7


  • Учителю
  • Иема 'Тік бұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі'

Иема 'Тік бұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Тақырыбы: Тік бұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі.

Сынып: 8а

Пән: геометрия

Мақсаты:

Оқутышылық: Тік бұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі туралы және олардың қабырғаларының қатынастары туралы түсінік беру

Дамытушылық: Оқушылардың қызығушылық, логикалық іскерліктерін, абстракциялы ой-өрісін жаңа ұғымдар арқылы кенейту;

Тәрбиешілік: Ұқыптылыққа, шапшандыққа, жинақтылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың құрылымы:

І кезең. Мотивация.

ІІ кезең. Жаңа сабаққа дайындық

ІІІ кезең. Жаңа сабақты түсіндіру

IV кезең. Есептер шығару

V кезең. Рефлексия

V кезең. Үй тапсырмасы, бағалау.

Сабақтың барысы:

І. Мотивация.

Практикада геометриялық өлшемдер (ауданы мен ұзындығы бойынша) өте жиі кездеседі.

1-мысалы, өзен үстінен өтетін көпір ұзындығы туралы есеп.

2-мысалы, биіктігі 70 метр маяк мұнарасынан 30 горизонтта кеме көрінді. Кемеден маякка дейінгі қашықтықты тап.

3-мысал, 200 м қашықтықта көтерілуі биіктігі 6 м болатын шоссе жолдың көтерілу бұрышын тап.

ІІ. Жаңа сабаққа дайындық.

1.


А

В

С


  1. Қай үшбұрыш тік?

  2. Тік бұрышты үшбұрыш деген не?

  3. Гипатенуза деген не?

  4. Катеттер деген не?

2. Дәптерге тік бұрышты үшбұрыш салу. ΔАВС

, АВ - гипатенуза, АС мен ВС - катеттер.


Қарсы жатқан катет

Р

R

Q

Іргелес жатқан катет

ВС

АС

АС

ВС

3. Өздік жұмысы. (әр тапсырма - 1 ұпай)

1) Гипатенизусын жаз

2) Катеттерін жаз

3) іргелес катетті жаз

4) R іргелес катетті жаз

5) 900-қа қарсы жатқан қабырға ...

6) Тік бұрыш жасайтын қабырғалар ...

ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру.

А

В

С


Синус, косинус, тангенс және котангенс тригонометриялық өрнектер деп аталады.


IV. Есептер шығару.


3 ұпай

3 ұпай

3 ұпай

1-нұсқа

К

М

N

5

4

3



R

Р

Q

2-нұсқа


6

8

10




V. Рефлексия.

1) Тригонометриялық өрнектерге анықтама беріңдер

2) Неі білдік?

3) Нені үйрендік?

4) Не ұнады?

5) Тақырыпты толық түсінгендер қолдарынды көтеріндер.


VІ. Үй тапсырмасы, бағалау.

Үй тапсырмасы: 39-41 бет, №123

Бағалау:

«5» -

«4» -

«3» -

11-15 ұпай

8-10 ұпай

3-4 ұпай




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал