- Учителю
- Тақырыбы: Жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру
Тақырыбы: Жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру
</<font face="Times New Roman, serif">Ғали Орманов атындағы № 7 мектеп - гимназиясы
Жоғары білімді, жоғары санатты
математика пәнінің мұғалімі
Төленби Рамазан Аблахатұлы
Сыныбы: 5 «А»
Тақырыбы: Жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Жай бөлшектің негізгі қасиетін пайдаланып, алымы мен бөлімін жай көбейткіштерге жіктеу арқылы бөлшектерді қысқарту.
Тәрбиелік: Оқушының пәнге қызығушылығын арттыру, математикалық мәдениетке тәрбиелеу, жүйелі түрде жұмыс істеуге өз ойын дәл тиянақты айта білуге үйрету.
Дамытушылық: Бөлшектерді қысқарту арқылы есте сақтау қабілетін және танымдық қасиеттерін дамыту.
Күтілетін нәтиже: Бөлшектерді қысқарту ұғымының мағынасын түсінеді.
Бөлшектерді жай көбейткіштерге жіктеу арқылы қысқартаалады.
Сабақтың түрі: Өтілген тақырып бойынша білімдерін жүйелеу сабағы.
Модульдер: Сыни тұрғыдан ойлау, диалогтық оқыту, дарынды оқушылармен жұмыс, критериальді бағалау.
Жұмыс түрі: Топтық жұмыс, жеке жұмыс, зерттеушілік әнгіме.
Дерек көздері: Интербелсенді тақта, оқулық, үлестірімділік қағаз, слайд. Постер жасау
Сабақ барысы:
-
Ұйымдастыру.
-
Оқушылармен сәлемдесу
-
Сыныпты топқа бөлу
-
Шаттық шеңбер арқылы сабақты бастаймыз
-Балалар енді қолымызды ұстап алақан, жүрек жылуы арқылы бір-біріне жылы лебіздер айтып сабағымызды бастайық.
Қуанамын менде,(өзімді қөрсетемін)
Қуанасың сенде,(қасымдағы оқушыны көрсетемін)
Қуанайық, достарым (бір-біріміздің қолымызды ұстаймыз)
Арайлап атқан күнге.(қолдарымызды жоғары көтереміз)
-
Үй жұмысын тексеру №441 (2,4), №451 (2,4)
-
Оқушыларды ғұлама математиктермен таныстыру
Оқушылар, бүгінгі сабағымызды қорытынды сабақ болғандықтан бірнеше математиктердің портретіне назар аударайық.
Кеплер Ф.Виет Коперник
Бұл ұлы математиктер жай бөлшектерді зерттеуге математика пәніне үлкен үлес қосқан ғалымдар.
ІV. Ел - басының жолдауынан:
Президентіміз Н.Назарбаев өзінің жылда дәстүрлі жолдауында денсаулық саласына коп көңіл бөледі, ал деніміздің сау болып шымыр болуы үшін күнделікті спортпен шұғылдануымыз керек.
V. Үш топтың өзара сайысы.
Қыс мезгілі таяу арада басталмақ, сондықтан сабағымызды қысқы спортпен байланыстырамыз. Салауатты өмір салтын қалыптастыруда бүгінгі сабақтың мәні зор болмақ.
«Барыс», «Тұлпар», «Қыран» топтарын жарыс түрімен таныстырайық.
-
«Шайбалы хоккей» (ауызша сұрақ-жауап)
-
«Биатлон» (математика, бөлшек сөздерінен сөз құрау)
-
«Мәнерлеп сырғанау» (бөлшектердің жұбын табу)
-
«Трамплиннен секіру» (деңгейленген тапсырма)
-
«Шорт-трек» (тест тапсырмасы, қорытындылау)
1.«Шайбалы хоккей (ауызша сұрақ-жауап) ойыны дегеніміз - арнайы мұз алаңында доп аяқтары және шайбасы бар спорттық ойын командасы. Ойынның мақсаты-қарсыластың қақпасына шайба соғу. Жарыста көп шайба соққан топ жеңіске жетеді. Жарыстың осы түрінен үш топ бір-біріне өзара сұрақ-жауап береді.
Әр топ бөлшек тақырыбынан екі сұраудан жауап береді. Егер топ жауап бере алмаса сұрау берген топқа бір ұпай беріледі. Егер топ жауап берсе, онда оларға бір ұпай беріледі.
2. Биатлон(математика, бөлшек сөздерінен сөз құрау)
- шаңғы жарыстары мен кіші калибрлі винтовкадан атудан құралған қысқы қоссайыс. Қашықтықты бағындыру кезінде спортшылар екі ату шебінде әрқайсысы бес-бес нысанаға дәл тигізулері қажет. Әрбір мүлт кеткен оқ үшін спортшы 150 метрлік айып шеңберін жүгіреді.
3. Мәнерлеп сырғанау(бөлшектердің жұбын табу)
=
4. «Трамплинненсекіру»(деңгейленгентапсырма)
-
Деңгейлі трамплин
-
Бөлшектердің алымы мен бөлімін 5-ке көбейт
-
Бөлшектердің әрқайсысының алымы мен бөлімін 3-ке бөл
-
Бөліндіні бөлшек түрінде жаз
3:8= 12:32= 20:48=
-
Деңгейлі трамплин
-
Қысқартуға болмайтын бөлшектерді қоршап көрсет
,,
-
Бөлшектердің алымы мен бөлімінің ең үлкен ортақ бөлгішін тауып қысқарт
-
45 минут, 15 минут, 40 минут сағаттың қандай бөлігін құрайды?
-
Деңгейлі трамплин
-
Бос орынды толтырыңдар
-
Бөлшектерді қысқартындар
=
-
Көбейтудің үлестірімділік қасиетін пайдаланып, бөлшекті қысқартындар
-
Шорт-трек(тесттапсырмасы)
-
Бөлшекті қысқартыңдар: =
B) C) D)
2.Тәуліктіңқандай бөлігі 8 сағат?
A) B) C) D)
3.Тәуліктің қандай бөлігі 18 сағат?
A) B) C) D)
4. Килограммның қандай бөлігі 125 г?
A) B) C) D)
5. Бір тәулік аптаның қандай бөлігін құрайды?
A) B) C) D)
6. Бір ай жылдың қандай бөлігін құрайды?
A) B) C) D)
7.Бір жыл ғасырдың қандай бөлігін құрайды?
A) B) C) D)
VI. Сабақты қорытындылау
А)Үш топтың балын есептеу
Ә)Түйіндеме.
«Бүгінгі сабақтан алған әсерім...»
«Бүгінгі сабақтан үйренгенім...»
«Сабақ үстінде алған біліміне сенімдісінбе?»
«Бүгінгі сабақ математика пәні бойынша біліміңе қандай әсерін тигізді?Неге?»
В) Оқушыларға сөз беру.
VII. Жалпы бағалау.
VIII. Үйге тапсырма: №450 (2,4), №451(2,4), №461(2,4)