- Учителю
- Алгебра пәнінен сабақ жоспары Көпмүше. 8- сынып
Алгебра пәнінен сабақ жоспары Көпмүше. 8- сынып
Пән мұғалімі:Курмангалиева Лайла Сериковна
Сынып: 8
Пәні: Алгебра
Сабақтың тақырыбы: Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеуді квадрат тендеудің түбірлерін табу формулаларын пайдалану арқылы үйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау қабілеті мен есте сақтау қабілетін дамыту. Математикалық сөйлеу мәнерін, есептеу дағдысын жетілдіру.
Тәрбиелік: Ұжым болып жұмыс жасауға, бір-біріне жолдастық көмек бере білуге, пәнге деген қызығушылығын арттыра отырып, математикалық сөйлеу мәнеріне өз бетімен тапсырманы орындай білуге тәрбиелеу .
Сабақтың әдісі: Түсіндірмелі сұрақ - жауап, практикалық
Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта,тест парақшалары
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру
Оқушылар интерактивті тақтадан үйге берілген есептердің жауабы арқылы бірін бірі тексереді.
№129
-
x=-1; x=-2 2) x=-6; x=4 3) x=3; x=4 4) x=-6; x=1
№130
1) x=-2; x=1/3 2) x=-1; x=3/2 3) x=1/3 4) x=-2/5; x=2
№131
1) x=0,8; x=2 2) x=3,5; x=1 3) x=2/3 4) x=-3,5; x=0,5
ІІІ. Өткен тақырыпты қайталау:
Оқушылар өткен квадрат теңдеу тақырыбы бойынша бір-біріне сұрақтар қояды.
-
Қандай теңдеуді квадраттық теңдеу дейміз?
-
Толымсыз квадраттық теңдеулер дегеніміз не?
-
Келтірілген квадраттық теңдеу дегеніміз не?
-
Теңдеудің түбірі дегеніміз не?
-
Теңдеуді шешу дегеніміз не?
-
а мен с қандай болғанда ах2 +с = 0 теңдеуінің шешімі бар болады?
-
Квадраттық теңдеу түбірлерінің дискриминантын қалай табамыз?
-
Квадраттық теңдеудің түбірлерінің санын қалай анықтаймыз?
-
Келтірілген квадраттық теңдеудің түбірінің формуласын қалай жазамыз?
IV.Жаңа сабақ
Жаңа "Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу" тақырыбын оқушылар Камилла,Мөлдір,Нурия үйден өздері оқып, дайындалып келіп, баска оқушыларға түсіндіреді.
1-мысал: Камилла
ax2+bx+c түріндегі көпмүше квадраттық үшмүше деп аталады,
мұндағы a-айнымалы, a,b,c-сандар,а≠0
ax2+bx+c=a(x-x1)(x-x2)
5х2 - 8х + 3 = 5 (x-) ( x-1) = (5x-3)( x-1)
5х2 - 8х + 3 = 0, D = b2 - 4ac = (-8)2 - 4· 5 · 3 =4, x=1 , x=
2-мысал: Мөлдір
9х2 +6х + 1 = 9 = =
9х2 +6х + 1 = 0, D = b2 - 4ac = 62 - 4· 9 · 1 =0, x=
3-мысал: Нурия
= =
= 0, D = b2 - 4ac = 82 - 4· 15 · 1 =0, m=5 , m=3
V.Кітаппен жұмыс.
№278, №279
VI.Оқушыларға 5-сұрақтан тұратын тест тапсырмалары беріледі.Дұрыс жауабы тақтада тұр.Оқушы өзін өзі тексереді.
I нұсқа
1) Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жікте:
х2+6х-7
А) х2+6х-7=(x-7)(x-1)
В) х2+6х-7=(x-7)(x+1)
С) х2+6х-7=(x+7)(x-1)
2) Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жікте:
4х2-17х+4
А) 4х2-17х+4=4(x-1/4)(x-2)
В) 4х2-17х+4=4(x+1/4)(x-2)
С) 4х2-17х+4=(4x-1)(x-4)
3) Теңдеуді шешіңдер: х2-3х-18=0
А) x=6,x=-3 В) x=-6,x=3 С) x=6,x=3
4) Теңдеуді шешіңдер: -3х2+2х+1=0
А) x=1/3,x=1 В) x=-1/3,x=1
С) x=-1/3,x=-1
5) Теңдеуді шешіңдер: 7х2-8х+1=0
А) x=1/7,x=1 В) x=-1/7,x=1
С) x=1/7,x=-1
II нұсқа
1) Квадрат үшмүшені көбейткіштерге
жікте:
x2-4х-21
А) x2-4х-21 =(x-7)(x-3)
В) x2-4х-21 =(x-7)(x+3)
С) x2-4х-21 =(x+7)(x-3)
2) Квадрат үшмүшені көбейткіштерге
жікте: 2х2-х-21
А) 2х2-х-21=2(x-3)(x+7/2)
В) 2х2-х-21=2(x+3)(x-7/2)
С) 2х2-х-21=(2x-14)(x+3)
3) Теңдеуді шешіңдер: х2-3х-40=0
А) x=8,x=-5 В) x=-8,x=5 С) x=8,x=5
4) Теңдеуді шешіңдер: -5х2+6х-1=0
А) x=1/5,x=1 В) x=-1/5,x=1
С) x=-1/5,x=-1
5) Теңдеуді шешіңдер: 3х2+5х-2=0
А) x=-1/3,x=2 В) x=1/3,x=-2
С) x=1/3,x=2
I нұсқа
-
С
-
С
-
А
-
В
-
А
II нұсқа
-
B
-
С
-
А
-
А
-
B
VII.Сабақты бекіту.
Оқушылар дәптерлеріне бүгінгі сабақ туралы пікірлерін жазып береді.
VIII.Үйге тапсырма: № 280, 281,§4.
IX. Сабақты қорытындылау, бағалау.
Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.