7


  • Учителю
  • Сабақ жоспарлары Сандар әлемі

Сабақ жоспарлары Сандар әлемі

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: 1-сабақСабақтың тақырыбы: Жиын элементтеріСабақтың мақсаты: Оқушыларға математикадағы қасиеттері,белгілері ортақ нысандар немесе жиын элементтері туралы білімдерін кеңейту.Тез ойлау,есте сақтау қабілеттерін дамыту. Өмірмен байланысын жақсарту.Жауапкершілікке,ұқыпт
предварительный просмотр материала

1-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Жиын элементтері

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға математикадағы қасиеттері,белгілері ортақ нысандар немесе жиын элементтері туралы білімдерін кеңейту.

Тез ойлау,есте сақтау қабілеттерін дамыту. Өмірмен байланысын жақсарту.

Жауапкершілікке,ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі: тірек сызбалар,үлгі дәптер,электронды оқулық,үлестірмелі карточкалар.суреттер.

Сабақтың түрі: Дамытушылық.

Сабақтың типі Ойын сабақ

Сабақтың формасы: Ұжымдық,топтық,жеке

Қолданылатын әдіс-тәсілдер: түсіндіру,ішінара ізденіс,көрнеклік,сұрақ-жауап,талдау-жинақтау,зерттеу.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру.

Оқушыларды сабақта жұмыс істеуге даярлау.

Оқу құралдарын түгелдеу.

Сыныптың тазалығына көңіл аудару.

ІІ Өткен материалды еске түсіру.

1таңбалы сандар жиыны

Жиындардың атын ата.

Мына үш жиын дұрыс құрылмаған

12 98 14

59 37

5 27Нені түзету керек?


ІІІ.Жаңа сабақ әзірлік

Сабақтың тақырыбын,мақсатын хабарлау.

Сергіту сәті.

IV Жаңа сабақ

  1. «Ағаш»ойыны

Суретте түстер мен фигуралар берілген. Ағаш бұтақтарының ұшына қажетті түстегі,пішіндегі фигураларды салу.

  1. Кесте арқылы түсіндіру.

Матеаматикада қасиеттері,белгілері ортақ нысандар тобы жиі сөз болады. Ондай нысандар тобын жиын деп атайды.Жиынды құрайтын нысандарды оның элементтері дейміз.

Мысалы: Төмендегі белгілердің ортақ белгісін ата: Ағаш,адам,марал,гүл.

Төмендегі нысандардан тұратын жиынды ата: үстел,шкаф,диван.кресло

Жидектер жиынына жататын нысандарды ата: құлпынай,қарақат,шие, таңқурай. Жиын қалай аталады.

Жиынды көз алдымызға оңай елестету. Үшін Эйлер-Венн (ғылымдарының аты-жөні) диаграммасы аталыпкеткенсызбаны қолданамыз. Ол ішінде жиын элементтері орналасқан тұйық сызық түрінде беріледі.

а)екі таңбалы сандар б)бір таңбалы сандар.


4.Бос торкөзге суретті қайталап салып боя.

V.Пысықтау -Жиын дегеніміз не?-Жиын элементтері деген не?

Логикалық қорытынды: Үйлер қандай фигуралардан құралғанын мұқият қарап шық. Олардың бір-бірімен қандай айырмашлығы бар? Жетпей тұрған фигураны тап.Суретін сал.

VIБекіту.Нені үйрендік

VII. Сабаққа жақы қатысқан оқушыларды мадақтау.

2-сабақ.

Сабақтың тақырыбы: Ішкі жиын

Сабақтың мақсаты: Жиындардың бөлігі ішкі жиын туралы білім беру.

Өзіндік ойлау қабілеттерін дамыту.

Табиғатқа деген сүйіспеншілігін арттыру.

Көрнекілігі: интерактив тақта электронды оқулық. Үлестірмелі карточкалар,суреттер.

Сабақтың типі: Жаңа білімдерді меңгерту.

Сабақтың формасы: Ұжымдық,топтық,жеке

Қолданылатын әдіс-тәсілдер: түсіндіру,ішінара ізденіс,көрнеклік,сұрақ-жауап,талдау-жинақтау,зерттеу.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру

Оқушылармен амандасу. Оқушыларды түгендеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

ІІ. Өткен материалды қайталау. Бір таңбалы,екі таңбалы сандар

ІІІ.Жаңа сабаққа әзірлік

Сабақтың тақырыбын,мақсатын хабарлау.

Сергіту сәті

IV Жаңа сабақ

  1. «Ағаш» ойыны

Ағаш бұтақтарының ұшына қажетті түстегі,пішіндегі,өлшемдегі фигураларды сал.

Қасиеттері, белгілері ортақ нысандар тобын жиын деп атаймыз. Жиынды құрайтын нысандарды оның элементтері деп атаймыз.

2.дұрыс құрылмаған жиындарды түзету.

3. Венн диаграммасын сыз,элементтерін белгілеу.

Адам қолымен жасаған заттар жиыны.

Жанды заттар жиынын құрастырып,одан құстардың ішкі жиынын бөліп көрсету.

  1. Қолыңдағы төрт түрлі текшені тапсырмаға сай боя.

  2. Сандардың ішінде біреуі жоқ. Сол санды ата.

  3. Қайталап салу және бояу.

V.Пысықтау

Артық затты тауып сыз.

VI.Бекіту.Нені үйреніп білдік

VII. Үйге тапсырма№6 Бос торкөзге суретті қайталап сал, боя.

VIIІ.Сабаққа жақсы қасқан оқушыларды мадақтау.

3-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Жиындарды біріктіру.

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға жиындарды біріктіру туралы білім беру.

Ой-өрісті,зейінді дамыту.б)Ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі: интерактив тақта электронды оқулық. Үлестірмелі карточкалар,суреттер.сызба,кесте.

Сабақтың типі: Жаңа білімдерді меңгерту.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер: түсіндіру,ішінара ізденіс,көрнеклік,сұрақ-жауап,талдау-жинақтау,зерттеу.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру

Оқушылармен амандасу. Оқушыларды түгендеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

ІІ. Өткен материалды қайталау.

Жиындардың бөлігі ішкі жиын деп аталады.

ІІІ.Жаңа сабаққа әзірлік

Сабақтың тақырыбын,мақсатын хабарлау.

Сергіту сәті

IV Жаңа сабақ

1.«Ағаш» ойыны

Ағаш бұтақтарының ұшына қажетті түстегі,пішіндегі,өлшемдегі фигураларды сал.

2.Жиындарды бекіту Көрсетілген екі жиынға тқөмендегі элементерді шеңберге қос.


Құстар жиыны

Балықтар жиыны

3.Мысалдардың мәнін тауып нәтижесін сөз жұмбаққа жаз. «Сегіз»


9-4=

5+2=

4+4=

10-8

3+6=

б

Е

С


ж

Е

т

і

с

е

Г

і

з

е

к

І

т

о

ғ

ы

З




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал