7


  • Учителю
  • Открытый урок на тему 'Рационал сандарды көбейту' (6 класс)

Открытый урок на тему 'Рационал сандарды көбейту' (6 класс)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Сабақ жоспарыКүні:27.11.2014жСыныбы: 6 «ә»Пәні: МатематикаМұғалімі: Джумагалиева ГСабақтың тақырыбы: Рационал сандарды көбейтуСабақтың мақсаты: Білімділік:Рационал сандарды көбейту, ережелерін әр түрлі есептерде пайдалану, тақырыпты оқушы санасына бекіту.Дамытушылық: Саб
предварительный просмотр материала

Сабақ жоспары

Бекітемін:

______________

Оқу ісінің меңгерушісі

Масалимова Р.Ғ.

Күні: 27.11.2014ж

Сыныбы: 6 «ә»

Пәні: Алгебра

Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарды көбейту

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:Рационал сандарды көбейту, ережелерін әр түрлі есептерде пайдалану, тақырыпты оқушы санасына бекіту.

Дамытушылық: Сабаққа деген қызығушылығын арттыру, тез ойлап дәл жауап беруге қалыптастыру, теориялық білімдерін есеп шығаруда қолдана білу дағдыларын дамыту.

Тәрбиелік: Оқушыларды өз ойларын ашық айтуға, өз бетімен жұмыс істеуге, математикалық сөйлеу тілін, шығармашылық ойлауын дамытып, есеп шығару кезінде оқушыларды ұқыптыққа, тазалыққа, іскерлікке тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: Түсіндіру, есептер шығару.

Сабақтың типі: Іскерлік пен дағдыны қалыптастыру

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта,слайдтар, парақшалар

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру

а) Оқушыларды түгендеу

б) Сабаққа назар аударту

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

№ 517

Жауабы: А. 26см

№ 520

Жауабы: 6

ІІІ. Ой қозғау(Өткен тақырыпты еске түсіру)

1. Екі теріс санды қалай қосамыз?

2. Екі теріс санның қосындысы қандай сан?

3. Таңбалары әр түрлі, модульдері тең емес екі санды қосу үшін?

4. Қарама - қарсы екі санның қосындысы ... тең?

5. Рационал сандарды азайту формуласы?

6. Координаталық түзудегі кесіндінің ұзындығын табу үшін...?

IV. Анаграмма

нРаицола драдснаы бөткеуй (Рационал сандарды көбейту)

V. Білгенге маржан (жаңа сабақ)

а) электрондық оқулық

Жаңа сабақты меңгерту

І. Таңбалары әр түрлі екі санды көбейту.

Таңбалары әр түрлі екі санның көбейтіндісінің мәні теріс сан.

(-) ∙ (+) = (-)
(+) ∙ (-) = (-)

Таңбалары әр түрлі екі санды көбейту үшін:

1) осы сандардың модульдерін көбейту керек;

2) көбейтіндінің мәнінің алдына "-" таңбасын қою керек.

Мысалы:

ІІ. Таңбалары бірдей екі санды көбейту.

Таңбалары бірдей екі санның көбейтіндісі - оң сан.

(-) ∙ (-) = (+)
(+) ∙ (+) = (+)

Таңбалары бірдей екі санды көбейту үшін:

1) осы сандардың модульдерін көбейту керек;

2) көбейтіндінің мәнінің алдына "+" таңбасын қою керек.

Мысалы:

Егер көбейткіштердің кемінде біреуі нөлге тең болса, онда көбейтінді де нөлге тең болады

а∙ 0 = 0 0 ∙ а = 0

Мысалы: (- 2) ∙ 0= 0
Кез келген санды 1 - ге көбейткенде, көбейтінді сол санның өзіне тең болады.
а∙ 1 = а 1∙ а = а.
Мысалы: (- 2, 5) ∙ 1= - 2, 5
Кез келген санды - 1 - ге көбейткенде, көбейтінді сол санға қарама - қарсы санға тең.
а∙ (- 1) = - а - а∙ (- 1) = а.
Мысалы: 7, 4 ∙ (- 1) = - 7, 4;
- 9 ∙ (- 1) = 9.
Рационал сандарды көбейтуде де көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік және үлестірімділік қасиеттері орындалады.

  • Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті:

  • Көбейтудің терімділік қасиеті:

  • Көбейтудің үлестірімділік қасиеті:

VI. Қызықты ежелгі ережелер

VIІ ғасырда өмір сүрген үнді математигі Брахмагупта оң сандарды «мүлік», теріс сандарды «қарыз» түсінігімен байланыстырған. Оң және теріс сандарды қосу ережелерін былай айтқан: «екі мүліктің қосындысы мүлік», «екі қарыздың қосындысы қарыз».
ЕЖЕЛГІ ЕРЕЖЕЛЕР
Менің досымның досы-менің досым (+Х)∙(+Х)=(+Х)
Менің дұшпанымның досы-менің дұшпаным (-Х)∙(+Х)=(-Х)
Менің досымның дұшпаны-менің дұшпаным (+Х)∙(-Х)=(-Х)
Менің дұшпанымның дұшпаны-менің досым (-Х)∙(-Х)=(+Х)

VIІ. Есептер шығару

  1. Ауызша есеп

№ 522 Сандарды көбейтіңдер

№ 525 Көбейтуді орындаңдар (түсіндіріңдер)

ә) Тақтамен жұмыс

№ 523 Көбейтуді орындаңдар:

І топ ІІ топ ІІI топ

  1. 5) 9)

  2. 6) 10)

  3. 7) 11)

  4. 8)

б) Топтық есеп № 526 Өрнектін мәнін табыңдар:

І топ

1.

4.

7.

ІІ топ

2.

5.

8.

ІІI топ

3.

6.

9.

в) Парақшамен жұмыс

1)

2)

3)

4)

5)

6)

VIІІ. Сематикалық карта

№ 527 Салыстырыңдар:

Тапсырмалар




+




+



+



+






+



+



ІX. Ойлан тап

  1. Қол саусақтарын тек санау үшін ғана емес, көбейту үшін де пайдалануға болады. 9 санынын көбейту кестесін саусақпен көртеніз?

9-ға көбейтуге қолдансақ. Қолдарыңды алдыңа қой да, сол жақтан қарай санай баста. Қайсыбір санды тоғызға көбейту үшін тиісті саусағынды бүк. 7-ні 9-ға көбейту үшін жетінші саусағынды бүк. Енді сол жақтан алты саусақ және оң жақта үш саусақ қалды. Жауабы 63.

X. Қорытынды

а) автотест

ә) БҮҮ статегиясы

XI. Үйге тапсырма

№524, №528

XII. Бағалау



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал