7


  • Учителю
  • Открытый урок на тему 'Натурал көрсеткішті дәрежелер'

Открытый урок на тему 'Натурал көрсеткішті дәрежелер'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Жосалы орта мектеп-бала бақшасы

Ашық сабақ

«Натурал және бүтін көрсеткішті дәрежелер тақырыптарына есептер шығару.»

7 «А» сынып

Алгебра

Математика пәнінің мұғалімі:

Сейілхан Гүлдана Нұрлыбекқызы


2014-2015 оқу жылы

Тақырыбы: Натурал және бүтін көрсеткішті дәрежелер тақырыптарына есептер шығару.


Мақсаты:

  • Натурал және бүтін көрсеткішті дәрежелер тақырыптары бойынша алған білімдерін жалпылап, тиянақтау, қосымша мәліметтер беру.

  • Тиімді әдіс- тәсілдер арқылы оқушылардың ой- өрісін кеңейту , өздігінен жұмыс жасау, іздену, шығармашылық қабілеттерін дамыту.

  • Оқушыларды нақтылыққа, ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, дәлдікке тәрбиелеу.


Сабақ жоспары:

  1. Ұйымдастыру бөлімі.

  2. Үй тапсырмасын тексеру.

  3. Өткен тақырыпты пысықтау

  4. Жаңа сабақ

  5. Жаңа сабақты бекіту

  6. Сабақты қорытындылау

  7. Үйге тапсырма.

  8. Бағалау.

САБАҚ БАРЫСЫ

І. Ұйымдастыру бөлімі: Сабақ мақсаты мен жоспарын хабарлау.


ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. №44,№47, №53, қабілетті оқушылар үшін №55 №56(2)

ІІІ. Өтілген материалдың игерілуін тексеру:


1. Графикалық диктант: иә- жоқ ____

- Негіздері бірдей дәрежелерді бөлгенде негізін өзгеріссіз қалдырып, бөлінгіштің дәреже көрсеткішін бөлгіштің дәреже көрсеткішіне қосамыз (азайтамыз)

- (а 3)2 = а 5 тең (а 6)

- (- 3х2у8)2 = 9х4у16

- Дәрежені дәрежеге шығарғанда, негізін өзгертпей дәреже көрсеткіштері қосылады.

- 3-5 ∙ 33 = тең ()

- Бөлшекті дәрежеге шығарғанда, оның аламының да, бөлімінің де әрбір көбейткішін осы дәрежеге шығарады.

- (2999+ 3001)0 = 6000 -ға тең?

- Негіздері бірдей дәрежелерді көбейткенде, олардың дәреже көрсеткіштерін қосып, негіздерін өзгеріссіз қалдырамыз .

- (-а)10 ∙ а5 ∙ (- а)3 = а 18 (- а 18)

жауап:


2. Ауызша есептер шығару арқылы жасырылған сөйлемді тауып, мағынасын ашу:

6х2)3 (Б) 1,4с4∙20с10 (І) 3а5в5)2 (Л) 7с8 (2с3)2 (І) (2а2х)3 (М)

102 - 52 (Қ) (А) (7-9)5∙1250 (З) х12 ∙ (х2)3 (Ы)

3 а3 ∙ (-ав2)4 (Н) х5 :(х∙х4) (А)


Б

Қ

Л

З

Н

а18х6

75

10в10

-32

7в8

Ы

І

А

М


Х18

28с14

1

6х3



«БІЛІМ- ҚАЗЫНА»

ІV. Тарихи деректерге шолу:

  1. Ұлы грек математигі Пифагор санның натурал көрсеткішті дәрежесін қандай да бір фигура түрінде көрсетуге болатындығын анықтаған.




22

32

42

  1. Ағылшын математигі С. Стивин санды дәреже түрінде жазуды ойлап тапты: 3(3) + 5(2) - 4 . Қазіргі кездегі түрі:33 + 52 - 4

  2. Дәрежені ең көп қолданатындар астрономдар. Олар әр қадамдарында алып сандармен кездеседі және олармен есептеулер жүргізеді. Мысалы: Андормеда тұмандығына дейінгі ара қашықтық 95000000000000000000 км , Күн массасы жуықтап алғанда 2000000000000000000000000000000 кг. Осындай алып сандарды жазу , есептеу қиындыққа соғады. Сондықтан санды стандарт түрде жазуды қолданады. км и кг. Сонымен қатар дәрежені биологтар, химиктер де қолданады.

  3. Ертеде Ежелгі славяндықтар алып сандарды жаза білген, олардың арнайы атаулары болған:

«тысяща» = , «тьма» = , «легион» = ,

«леодр» = , «ворон» = , «колода» = .

V. Білімді бекіту:

1. Деңгейлік тапсырмалар:

І- деңгей: « 3 »


ІІ деңгей: « 4 »


ІІІ деңгей: « 5 »


1.Өрнектің мәнін тап: 24 ·с-3, мұндағы с = .

2. Амалды орында:

а) (х7)3 · х12;
б) х -12 : х 3;
в) ( 3 х6 )3;

3. k- ның қандай мәнінде теңдік дұрыс болады: 58 : 5k = 54


Есепте :


х-ті тап: х  26 29 = 217


2. Шығармашылық тапсырмалар:

1. Бос төркөздерді толтыр:


8 а5 = 2а3  (5а2 в)2  = 125 а8 в3


12 а6 в4  = 2,4 а8в53  ( )2 = 24 а13


7в  = 3а10 в15


VІ. Сабақты қорытындылау:

1. «Инсерт әдісі»:

Білемін

Білдім

Білгім келеді


VІІ. Бағалау:

Бағалау парағы бойынша

Қызмет түрі

Бағалау

1

Графикалық диктант


2

Ауызша жаттығулар


3

Тарихи деректерге шолу


4

Деңгейлік тапсырмалар


5

Шығармашылық тапсырмалар



VІІІ. Үйге тапсырма: №357№358




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал