- Учителю
- Математика пәнінен Есептерді теңдеу құру арқылы шешу тақырыбында сабақ жоспары
Математика пәнінен Есептерді теңдеу құру арқылы шешу тақырыбында сабақ жоспары
Сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Есептерді теңдеу құру арқылы шешу.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушыларды берілген есептерді шығара білу қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру , есептерді теңдеу құру арқылы шешуді үйрету;
Дамытушылық: есте сақтау, ойлау және математикалық тілде дұрыс сөйлей білу қабілетін дамыту;
Тәрбиелік: балаларды ақыл - ой, еңбек тәрбиесіне баулу, пәнге деген сүйіспеншілігін ояту.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру.
Көрнекілігі: тақырыптық суреттер
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
а)Амандасу.
- Сәлеметсіңдер ме, балалар!
- Отырыңдар!
- Қазір қай сабақ?
- Сабақ құралдарымыз дайын ба?
- Олай болса оқушыға ұқсап отырамыз!
б) Психологиялық дайындық:
Бір-біріне тілек тілеу.
Балалар, бүгінгі сабағымызды осындай жақсы көңіл - күймен бастайық.
II. Үй тапсырмасын тексеру.
-Ал балалар бүгінгі сабақты бастамас бұрын үй жұмысын бір тексеріп өтейік. (дәптерлерін қарап өту).
№1 тапсырма.
3600:60=60 800*80=64000 600*40=24000 30000:50=600
4000:80=50 500*800=400000 700*900=630000 28000:700=40
№5 тапсырма110
500
1001
312
2100
с
8644
36888
828
1600
0
с:4
2161
9222
207
400
0
с*2
17288
73776
1656
3200
0
№4 есеп
а)
шешуі: 1)6+5=11 м/мин - жақындау жылдамдығы
2)44:11=4 мин- кездескенге дейінгі жолда болға уақыты
ә)
шешуі: 1) 330:3=110 м/мин -2інің орташа жылдамдығы
2)110-75=35 м/мин - V1
б)
шешуі: 1)10-5=5 м-қуып жету жылд
2)5*3=15 м
в)шешуі: 1)175-100=75 км/сағ -қалып қою жылдамдығы
2)150:75=2 сағ- t-қуып жету уақыты
-Менің көруім бойынша барлықтарың сабаққа жақсы дайындалып келіпсіңдер.
-Жарайсыңдар! (дәптерлерін жинау)
III. Жаңа сабақ
-Балалар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы - Есептерді теңдеу құру арқылы шешу. Тақтаға күнді жазу.
6859423=6000000+800000+50000+9000+400+20+3
№1 тапсырма (а)
Принтердің жұмыс өнімділігі деп, оның басып шығару жылдамдығын айтамыз. Ол уақыт бірлігінде басып шығарылған беттер саны немесе уақыт бірлігінде басылып шыққан баспа таңбаларының саны арқылы өрнектеледі.(ә) 2 есеп
15*2+х=60
30+х=60
х=60-30
х=30
15*2+30=60
60=60
№3 есеп.
х-дүкен
200:х-бірнеше дүкенге әкелінді
20+30 -сатылған және сатылмаған алмалар
200:х=20+30
200:х=50
х=200:50
х=4
200:4=20+30
50=50
ІV.Сергіту сәті
Ал, балалар, тұрайық. Оңға-оңға түзу тұр
Алақанды ұрайық Солға-солға түзу тұр
Оңға қарай иiлiп Жоғары-төмен қарайық
Солға қарай иiлiп Қолымызды созайық
Бiр отырып, бiр тұрып, Бойымызға күш жинап,
Бойымызды созайық Бір шынығып алайық
Белiмiздi жазайық.
№4 тапсырма (а)
Көк тікұшақ -400 км/сағ
Жасыл тікұшақ -250 км/сағ
V1-400 км/сағ
V2-250 км/сағ
t=3 сағ
s=? Км
шешуі: 1)400+250=650 км/сағ
2)650*3=1950 км
Жауабы: 1950 км
ә) V1-250 км/сағ
V2-400 км/сағ
t=2 сағ
s=? Км
шешуі: 1)400+250=650 км/сағ
2)650*2=1300 км
Жауабы: 1300 км
Бекіту.
№5 тапсырма
768 1768 1768 768 1768 768
34 34 3 4 4 3
3072 7072 5304 3072 7072 2304
2304 5304
26112 60112
VІ. Қорытынды.
-Балалар біз бүгін сабақта не істедік?
-Есептер қиын болды ма?
-Қай есептен қателестік?
VІІ. Үйге тапсырма. 49 бет №6,7 тапсырма
VІІІ. Бағалау.
</ Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды мадақтау, бағалау.