- Учителю
- Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары. Дискриминант
Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары. Дискриминант
Берілген уақыт |
Пәні: Алгебра |
Мерзімі: |
Сыныбы: 8«Г» | ||
№ 26 ЖББМ директорының ОІЖ орынбасары:
|
Сабақ реті39: | ||||
Сабақтың тақырыбы: |
Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары. Дискриминант | ||||
Сабақтың реті: |
39-сабақ | ||||
Жалпы сабақтың мақсаты: |
Тиімді ойлау тәсілдерін үйрете отырып, практикалық есептерді шығару үрдісінде шығармашылық ойдың үзіліссіз жұмыс істеуіне көмектесу және экономикалық есептеулерді жүргізе білуді үйрету. | ||||
Күтілетін оқу нәтижелері:
|
Оқушыларға осы тақырыпты толық меңгерту
| ||||
Түйінді идеялар: |
формулалармен таныса отырып, оның барлық мүмкіндіктерін меңгеру | ||||
Сабақтың типі: |
Жаңа білімді зерделеу мен алғашқы есте сақтау және іс-әрекет әдістерін жетілдіру | ||||
Сабақты ұйымдастыру түрі: |
Тренинг-тәжірибе | ||||
Белсенді оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: |
«Сәлемдесу», «Ой тастау» әдісі, «Айырмашылықты тап» әдісі, «Бас бармақ», «Кім жылдам?», «Куту уақыты», «Түртіп ал», «Үш К және Ә» әдісі | ||||
Жұмыс түрлері: |
Ұжымдық, жеке жұмыс, жұптық жұмыс, топтық жұмыс | ||||
Сабақтың дидактикалық қамтамасыз етілуі яғни дереккөздер: |
Тақта , ғаламтор, слайд, ақ парақшалар, маркерлер, стикерлер | ||||
І Қызығушылығын ояту кезеңі: | |||||
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті | ||||
2 мин |
1-әрекет . Сыныптағы ынтымақтастық атмосферасын құру. |
Оқушылар бір-бірінің қолын алып, тілек айтып амандасады. ойсергегі арқылы«Сәлемдесу», «Көңіл-күй қоржыны» смайлдары арқылы оқушылар көңіл -күйін білдіру арқылы сыныптың жағымды эмоциялық ахуалын қалыптастырады. | |||
2 мин |
2-әрекет. Ұжымдық жұмыс: Геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлу |
Фигуралар арқылы 4 топ өз орындарын табады. | |||
5 мин |
3-әрекет. Топтық жұмыс: «Ой тастау» осы тақырып бойынша балаларға ребус тарату арқылы тақырыпты табу. |
Суреттерді пайдаланып ребусты шешеді топтастырады және оның қандай тақырып екенін анықтайды, жариялайды, бір-бірін толықтырады. | |||
|
ІІ Мағынаны ажырату кезеңі: | ||||
5 мин |
4-әрекет. Жеке, жұппен, топпен жұмыс: «Арасындағы айырмашылықты тап» әдісі бойынша сурет таратылады
|
Топпен жұмыс .Оқушылар танысады, тиімді жақтарын, мүмкіндіктерін анықтайды, постер жасайды. Ұжымға жариялайды.
| |||
|
5-әрекет. Топтық жұмысты бағалау «Бас бармақ» әдісі бойынша |
Жұмыс «бас бармақ» әдісі бойынша бағаланады Барлығын түсіндім Енді түсініп келемін Түсінбедім | |||
6 мин |
6-әрекет. Жеке жұмыс: «Кім жылдам» әдісі бойынша оқушыларға жеке үлетірме қағаз беру Ітоп № 262 ІІ топ№263 ІІІ топ №264 IV топ №265
|
Оқушылар есепті шығарды. Жеке қағаздарын ауыстыру арқылы бір-бірінің жұмыстарын бағалайды. | |||
1 мин |
7-әрекет. Ұжымдық жұмыс: «Сергіту сәті» Балаларға көз жаттығуларын жасату |
Оқушылар орындарынан тұрып, интербелсенді тақтада көрсетілген көз жатығуларын бірнеше рет қайталайды. | |||
6 мин |
8-әрекет. Топтық жұмыс: «Күту уақыты» әдісі бойынша осы тақырыпта 2 ашық, 2 жабық сұрақ әзірлеуді тапсыру. |
Әр топ әр тақырып бойынша 2 ашық, 2 жабық сұрақтар әзірлейді, әзірлеген сұрақтарын басқа топтарға қояды, жауаптарын қабылдайды, толықтырады. | |||
2 мин |
9-әрекет. Ұжымдық жұмыс: «Түртіп ал» әдісі бойынша үйге тапсырма: №1, №2 (2,4,6) ережелерді жаттау |
Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алады. | |||
|
ІІІ Ой толғаныс кезеңі: | ||||
10 мин |
10-әрекет. Жеке жұмыс: «Ой тастау» әдісі бойынша оқушыларға осы тақырыптар бойынша есептер беру |
Есептерді әр қайсысы шығарып , ортаға салады, талқылайды. | |||
|
11-әрекет. Жеке жұмысты бағалау
|
Оқушылар «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы жұмысты бағалайды | |||
3 мин |
12-әрекет. Мұғалім баға қояды.
|
Өзін-өзі бағалау парағы бойынша оқушылар өздерін және бір-бірін бағалайды.
| |||
3 мин |
13-әрекет «Үш К және Ә» әдісі бойынша кері байланыс жасау.
|
Мұғалім оқушыларға сабақта өздеріне ұнаған үш жақсы кезеңді таңдап алу ұсынылады, ал оқушы болса сабақты жақсарту үшін өзінің бір әрекетін ұсыну қажет. | |||
3 мин |
14-әрекет . «Ыстық орындық» әдісі бойынша белсенді оқушыны марапаттау |
Оқушылар ең белсенді оқушыны анықтап, «Ыстық орындыққа» отырғызады, оған бүгінгі тақырып бойынша сұрақтар қояды, сыйлық беріледі | |||
2 мин |
15-әрекет. Жеке жұмыс: «Анкета» әдісі бойынша кері байланыс жасату
|
Оқушылар күтілетін нәтижеге ойларын анық жеткізеді, бірін-бірі бағалай алады. Оқушылар анкета толтыру арқылы кері байланыс жасайды. | |||
|
Пән мұғалімі |
Мырзабай Әсем Сатыбалдықызы |