7


  • Учителю
  • Урок «Аралас санды аралас санға бөлу, натурал санды бөлшек санға бөлу»

Урок «Аралас санды аралас санға бөлу, натурал санды бөлшек санға бөлу»

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Сабақтың мақсаты:1)Үйрету, есеп шығаруда қолдана білуге дағдыландыру.2)Оқушылардың ой-өрісін дамыту.3)Оқушылардыадамгершілікке, достыққа, еңбекқорлыққа тәрбиелеу.Сабақтың көрнекілігі:Тірек сызба формулалар, суреттер,таратпа қағазд.
предварительный просмотр материала

ЖАМБЫЛ ОБЛЫСЫ, ТАЛАС АУДАНЫ, ҚАРАТАУ ҚАЛАСЫ

«ҮМІТ» ҚИМЫЛ-ТІРЕК АППАРАТЫ БҰЗЫЛҒАН

БАЛАЛАРҒА АРНАЛҒАН МЕКТЕП ИНТЕРНАТЫНЫҢ

МАТЕМАТИКА ПӘНІНІҢ МҰҒАЛІМІ

ЧОМАЕВА АРДАҚ ҚУАНЫШБАЙҚЫЗЫ

Сабақтың тақырыбы: «Аралас санды аралас санға бөлу,

натурал санды бөлшек санға бөлу»


Сабақтың мақсаты: 1)Үйрету, есеп шығаруда қолдана білуге

дағдыландыру.

2)Оқушылардың ой-өрісін дамыту.

3)Оқушыларды адамгершілікке,

достыққа, еңбекқорлыққа тәрбиелеу.


Сабақтың көрнекілігі: Тірек сызба формулалар, суреттер,

таратпа қағаздар.


Сабақтың түрі: Аралас сабақ


Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылардың сабаққа дайындығын

тексеру.


ІІ. а) Үй тапсырмасын тексеру:

№794

5)


6)


7)


8)


в) Өткен тақырыпты қайталау:

1.Жай бөлшек дегеніміз не?

2.Дұрыс бөлшек деп, бұрыс бөлшек деп, аралас бөлшек деп қандай бөлшектерді айтады?

3.Бөлшекті бөлшекке бөлу ережесі қалай тұжырымдалады?

4.Санды нөлге бөлуге болады ма?


ІІІ. Жаңа сабақ

Анықтама:

a) Аралас санды аралас анға бөлу үшін, оларды бқрыс бөлшек түрінде жазып алып, бөлшекті бөлшекке бөлу ережесін қолдану керек.

Мысалы: 5


в)Натурал санды бөлшекке бөлу немесе бөлшекті натурал санға бөлу.


Анықтама:

Бөлінгіш немесе бөлгіш натурал сан болаған жағдайда натурал сан бөлімі 1 болатын бөлшек түрінде жазылып, бөлшекті бөлшекке бөлу ережесі қолданылады.

Мысалы: 1) 2


2)


Формуласын жазсақ: ; ;


Ал балалар, сабақты қалай түсінгендеріңді білу үшін есептер шығарайық. Бөлшекті бөлшекке бөлуді ауызша есептеңдер.


№793



Дәптермен жұмыс

№796 (1,2)


2)


№799 (1,2)

1)

2)


IV. Сергіту сәті:

Оқушыларға таратпа қағаздар таратылып, жауап алынды.


Ертегі есеп:

Парсы шаруасы үш ұлына 17 түйесін мұраға қалдырды. Бірінші ұлына барлық түйесінің ½-ін, екінші ұлына 1/3-ін, үшінші ұлына 1/9-ын алуды тапсырды. Ағайындылар көп ойланып бөле алмады. Қожанасыр өтіп бара жатып түйелерге өз түйесін қосып, мәселені шешті. Әкесі айтқандай бөліп алды. Қожанасыр да өз түйесін қайтарып алды. Ойланыңдар, бұл қалай болғаны?


Шешуі: 17+1=18


  1. =9 түйе


  1. = 6 түйе


  1. =2 түйе


9+6+2=17

1 түйені өзі алып кетті.


V. Қорытындылау:

1.Аралас санды аралас санға қалай бөлеміз?

2.Натурал санды бөлшекке қалай бөлеміз?

3.Бөлшекті натурал санға қалай бөлеміз?


VІ. Үйге тапсырма беру: №799 (3,4)


VІІ. Оқушыларды бағалау.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал