- Учителю
- Ашық сабақ (жақшалы өрнек)
Ашық сабақ (жақшалы өрнек)
Математика 2 «Б» 22.10
Сабақтың тақырыбы: Жақшалы өрнектер
Сабақтың мақсаты: 1. Жақшалы өрнек туралы түсінік беру, өрнектердің жазылуымен, амалдардың орындалу тәртібімен таныстырып, есептер шығара алу.
2. Есептерді шығара отырып, математикалық сөйлеу қабілеттерін дамыту.
3. Ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа, табиғатты аялауға тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап.
Сабақтың көрнекілігі: алма ағашы, карточкалар.
Пән аралық байланыс: қазақ тілі, әдебиет, дүниетану.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
- сабаққа дайындықтарын тексеру
ІІ. Үй жұмысын тексеру
-
әрбір оқушыға оқыту
ІІІ. Қызығушылықтарын ояту
1. - 10-нан 100-ге дейін сана. Ондықтан аттап. Тура, кері.
- Көршілерін ата.
- 15 - - 18 - - 10 -
- 5 - - 9 - - 13 -
2. Берілген 2 өрнек. Оның 1-еуі санды, 2-сі әріпті.
«Орныңды тап ойыны».
Санды Әріпті
10-5 а+5
12-3 7+в
4+3 8-х
Біз өрнектерді біледі екенбіз, енді тақтаға қарайық.
-
Қазір қай мезгіл? (күз)
-
Күзде қандай өзгерістер болады?
-
Бұл ненің ағашы?
-
Ол неге шарбақ, қорғанның ішінде тұр, деп ойласыңдар?
-
Қане, әдебиет пәнінен осыған ұқсас мәтінді есімізге түсірейікші (шал мен бала)
-
Алма тағы неге пайдалы? (шырыны, жесек витамин )
-
Мына жерге қарайықшы, берілген сандар қатары, осы сандарды қазақ тіліндегі әліпбиге айналдырсақ, онда біздің жаңа тақырыбымыз: «Жақшалы өрнектер»шығады
Әліпбиді біліңдер
Онда 42 әріп бар?
Бұл жақшалы өрнектердің өздерінің заңдылықтары бар, ал сендердің мақсаттарың не? (оқу, білім алу)
Берілген өрнек:
(6-2)+4*4+4=8
6-(2+4)=6-6=0
Жақша ішіндегі амал бірінші орындалады. Бұл оның заңдылығы.
Бүгінгі жаңа тақырыпты түсіну үшін, осыған ұқсас есептер шығарамыз.
Кітабымыздың n 4.бет ашамыз
Тақтада орындау.
(8-5) -2 =1 9- (4+2) =3 (3+6) -4 =5
8- (5-2) =5 (9-4) +2 =7 10- (7+2) =1
n 2 . Ауызша
Дұрыс жауаптарын бағытын көрсет.
10+30 10
100-90 90
40+20 40
60-20 40
20+70 60
60+30-80 60
100-90+40 10
20+70-30 50
Сергіту сәті
Карточкамен жұмыс. Қажет сандарды тап.
7+2-3-1+4-7*2
10-5+2+2-4-3*2
8-2-6+3-3+5*5
Сөйлей отырып, талдау.
n 3. Есепті шығар.
17- (5+5) =
80+ (40-20) =
100- (60+20) =
50+ (40-20) =
(40+20) -30 =
n 3(ә). Шарты:
1ү-30 адам ? адам
2ү-50 адам
Ш:
Ж:
Логикалық тапсырма
80 10 100 10 90 60 30 50
Ж А Р А Й С Ы Ң
Р. 50+50 А. 80-70
Й. 30+60 Ы. 90-60
С .40+20 Ж. 70+10
Ң .20+30
IV. Қорытынды:
- не білдім?
- нені білгім келеді?
V. Бағалау.Әрбір тапсырмадан кейін жұлдызшамен,төртбұрышпенбағаланады
Үй жұмысы № 2