7


  • Учителю
  • Көпмүшелерге амалдар пайдаланып мәтіндік есептер шешу. 7-сынып.

Көпмүшелерге амалдар пайдаланып мәтіндік есептер шешу. 7-сынып.

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Қысқа мерзімді жоспар.Бөлім: 7. Көпмүшелер



№201 мектеп - лицей



Күні: 26.01.15ж

Мұғалім аты-жөні: Бекжанова Жазира

Сабақ тақырыбы:

Көпмүшелерге амалдарды пайдаланып мәтіндік есептердің шарттары бойынша теңдеулер құру және шешу.

Сынып: 7 «В»

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:

Оқу мақсаттары

МР8.1 Көпмүшелерге амалдарды пайдаланып мәтіндік есептердің шарттары бойынша теңдеулер құрады және шешеді.

Сабақтың мақсаты

  • Қалыптастырушы бағалау әдістері арқылы оқушылардың көпмүшелерге амалдар қолданып және оның стандарт түрі түсініктерін қалыптасыру

  • Көпмүшелерге амалдарды пайдаланып мәтіндік есептердің шарттары бойынша теңдеулер құруды және шешуді үйрету.

Тілдік мақсаттар

Көпмүше - polynomial, тұрақты - constant, айнымалы шама - the coefficientvalue, экспонента (дәреже) - exponent (degree), коэффициент - coefficient.

Диалогқа қажетті тіркестер:

Бірмүше-санды және әріпті көбейткіштер мен олардың дәрежелерінің көбейтіндісі

Тұрақты дегеніміз бекітілген мәнді бір сан немесе әріп болып табылады.

Айнымалы - бұл мәні туралы біз білмейтін сан

Коэффициент- бұлайнымалыалдындакелетін сан

Алдыңғы білім

Бірмүше және оның стандарт түрі

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-шаралар

Оқыту ресурстары

Ұйымдастыру кезеңі

2 минут



















5 минут

Ұйымдастыру.

Топқа бөлу: Бірмүшелерге және көпмүшелерге амалдар қолдану арқылы «Серігіңді тап» ойынымен жұпқа бөлінеді.

Үй тапсырмасын тексеру. №27.11-27.13 (в,г)

Өткенді қайталау. Сұрақ-жауап арқылы

Ой қозғау: (Диалог)

1. Ұқсас мүшелер дегеніміз не?

2. Көпмүше дегеніміз не?

3. Көпмүшенің дәрежесі дегеніміз не?

4. Көпмүшені стандарт түрде қалай жазады?

5.Көпмүшені бірмүшеге қалай көбейтеді?

6.Көпмүшені бірмүшеге қалай бөледі?

7.Көпмүшені көпмүшеге қалай көбейтеді?

8.Бірмүше дегеніміз не?

9.Бірмүшенің дәрежесі қалай анықталады?

10.Бірмүшенің стандарт түрі қалай жазылады?







Презентация

10 минут



3 минут









12 минут











































5 минут

Өткен тақырыптар бойынша - Қалыптастырушы бағалау жұмысы.

Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын таныстыру.

Презентациядағы 5-6 слайдтар бойынша көпмүшелерге амалдарды пайдаланып мәтіндік есептердің шарттары бойынша өрнектер құрады.

Жұптық жұмыс.

Төменгі деңгей

1)2у өрнегіне мәтіндік есеп құрастыр.

2)Футбол алаңының ұзындығы (12х+6) м, ал ені (6х+3) м.

а) Футбол алаңының периметрін табу өрнегін құрыңыз

б) х=7 деп алып алаңның периметрін табыңыз.

Жауабы:270 м.

Орта деңгей

1) өрнегіне мәтіндік есеп құрастыр.

2) Тіктөртбұрыштың ұзындығы енінен 3 есе үлкен. Егер оның енін 4 метрге ұзартып, ал ұзындығын 5 м қысқартсақ, онда тік төртбұрыштың ауданы 15 м2-ге артады. Тік төртбұрыштың өлшемдерін табыңдар.

Жауабы:5 м, 15 м.

Жоғары деңгей

1) өрнегіне мәтіндік есеп құрастыр.

2)Тең қабырғалы үшбұрыштың қабырғасы квадраттың(шаршының) қабырғасынан 2 см кем. Квадраттың периметрі тең қабырғалы үшбұрыштың периметрінен 13 см артық. Квадраттың қабырғасы неше сантиметр?

Жауабы:7 см.

Шығармашылық деңгей

Төмендегі фигураның ауданын табудың екі түрлі өрнегін құрастыр және осы екі өрнектің теңбе-тең екендігін дәлелде.

Көпмүшелерге амалдар пайдаланып мәтіндік есептер шешу. 7-сынып.



Көпмүшелерге арналған мәтіндік есептер көзі:

tulyn.com/wordproblems/polynomials.htm</</p>

3 минут

Бағалау, сабақты қорыту

Үй тапсырмасы: №233, 236, 237.номерлерін шығарту.

Мен жақсы түсіндім...

Менің сұрағым бар...

Мен түсінген жоқпын өйткені...

Үй тапсырмасы

Алгебра. 7сынып Шыныбеков Ә.Н.

Қосымша ақпарат

Дифференциалды оқыту - Көбірекқолдаукөрсетуүшін не істейсіз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік ережелері

АКТ

Құндылықтарменбайланыс

(тәрбиелік элемент)

Сынып оқушыларынан сабақ сұрағанда және деңгейлі тапсырмалар беру арқылыматериалдың қаншалықты меңгерілгендігін тез түсінуге мүмкіндік береді.

Жұппен жұмыс істеген кезде оқушыларға сұрақтар беру арқылы көмекесе алдым: «Сіз неге осы алмастыруды пайдаланасыз?», «Осыдан қандай тепе-теңдік шығаруға болады?!



Оқушылардың тапсырмаларды орындауға және диалогтарға қаншалықты қатысатындығын бақылау жолымен бағалау





Прогресс, жұппен жұмыс кезіндегі жауап реакциясы әр оқушының үлесін бағалау үшін және қателердің бар-жоқтығын түсіну үшін мұқият қарастырылады.





Құндылықтар:

Оқушылар өз сыныптастарымен диалогқа, әсіресе жұппен жұмыс істегенде қатысты, сол сияқты сыныппен талқылауға коммуникативтік дағдыларын дамытып, қатысуы керек.

Оқушыларға есептерді шығару үшін шығармашыл болу керек, талап қою білуі, жұппен жұмыста қолдау көрсете алуы керек.

Жұппен жұмыста оқушылар әріптесіне қарап, идеяларымен бөлісіп және талқылауға қатысып, жауапты болуға үйренеді.







Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ мақсаттары жүзеге асырымды болды. Оқушылар берілген өрнекке мысалдар құрастыра алды және берілген есептің моделін құрып, оны шеше алды. Жоспарға өзгерістер енгізілмеді. Оқушылардың деңгейі жоғары болғандықтан есептерді таңдау барысында 10 оқушының 2-уі ғана «орта» деңгейді таңдаса, қалған 8 оқушы «жоғары» деңгейді таңдады.Шығармашылық деңгейде берілген есепті 8 оқушы дәлелдей алды.

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:Ауызша сұрақтарға берілген жауаптарды бағалау.

2:Оқушылардыжұпқа бөлу, яғни «Серігіңді тап» тапсырмаларын орындауын бағалау.

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1: Деңгейлі тапсырмалардағы 1-ші тапсырманы ауызша жауап беру барысында оқушылардың жауап беруге таласын тудырмайтын жағдай жасау.

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?

1:Есептердің дәптерде тиянақты жазылуын қадағалау









 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал