- Учителю
- Алгебра пәнінен ашық сабақ Рационал өрнектер және оларға амалдар қолдану тарауын қайталау
Алгебра пәнінен ашық сабақ Рационал өрнектер және оларға амалдар қолдану тарауын қайталау
7сынып.
Алгебра. Сабақтың тақырыбы: Рационал өрнектер және оларға амалдар қолдану тарауын қайталау. Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушылардың тарау бойынша алған білімдерін тексеру. Рационал, яғни алгебралық бөлшектерге амалдар қолдануды, рационал өрнекті түрлендіруге дағдыландыру. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру. Рационал өрнектерді түрлендіру кезінде алған теориялық білімін практикада қолдана білу дағдысын қалыптастыру. Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, тез шешім қабылдай білуге, пәнге деген қызығушылығын арттыра отырып, жүйелі ойлауға, нәтижеге қол жеткізе білуге, өзіне сенімділікке, өз елін, өз жерін қастерлеуге, жолдастық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: карточкалар, белсенді тақта, слайдтар, сызбалар, стикерлер.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу. Сыныптың сабаққа дайындығын тексеру. ІІ.Психологиялық ахуал: Оқушыларға стикерлер таратылады. Стикерге тілек жазып оқушылар бір-біріне береді. Стикердің бір жағында есеп беріледі, оқушылар оған ауызша жауап береді. ІІІ.Өткенді қайталау: Балалар жаңа стикер алғанда қандай тапсырмалар орындадыңдар? Рационал өрнектер және оларға амалдар қолдандық. Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Рационал өрнектер және оларға амалдар қолдану тарауын қайталау. Балалар бүгін біз сіздермен сабақта қолжетімді мақсат қоюымыз керек.Оқушылар өздері мақсат қояды./слайд1/
ІV.Үй жұмысын тексеру: «Ауылым -алтын бесігім»Оқушылар сандарға сәйкес сөз құрастырады. 0,5; 1; 0; 1; 2- Таран
Ендеше бүгінгі сабақта «Өз ауылынды тани біл »-дей отырып , Таран ауданына, Таран орталығына экскурсия жасаймыз.Экскурсияны бастамас бұрын оқушылар ауызша сұрақтарға жауап береді. - Рационал өрнек дегеніміз не? -Рационал өрнектерді қалай қосамыз, азайтамыз? -Қысқаша көбейту формулаларды сұрау. Ауыл, туған жер туралы мақал-мәтелдер сұрау. « Туған жердін күні де түні де ыстық» «Ыстық орындық»-оқушылар өздері сұрақ қояды. V.ЭКСКУРСИЯ 1.Қай жылы Таран ауданы құрылған? (1936ж) Өрнектің мәнін табыңдар:
мұндағы
а=2000, в=64
2.
3топқа әртүрлі тапсырма:
1топ:
Сәкестік тест: 0
77
6
2
1
га
761027га-ауданның жер көлемі
2топ: Формулалар құрастыру: (в-а)өрнегінің квадраты формулалардың қайсысына тең? Неліктен? Тақтаға шығып 1оқушы түсіндіреді.
3топ: Сәйкестік тесті орындарынан орындайды.
3.
«Атақты адамдар» Бөлшектерді қысқартыңдар:
Б. Майлин
Е. Өмірзақов
С. Темірбаев
4. «Ой қозғау» топтастыру стратегиясы. АҚ «Варваринское»
Тақтада алгебралық бөлшектерге байланысты 6 есеп шығару жолымен жазылып тұрады, ал оқушылар бұл есептердің дұрыс шығарылғанын ғана табулары керек. Дұрыс берілген тапсырманы тақтаға шығып орындайды
-
2.
3.
4.
5.
6.
Сергіту сәті: Оқушыларға үлестіріледі цифрлары бар карточкалар.
- Таранның жер аумағы: 7,6мың км
-Тұрғындар саны-40,0 мың адам
-Неше елді мекен бар? 52
-Неше ауылдық округ?15
-Қанша ұлт өкілдері бар? -32
Ауданда қанша ауыл шаруашылық кәсіпорын бар?- 42,
неше элеватор?-3
Неше мектеп?-42,
40 медицина мекемесі,
5. Аудан орталығының көрікті жерлерінің бірі: «Ер есімі ел есінде»-Бөлшектерді көбейтіңдер және бөліңдер:
Х-3
Ер
у/2 есімі
х-3/24х ел 5(у-5)/у+5 есінде
Қосымша: Өрнектерді ықшамдаңдар:
VІ.Қорытынды: VІІ. Бағалау: Топ басшылары оқушыларды бағалайды.
VІІІ.Үйге тапсырма: №542 формулаларды қайталау
Рефлексия: Енді «табыс ағашын отырғызайық». (Тақтада ағаштың суреті)
(оқушылар өздері таңдаған алманы алып, тақтада тұрған ағашқа жапсырады).
-
Жасыл алма: Маған сабақ ұнады. Тақырыпты меңгердім.
-
Сары алма: Тақырыпты түсіндім, бірақ есептеген кезде қиналамын.
-
Қызыл алма: Сабақ маған түсініксіз.
-
1тілек 2ұсыныс