7


  • Учителю
  • Урок по математике на тему '6 санын иқосу, азайту'

Урок по математике на тему '6 санын иқосу, азайту'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала


Тақырыбы: 6-ны қосу және азайту.

Мақсаты: 6-ны қосу және азайту тәсілдерімен таныстыру. Өрнектің мәнін

табу.

Оқушының жан-жақты ойлауын,ізденуін,ойының нақтылығы мен жүйелілігін дамыту

Іс әрекет жасауға баулу,икемділікке,ептілікке ,ұқыптылыққа тәрбиелеу.

әдісі: сұрақ-жауап,топпен жұмыс,

көрн: үлестірмелер карточкалар,конверттер,болашақ баспалдағы,қанатты сөздер

Түрі: ойын-сайыс сабақ

Сабақтың барысы:

І. Психологиялық кезеңі

Мынау менің жүрегім,

Бәрі осыдан басталған.

Мынау басым ақылды,

Бәрін осы басқарған.

Мынау менің оң қолым,

Мынау менің сол қолым

Барлық істі атқарған

Ал ,енді бәріміз бір қатарға тұрайық,күннің жылуын алып,бір-бірімізге қарап жымиып күлеміз. Ал ,енді келг ен қонақтармен амандасайық

1-артқа қараймыз,

2- он қолымызды,сол кеудемізге қоямыз

3- бас иеміз

4- орнымызға отырамыз.

Ал ,балалар бүгінгі сабағымыз

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру «Қайталау-білім анасы» деп тақтаға іліп қоямын.

- Мынау не?

- Бұл баспалдақ

-Иә ,балалар дұрыс айтасыңдар ,Бұл -болашақ баспалдағы

- Біздің мемлекетіміз өз алдында , болашақта бәсекеге қабілетті ,дамыған 50 елдің қатарына қосылу жөнінде мақсат қойып отыр. Сондықтан білімді болсақ,біз де дамыған 50 елдің қатарына қосылуға үлесімізді қосқан болар едік.Сондықтан бүгінгі сабақта білім баспалдағы арқылы ,білім шыңына жетуге асығайық.Білім шыңына туымызды тігейік.

1.»Жорға» ойыны ,конверттер таңдап алады .1-баспалдақ .Өткен сабақ бойынша 16 өрнек берілген 1 минутта дәптерге тездете шығару.

5+4 5+5 5+3 5+2

5+1 5+6 5+7 5+8

10-5 9-5 8-5 7-5

2. «Қызықты ондықтар» 2-баспалдақ





1.10- Қосуды қалай тексереміз?

2.10-25 неше таңбалы сан?

3. 10- Жақшамен берілген амалдар қалай орындалады?

4.20-Қосудың компоненттерін ата

5.20-Салыстыру таңбаларын атап бер(+,-,=)

6.20-Геометриялық фигураларды ата.

7.30- 0-ге сан қосақ неше болады?

8.30-сан есімі бар мақал-мәтел айт

9.30- Уақыт бірліктерін ата.

3.»Биік шыңдарға жетейік» Жаңа сабақпен танысу «6 санын қосу,азайту»

3 баспалдақ


5+6=11 6+6=12 6+7=13 6+8=14 6+9=15 6+10=16

6+5=11

11-5=6

11-6=5


2. 6+6=(6+4)+2=10+2=12 12-6=(12-2) -4=10-4=6


6+7= 6+4 + 3 =10+3=13 13-6= 13-3 -4 =10-3=7

Сергіту сәті

Тербеледі ағаштар,

Алдымнан жел еседі,

Кіп-кішкентай ағаштар ,

Биік болып өседі.

Күн бұлттанды,

Найзағай шатырлады,

Жаңбыр жауды,

Күн ашылды,

Кемпірқосақ асылды.


4.»Жеті жұрттың тілін біл» 4-ойын конвертте оқулықтан 70 беттен № 4есеп(а)

Оқып ,қысқаша шартын жазып тақтаға шығару,дәптерге жазу .4-баспалдақ


5.»Дода» 5-ойын. Деңгейлік тапсырмалар:


1-деңгейлік тапсырма. Өрнектің мәнін тап:


(7+3)+3= ( 13-3)-3= (8+2)-4=


2-деңгейлік тапсырма. Салыстыр:


53 * 59 40*50 80-10 * 40 50+50 * 100


3-деңгейлік тапсырма


А) Х+5=15 17-Х=7 Х-6=3

6.»»

Тақырыбы: Көбейтуді тексеру

Мақсаты: Оқушыларға көбейтуді тексеру жайлы түсінік беру. Тапсырмаларды өз бетінше орындауға дағдыландыру. Жүйелі ойлау қабілетін дамыту. Белсенділікке, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

әдісі: сұрақ-жауап,топпен жұмыс,

көрн: үлестірмелер карточкалар,конверттер,болашақ баспалдағы,қанатты сөздер

Түрі: ойын-сайыс сабақ

Сабақтың барысы:

І. Психологиялық кезеңі

Мынау менің жүрегім,

Бәрі осыдан басталған.

Мынау басым ақылды,

Бәрін осы басқарған.

Мынау менің оң қолым,

Мынау менің сол қолым

Барлық істі атқарған

Ал ,енді бәріміз бір қатарға тұрайық,күннің жылуын алып,бір-бірімізге қарап жымиып күлеміз. Ал ,енді келг ен қонақтармен амандасайық

1-артқа қараймыз,

2- он қолымызды,сол кеудемізге қоямыз

3- бас иеміз

4- орнымызға отырамыз.

Ал ,балалар бүгінгі сабағымыз


ІІ. Үй тапсырмасын тексеру«Қайталау-білім анасы» деп тақтаға іліп қоямын.

- Мынау не?

- Бұл баспалдақ

-Иә ,балалар дұрыс айтасыңдар ,Бұл -болашақ баспалдағы

- Біздің мемлекетіміз өз алдында , болашақта бәсекеге қабілетті ,дамыған 50 елдің қатарына қосылу жөнінде мақсат қойып отыр. Сондықтан білімді болсақ,біз де дамыған 50 елдің қатарына қосылуға үлесімізді қосқан болар едік.Сондықтан бүгінгі сабақта білім баспалдағы арқылы ,білім шыңына жетуге асығайық.Білім шыңына туымызды тігейік.

1.»Жорға» ойыны ,конверттер таңдап алады .1-баспалдақ .Өткен сабақ бойынша 16 өрнек берілген 1 минутта дәптерге тездете шығару.

8+3 = 11 9+3 = 12 11-3 = 8 12-3= 9

18 : 3 = 6 14 : 2 = 7 36 : 4 = 9 11-8 = 3

6 ∙ 3 = 18 7 ∙ 2 = 14 9 ∙ 4 = 36 12-8 = 4

2. «Қызықты ондықтар» 2-баспалдақ





1.10- Көбейтуді қалай тексереміз?

2.10-335 неше таңбалы сан?

3.10- Жақшамен берілген амалдар қалай орындалады?

4.20-Көбейтудің компоненттерін ата

5.20-0-ді санға көбейтсек неше болады?

6.20-Тік төртбұрыштың периметрін қалай табамыз?.

7.30- Бірдей санды -бірдей санға бөлсек неше болады?

8.30-сан есімі бар мақал-мәтел айт

9.30- Масса бірліктерін ата.

3.»Биік шыңдарға жетейік» 3 баспалдақ

№ 1. Схеманы пайдаланып, көбейтуді бөлу арқылы тексеруге болатынын түсіндір.


2 ∙ 3 = 6 3∙2=6


6 : 3 =2 6 : 2 =3


Көбейтуді бөлу арқылы тексеруге болады.

Сергіту сәті

Тербеледі ағаштар,

Алдымнан жел еседі,

Кіп-кішкентай ағаштар ,

Биік болып өседі.

Күн бұлттанды,

Найзағай шатырлады,

Жаңбыр жауды,

Күн ашылды,

Кемпірқосақ асылды.


4.»Жеті жұрттың тілін біл» 4-ойын конвертте оқулықтан 77 беттен № 4есеп(3)

Оқып ,қысқаша шартын жазып тақтаға шығару,дәптерге жазу .4-баспалдақ

5.»Дода» 5-ойын. Деңгейлік тапсырмалар:


1-деңгейлік тапсырма. Өрнектің мәнін тап:


(75+33)+30= ( 130-30)-90= (185+25)-45=

2-деңгейлік тапсырма. Салыстыр:

7 м 9дм ‹ 900 см 1 апта › 1тәулік

2 м 8 см = 20 дм 8 см 2 кг › 30г


3-деңгейлік тапсырма


А) х + 28 = 70 32:х=4 х∙3 = 21

Өзіндік талдау


Сабақтың тақырыбы: 6 санын қосу,азайту


Сабаққа 3 мақсат алдым білімдік,дамытушылық және тәрбиелік


Сабақ 6 кезеңнен тұрды.

  1. Психологиялық кезең .Оқушыларды ашық сабаққа дайындап,

көңіл -күйлерін көтеру


2-кезең «Жорға « деп аталды,өткен сабаққа шолу жүргізу,

қолдарын жазуға жаттықтыру, тез есептеуге үйрену.


3-кезеңге»Қызықты ондықтар» деп аталды, мұндағы мақсат

оқушылар өткен тақырыптарын ауызша еске түсіру,амалдар компоненттерін дұрыс айтуға ,жақшамен жұмыстардың орындалу

тәртібін есте сақтап,кеткен қателік болса ,келесі сабақтарда

қайталату.Жеке баламен жұмыс істеу.


4-кезең «Жеті жұрттың тілін біл» оқулықпен,тақтамен,

топпен, жеке дәптермен жұмыс түрін көрсету.


5-кезең «Дода « Деңгейлік тапсырмалар 3 деңгейде алынды.

Бұл тапсырма арқылы дарынды ,алғар, тапсырманы меңгере ал-

майтын оқушыларды анықтау.Оқушылардың деңгейлік тапсырмаға бейімін байқау.


Сабақтын соңында оқушылардың жетістік ,кемшілігін атап

өту,жақсы қатысқан оқушыларды мадақтау,бағалау.


Үйге тапсырма


Қорытынды



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал