда оның аты өзгермейді.

  • Егер келтірілген тригонометриялық функцияның аргументі (бұрышы) π/2 ±α (90 ±α), 3π/2 ±α (270 ±α) түрінде болса, онда синус косинусқа, косинус синусқа, тангенс котангенске, котангенс тангенске өзгереді;

  • Келтіру формуласының оң жағының таңбасы сәйкес ширектегі келтірілген функцияныі таңбасымен бірдей жазылады.

ІІІ. Оқушылар тақтамен жұмыс жасайды. 4 оқушы шығып орындайды (4 мин)

IV. Деңгейлік тапсырмаларды әр оқушы өзінің мүмкіндігі бойынша таңдап, нұсқа бойынша орындайды. (10 мин) нәтижесін интерақтивті тақта арқылы тексереді.

деңгей «А» ( «3 ұпай әр тапсырма 1 ұпайдан»):

1 нұсқа

  1. Өрнекті ықшамда:
    сілтеме: топтастыр

  2. Берілгені :. Табу керек: , .

  3. Есепте: сos1050-sin1950+sin(-1350)


2нұсқа

  1. Өрнекті ықшамда:
    сілтеме: топтастыр

  2. Берілгені:. Табу керек:, .

  3. Есепте: sin 2400-sin3000+ sin1200

Деңгей «В» ( «4,5 ұпай әр тапсырма 1,5 ұпайдан»)

1 нұсқа

  1. Өрнекті ықшамда:

  2. Берілгені:. Табу керек: , .

  3. tgα=1 болса, онда

2нұсқа

  1. Өрнекті ықшамда:

  2. Берілгені:. Табу керек, .

  3. Ескпте: ctgα= болса, онда

Деңгей «С»( «6 ұпай әр тапсырма 2 ұпайдан»):

1 нұсқа

  1. Өрнекті ықшамда:

  2. Берілгені:. Табу керек: , , .

  3. Есепте:

2нұсқа

  1. Өрнекті ықшамда:

  2. Берілгені:. Табу керек: , , .

  3. Есепте:

VI. Тест тапсырманы компьютер арқылы орындайды (жұппен) Ұпай санын компьютер қояды. (10 мин)

{Test=1}

Есептеңіз: .

  1. 2,5

  2. - 4

  3. - 2

  4. 2

{Test=4}

, болғанда, мәнін есептеңіз.

  1. 3

  2. 11

  3. 4

{Test=4}

Өрнекті ықшамда: .

  1. 2

  2. 0

{Test=4}

Есептеңіз: .

A)

B)

C)

D)

{Test=3}

Есептеңіз:

  1. -2,5

  2. -1,5

  3. 2,5

  4. 1

{Test=3}

Өрнектің мәнін табыңыз: .

  1. 10

  2. 2

  3. 0

  4. -1

{Test=3}

Есептеңіз: .

  1. A)

  2. B)

  3. C)

  4. D)

{Test=3}

Есептеңіз , егер .

  1. A)

  2. B)

  3. D)

  4. E)

{Test=4}

Өрнекті ықшамда:

  1. A)

  2. B)

  3. C)

  4. E)

{Test=4}

Ықшамдаңыз: .

  1. A)

  2. B)

  3. D)

  4. E)

{Test=1}

Есептеңіз , егер , .


{Test=4}

Есепте:

  1. 1

{Test=4}

Ықшамдаңыз: .

  1. A)

  2. B)

  3. C)

  4. E)

{Test=3}

Өрнектің мәнін табыңыз: .


  1. 3

  2. 5

  3. 8

  4. 0

{Test=1}

Ықшамдаңыз:

A) 0

B)

C)

D)

Бағалау: әр тапсырмадан кейін бағалау парағын толтырып қорытындысын шығарады, бағасын қояды. (2мин)

Бағалау парағы ________ сынып оқушысы аты-жөні:_____________________________

Математикалық диктант

(11 үпай)

Ауызша жауап

(1 ұпай )

Тақтада жұмыс

(2 ұпай)

Деңгейлік тапсырмалар


Тест

(10ұпай)

Ұпай саны

Өзіндік баға

Мұғалімнің бағасы

А деңгей

(3 ұпай)

В деңгей

(4,5 ұпай)

С деңгей

(6 ұпай)











Ұпайды бағаға аудару шкаласы: егер 13,5-18,5 ұпай «3» баға, 19-24 ұпай «4» баға, 25-30 ұпай «5» баға

  • Үй жұмысы: шығармашылық тапсырма «Менің сабаққа деген көз қарасым. «Математика не үшін маған керек?» Мектепішілік газетке мақала түрінде жазып келу. Орындалмаған деңгейлік тапсырмаларды орындап келу. (2 мин)

Рефлексия Мен бүгін білдім… Мені қызықтырды… Қиын болды… (2 мин)

Сабақты аяқтау С Шәймерденовтың сөзімен «Жастардың кейіп-тұлғалары үнемі іс үстінде көрініп, салмақтары еңбекпен өлшенеді»



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал