- Учителю
- Разработка урока по математике на тему 'Берілген санның пайызын табу'
Разработка урока по математике на тему 'Берілген санның пайызын табу'
Ескендирова Ажар Иманжановна
Туған жылы: 05.01.1979
Білімі: Жоғары
Мамандығы: Математика пәнінің мұғалімі
Еңбек өтілімі : 12 жыл
Санаты: 2
Сыныбы
Сабақтың тақырыбы
5
Берілген санның пайызын табу.
Сілтеме
Жоспар
Сабақтың мақсаттары
-
Пайызды санмен алмастыру, берілген санның пайызын табу біліктілігін қалыптастыру.
-
Оқушыларды топтық жұмыс барысында өзара көмектесу арқылы белсенділік қабілеттерін дамыту.
-
Сайыста жауапкершілікке, шапшаңдыққа, тиянақтылыққа баулу, ақпараттық мәдениетке тәрбиелеу.
Оқыту нәтижелері
Пайыз туралы білімдері кеңейеді.
Сабақтың көрнекілігі
Үлестірмелі карта,оқулық, бор, интербелсенді тақта.
Модульдер
СТО, АКТ-мен жұмыс, топтық тәсілдер, диалогты оқыту.
Сабақтың кезеңдері
Мұғалім әрекеті:
Оқушы әрекеті:
Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу; назарларын сабаққа аудару; оқушыларды үш топқа бөлу/кемелердің түстері арқылы/ ; ынтымақтастық атмосферасын құру /Бір-біріне тілек айтады.
Оқушылар сәлемдесіп, оқу құралдарын дайындайды, топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасын тексеру
№1301,1302
Cабақтың жүру жолы
Саяхат картасы
Логика аралы Тапқырлар шығанағы
Қателер теңізі
Пайыздар мекені
10% 25 %
40%
Саяхатқа дайындық
Қайталау сұрақтар:
Анықтама
Пайызға бер.есептер
Логикалық есептер
10
10
10
20
20
20
30
30
30
Оқушылар топпен ақылдасып, ауызша жауап береді.
«Ойлан-тап»
Постермен жұмыс
1-ші топ. Пайыз туралы не білеміз?
2-ші топ. Пайыз тұрмыста ?
Топпен постерде жұмыс жасайды.
Сергіту сәті
Бейнеклип
Билейді
Практикалық жұмыс
1-ші топ. Әр түрлі фигуралар беріледі. Фигуралардың 25%-ын сары қорапқа , 40%-ын қызыл қорапқа, қалғанын жасыл қорапқа салыңдар.
2-ші топ . Алмалардың суреті салынған парақ беріледіАлмалардың 20%-ын қызылмен, 25 %-ын сарымен, қалғанын жасылмен бояңдар.
Топпен орындайды
Деңгейлік тапсырма
Үш түсті қорапшадан тапсырмалар аладаы.
А-сары
Кеменің құрамы 24 адамнан тұрады. Оның ішінде
25% -ы әйелдер. Командада қанша ер адам?
В -жасыл Аралда өте көп тауарлар сатылды. Капитан айтты:
«8000 тг ақшам болған, алдымен 50% -ын содан кейін қалған ақшамның 25%-ын ұстадым . Менде қанша ақша қалды?
С-қызыл Аралда алдымен 800 адам тұрған . Оның 5% -і көшіп кетті. Кейін қалған адамдардың 10%-і аралда тұруға келді. Аралда қанша адам тұратын болды?
Жеке жұмыс.
Әр деңгейден бір оқушы тақтада шығарады.
Қорытындылау
Графикалық диктант
Тұжырым дұрыс болса ^ белгісін, дұрыс болмаса _ белгісін қою керек.
-
Пайызды жай бөлшекпен жазу үшін пайызды 100-ге көбейтеміз.
-
16 санының 50%-ы 8-ге тең.
-
Ондық бөлшекті пайызбен жазу үшін 100-ге көбейту керек.
-
80 санының 25% - ы 40-қа тең
-
Пайыз деген санның жүзден бір бөлігі.
Әр оқушы жеке орындайды
Бағалау
Өзін-өзі бағалау.
Бағалау парағын толтырады
Рефлексия
Аралдар әдісі
Оқушылар өз кемелерін аралға жібереді.
Үйге тапсырма
№ 1308 № 1309
Үй тапсырмаларын күнделікке жазады.