7


  • Учителю
  • Конспект по математике на тему Арифметикалық амалдар

Конспект по математике на тему Арифметикалық амалдар

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сабақтың тақырыбы: Қайталау.Арифметикалық амалдар.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушылармен санның разрядтық құрамы туралы білімдерін пысықтау.

Дамытушылық: Оқушылардың ауызша және жазбаша есептеу дағдыларын, логикалық ойлауы мен білімін дамыту Тапсырмалар орындау арқылы оқушылардың өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын арттырып, математикалық ой - өрісін кеңейту.

Тәрбиелік: Балаларды білімділікке, адамгершілікке, жолдастық қарым- қатынасқа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Саяхат сабақ.Қайталау.

Сабақтың әдіс-тәсілдері : топтастыру, іздендіру, сұрақ-жауап, топпен жұмыс істеу, бекіту.

Сабақтың көрнекілігі: Бекеттер, поезд, слайд, билеттер,үлестірмелі дидактикалық материалдар.

Жоспар:

І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру

ІІІ. Жаңа сабақ.

ІҮ. Жаңа сабақты бекіту.

Ү. Қорытындылау, бағалау.

ҮІ. Үйге тапсырма.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру:

Білімді жан-жақты тексеру кезеңі.

Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.

М: балалар, қазір қандай сабақ?

О: Математика

М: Математика сабағында «математика еліне» саяхатқа шықсақ қалай қарайсыңдар?

О: Шығайық

М: Жолда бізге көптеген тапсырмалар мен есептер кездеседі. Ал сендер оларды орындауға дайынсыңдар ма?

О: Дайынбыз.

М: Жақсы, ендеше саяхатқа немен шығамыз деп ойлайсыңдар?

О: Поезбен

М: Тәуелсіздігімізге 24 жыл толуына орай еліміздің қалаларын аралаған «Тәуелсіздік поезды» бүгінгі біздің саяхатқа баратын көлігіміз. Көлік сапарға дайын.

- Бірақ поездге міну үшін біздерге не қажет?

О: Билет</<font color="#000000"> қажет

М: Олай болса кассаға келіп билет алыңдар .Қандай нөмерлі билет алдыңдар сол нөмерлі вагонға барып отырыңдар

Құрметті жолаушылар сіздерге :

«Сәт сапар!» тілейміз

Жолаушы, азаматтар №40 орта мектептің бекетінен «Тәуелсіздік поезды» қозғалғалы тұр.,сақ болыңыздар!

Поезд «Іргетас» бекетіне келді. «Іргетас» бекетінде берілген өлең жолдарын оқып көңіл-күйлеріңізді көтеріңіздер.

Кел,балалар, ойнайық.

Ойнайық та, ойлайық.

Қандай есеп болса да.

Шешпей оны қоймайық.

Алға қарай самғайық,

Екілікті алмайық.

ІІІ.Жаңа сабақ

1.Поезд жүріп «Қабырға» бекетіне келді. ?

М: Балалар,бүгін қайталау сабағында үш таңбалы сандарды қосу және азайтудың арифметикалық амалдарын орындаймыз .

Бірінші тапсырма «Салыстыру»

№1 тапсырма үш вагонға бөліп беріледі. «Қабырға» бекетінің тапсырмаларын орындарында орындайды

І-вагон

(375+425)-(452-152)*800+219

3м 7дм 5см+4м2дм 5см*6м0дм0см-2м8дм3см

ІІ-вагон

(600-364)+(700-289)*294-158

9м0дм0см-5м4дм7см*2м5дм4см-1м4дм6см

ІІІ-вагон

(1000-250)+(150+100)*750+250

6м2дм8см+3м7дм2см* 10м0дм0см-2м2дм2см

Әр топтан бір оқушы оқып, дұрыс жауабын слайдтан тексеру.

М: Енді келесі бекетке жылжып көрелік.

3.Поезд қозғалып келесі «Терезе» бекетіне келеді.

№2 Өрнек құр және оның мәнін тап. Тақтамен жұмыс

І-вагон

а)(381+619)-(456+344)

ІІ-вагон

ә)(1000-296)+(1000-749)

ІІІ-вагон

б) (1000-296)+(1000-839)

М: Терезе бекетінде не істедік?

О:өрнек құрастырып және мәнін таптық

4.Поезд жүргелі тұр сақ болайық! Жолаушы азаматтар «Тәуелсіздік поезды»

«Есік» бекетіне келіп тоқтады

№3 Теңдеулерді шеш

І-вагон

350:х=7 х+397=1000-603

Х=350: 7 х+397=397

х=50 х=397-397

350 :50=7 х=0

0+397=1000-603

ІІ-вагон

8*х= 320 х+605 = 1000-385

Х=320 :8 х+605=615

Х=40 х=615-605

8*40=320 х=10

10+605=1000-385

ІІІ-вагон

Х:6=60 218+х 100+248

Х= 60:6 218+х = 348

Х =10 х=348-218

10:6 =60 х=130

60= 60 218+130 = 100+248

3 48 =348

«Есік» бекеті алғыс айтуда.

5. «Тәуелсіздік поезды» математика әлеміне саяхатты жалғастыруда.

Поезд қозғалады келесі «Шатыр» бекетіне келеді.

№4 тапсырма ауызша

1 - вагонға --------- 2-вагонға -------- 3-вагонға .

Төртбұрыш шаршы үшбұрыш

Р-? S-?

Сергіту сәті: «Пішіндер» әні

6.Поезд 1-ші жолдан қозғалғалы тұр сақ болыңыздар! «Тәуелсіздік поезды» «Құбыр» бекетіне келді. Есепті оқыту, талдау, шартын құру, шығару.

Бір оқушы тақтаға а-нұсқасын орындайды.Орнында отырғандар ә-нұсқасын орындайды

а) Барлығы -68кг сыр ә)Жөндеу аяқталған-34 м.

Еденге-35кг Жөндеу жалғасуда-66м.

Терезе-17кг Барлығы -?мектеп

Үстел-?кг Ш:34+66 =100

Ш:68-35-17= 6кг Ж:100мектеп болған

7.Поезд қозғалып «Ағаш» бекетіне келіп тоқтады. Бұл бекетте қалып қойған сандарды орнына қою керек

Жаңа сабақты бекіту.

І-вагон ІІ-вагон ІІІ-вагон

43:9=4( 7қ)

жауаптарын слайд арқылы тексереді.

8.Поезд тағы да жолға шықты. Поездымыз «Күн» бекетіне келіп тоқтады.Өрнек құр және оның мәнін тап.

а)31-7 =24(күн)

Поезд №40 орта мектеп бекетіне оралды. Тәуелсіздік поездымен математика елінің бекеттерін аралап тапсырмаларын орындап есептерін шығардық. Енді әр бекеттен алған әсерлерімізді жинақтайық.

1-бекеттен Ірге тасы берік қаланған елді көрдік. Олардан іргетас әкелдік.

2-бекеттен Төрт құбыласы тең елді көріп, олардан төрт қабырғасын алдық

3-бекеттен Басқа елдермен терезесі тең елді көріп, олардан терезелерін әкелдік.

4-бекеттен Есігі ашық қонақжай елді көріп, олардан есік алдық

5-бекеттен Төбеміз көкке жетіп тең болдық, олардан үйдің төбесін алдық

6-бекеттен Түтіні түзу берекелі елді көрдік. Олардан түтінімізді шығардық

7-бекеттен Жайқалған жасылелді көріп, ағаш ектік.

8-бекетте Білімді балаларды көрдік.

9-бекетте Аспан ашық бейбітшілік елді көрдік

10-бекетте Жарқыраған күнді көрдік.

Сонымен әр бекеттен жинаған әсерімізді жинақтай отырып өзімізге үй

құрастырдық. Мектеп бекетінде берілген өлең жолдарын оқып, оқушыларды бағалайық.

ҮІ.Үйге тапсырма: 119бет №7 Амалдарды орындалу ретін сақтай отырып,орындау.

































 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал