7


  • Учителю
  • Разработка по алгебры на тему Натурал көрсеткішті, бүтін көрсеткішті дәреже тақырыптарын қайталау /қосымша сабақ резервінен/

Разработка по алгебры на тему Натурал көрсеткішті, бүтін көрсеткішті дәреже тақырыптарын қайталау /қосымша сабақ резервінен/

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сабақ №21

Сабақ тақырыбы: Натурал көрсеткішті, бүтін көрсеткішті дәреже тақырыптарын қайталау /қосымша сабақ резервінен/

Сабақтың мақсаттары:

Білімділігі: Оқушылардың натурал көрсеткішті дәреже тақырыбы бойынша қызметін ұйымдастыру, берілген сандарды дәреже түрінде беруге, дәрежелермен амалдар орындауға жағдай жасап, көмектесу.

Дамытушылығы: Оқушылардың тез ойлау қабілеті мен есептеу мәдениетінің дамуына ықпал жасау.

Тәрбиелігі: Оқушылардың танымдық қызығушылығын туғызу. Топпен жұмыста достық қатынасты қалыптастыру. Ұқыптылыққа, жауапкершілікке тәрбиелеу.

Тілдік мақсаттар: Оқушылар орындай алады: Дәрежелерді пайдалану және оларды қалай пайдаланғанын түсіну және ауызша түсіндіре білу.

Арнайы лексика және терминология: Дәреже, негізі, көрсеткіш, теріс, коэффициент, негіздері бірдей дәрежелерді көбейту және бөлу.

Сабақтың барысы:

  1. Білімнің өзектілігі. Бүгінгі сабақта келесі ережелер бойынша жұмыс атқарамыз.

  • Білгенімізді - қайталаймыз.

  • Жаңа мағдұмат аламыз.

  • Есептер шығарамз.

  • Топтық жұмыс

  • Өзіндік жұмыс

  • Өз ойларыңды айу.

ІІ. Қайталау:

  • Санның квадраты, кубы туралы не білесіңдер?

  • Негіздері бірдей дәрежелерді көбейту фрмуласын жазып,сәйкес ережені айтып беріңдер.

  • Негіздері бірдей дәрежелерді бөлу фрмуласын жазып,сәйкес ережені айтып беріңдер.

  • 00 өрнегінің мағынасы бар ма?

  • Сан дәрежесінің соңғы цифрас 0,1,5 және 6 болатын сан қандай цифрмен аяқталады?

  • Өрнектің мәндер жиынын табыңдар:

  • Өрнек қандай цифрмен аяқталады:

ІІІ. Жаңа материалды түсіндіру: Презентация

Білеміз


Білгіміз келеді


Білдік

Дәреженің анықтамасын

Негіздері бірдей дәрежелерді көбейту және бөлу

Санныі квадраты және кубы

Білгіміз келеді: оқушлар оқулықтың 33 бетін ашып, мұхият оқып ,кестедегі екінші бағанды толтырады. (екінші бағанды толтрғаннан кейін, сабақтың тақырыбы жариаланады).

Білеміз

Білгіміз келеді

Білдік

Дәреженің анықтамасын

Негіздері бірдей дәрежелерді көбейту және бөлу

Санныі квадраты және кубы

Көбейтіндіні дәрежелеу

Бөліндіні дәрежелеу

Дәрежені дәрежелеу


Жаңасабақты презентация көмегімен түсіндіру.

ІҮ.Сабақты бекіту үшін: ауызша № 97,98,100; жазбаша № 106,109,112,114

Ү.Берілген сөздердің формуламен байланысын көрсетіңдер.


Сөздік моделі

Аналитикалқ моделі

Негіздері бірдей дәрежелерді көбейту

  1. Дәреже көрсеткіші нөл

  2. Дәрежелерін анықтау

  3. Дәрежені дәрежелеу

  4. Көбейтіндіні дәрежелеу

  5. Бөліндіні дәрежелеу

  6. 1 -дің дәрежесі

  7. Негіздері бірдей дәрежені бөлу

  8. (-1) жұп дәрежесі


А.. (ab)n =an.bn

B . an: am = an-m

C. (a /b)n = an /bn b≠ 0

D. 1n = 1

E. (an)m= anm

F. a0 = 1

G . (-1)n =1,егер n - жұп

  1. an .a m = an+m

J. an = a.a.a …a n - көбейткіш

Бос торды толықтыр:

anam =an+m a = 1 an ·bm=(ab) an am = an-m

(-1)n = -1  anm =  an/ = (a/b)n, b≠0


Есептеңдер: 23·53 ; ( 1/2)5·25; (- 2/3)3·(3/2)3; 252·(-4)2 · (0,01)3

Дәрежені орындамай -ақ өрнектің мәнін салыстырыңдар:

82 және 83; (0,71)3 және (0,71)4; (-1)4 және (-1)6; (4/3)4 және (4/3)3; 110 және 12

Теңдік тура болатындай айнымалының мәнін табыңдар. (слайд 6)

2х · 25 =27 ; 10х: 103 = 102; 52 : 52 = 5х ; ((1,3)2)6= 1,3

ҮІ. Жұптық жұмыс. (тапсырмасы бар карточка)

Өзара тексеру. ( бір-бірінің дәптерлерін тексеру)

Бағалау критериі : дұрыс жауаптар саны бойынша.

  1. Дәрежелерді көбейтінді түрге келтіріңдер

  2. Дәрежені бөлінді түрде келтіріңдер

  3. Көбейтіндіні дәрежелеу

  4. Өрнектің мәнін табыңдар:

  5. Көбейтіндіні дәрежетүрінде көрсетіңдер:

ҮІІ. Өзіндік жұмыс. (слайд 7)

Оқушының аты жөні:___________________________________________

Критерилер

Тапсырма тақырыбы

Тексеретін элементтер

Жетістік деңгейі

Тапсрманы орындау балы

А (max6)

1. Көбейтіндіні дәреже түрінде жазыңдар:


Дәреже анқтамасын біледі.

1

6 балл


Негіздері бірдей дәреже түріне келтіре алады

2

Негіздері бірдей дәрежені көбейтуді біледі.

2

Жауабын дұрыс жаза алады.

1

B (max 6)

Есептеңдер:

а)

Дәреженің қасиетін қолдана біледі.

1

6 балл

Негіздері бірдей дәрежелерді көбейте және бөле біледі.

2

Көбейтіндіні дәрежелеу арқылы мәнін дұрыс таба біледі

2

Жауабын дұрыс жаза алады.

1

  • Барлық балл : 12

  • 0 - 6 балл - бағасы "2"

  • 7 - 8 балл - бағасы "3"

  • 9 - 10 балл - бағасы "4"

  • 11 - 12 балл - бағасы "5"

  • Баға_____________

ҮІІІ.Сабақты қорытындылау: Мұғалім. Ал енді сабағымызды қорытындылайық, ол үшін « Блум түймедағын» қолданамыз.

Қарапайым сұрақ:

  1. m мен n -нің қандай мәндерінде теңдік дұрыс болады? және Орындалу алгоритмін түсіндіру.

  2. Практикалық сұрақ: Егер қырын екі есе ұзартса, кубтың көлемі өзгере ме?

  3. Дәрежені дәрежелеу мен көбейтіндіні дәрежелеу ережесін білу қажет пе?

  4. Есеп шығару:

  5. Бағалау сұрағы: Дәреженің қасиеттерін қолдану, есеп шығаруда көмек бере ме?

  6. Нақты білу сұрағы: сен көбейтіндіні және бөліндіні, дәрежені дәрежелеу ережесін орынды қолдана аласың ба?

ІХ. Рефлексия

Білеміз

Білгіміз келеді

Білдік

Дәреженің анықтамасын

Негіздері бірдей дәрежелерді көбейту және бөлу

Санның квадраты және кубы

Көбейтіндіні дәрежелеу

Бөліндіні дәрежелеу

Дәрежені дәрежелеу

Көбейтіндіні дәрежелеу

Бөліндіні дәрежелеу

Дәрежені дәрежелеу

Дәрежелерді амалдар орындауда қолдануды.

Х. Үй тапсырмасы: 1.3 тақырып, №107, № 114, №116, №118





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал