- Учителю
- ҚҰЗІРЕТТІЛІККЕ БАҒЫТТАЛҒАН САБАҚ
ҚҰЗІРЕТТІЛІККЕ БАҒЫТТАЛҒАН САБАҚ
Сынып: 02 А (6 сынып)
Күні: 20.02.15ж.
Құрастырды: Мақсұт Н.М.
Сабақтың тақырыбы: Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу.
Сабақтың типі: бекіту - жүйелеу сабағы.
Сабақты ұйымдастыру формаларының түрі: топтық,жұптық,жеке
Қолданылған технологиялар: проблемалық, ақпараттық-коммуникативтік, денсаулықты сақтау, АКТ технологиялары.
Сабақтың мақсаты: бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шеше алады.
*S (Specific) - нақты: бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шеше алады, қосымша мәліметтерді арқылы олардың өмірдегі қолданысын біледі.
*M (Measurable) - өлшемді: cабақ соңында.
*A (Attainable) - қолжетімді: бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу тақырыбы бойынша алған теориялық білімдерін практикамен ұштастыра алады.
*R (Result-oriented) - нәтижеге бағытталған: топта ынтымақтастықта жұмыс жасайды.
*T (Time-bounded) - белгіленген уақыт аралығы. сабақтың - 45 минут өтуі.
Сабақтың міндеттері:
*білімділік - бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешіп, координаталық сәуледе кескіндеп, жауабын дұрыс көрсете білу.
*дамытушы -оқушылардың ойлау қабілеттерінің (талдауы, салыстыруы,себеп-салдарлы байланыс жасай алуы) дамуына мүмкіндік беру;
*тәрбиелік - оқушылардың ойлау қабілеттері мен коммуникативтік дағдыларын: басқа адамның ойын тыңдау, өзінің көзқарасын дәлеледей алуын қалыптастыру.
Оқытудың әдістемелік өлшемі: өзіндік жұмыс, топтық жұмыс .
Құрал-жабдықтар: ноутбук,смартфондар, стикер,маркер, таратпа материалдар, бағалау парақтары.
Күтілетін нәтижелер:
-
Пәндік құзыреттілік:
а) бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер қасиеттерін есеп шығаруда қолданады;
ә) координаталық сәуледе теңсіздіктің шешімін дұрыс көрсете алады;
б) бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесінің шешімдер жиынын сан аралығы арқылы жаза алады;
в) сан аралығын өмірде қандай түрде қолданылатынын, маңызы мен пайдасын айқындай алады.
-
Ақпараттық құзыреттілік:
-берілген түрлі ақпарат көздерімен жұмыс жасай алады: мәтін, кесте мен таныстырылым материалдары;
-
Коммуникативтік құзыреттілік:
-өзіндік жұмыстарды топта, жұпта немесе жеке түрде орындай алады, бір-бірімен ынтымақтастық қарым-қатынаста жұмыс жасай алады, алға қойылған мақсаттарды бірлесе отырып шешеді;
-көпшілік алдында өз ойын еркін айтады, алған мәліметтер арқылы нақты бір шешім қабылдауға тырысады;
Сабақтың құрылымы
Сабақ кезеңдері
уақыт
(мин.)
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Блум таксономиясы бойынша құрылымы
Таныстырылым
1 кезең Жинақ
тау кезеңі
Сабақ
тың мақсатының қойы-
луы
1.Ұйымдас
тыру.
2. Білімнің өзектілігі, оқушылар
дың белсенді түрде білім алуы мен қабылда-
уына дайынды-
ғы.
3.Оқушы-ларға сабақтың мақсатын анықтауды ұсыну.
4.Сабақ жоспары.
8
1.
Оқушылардың сабаққа деген ынтасын арттыру, психологиялық ахуал жасайды
2. Топқа бөліп, топ көшбасшысы сайланады.
3. Сабақтың мақсатын айқындауына бағыттайды.
4. Мұғалім оқушы алдына келесі міндеттерді қояды:
1. Оқушылар сабақтың тақырыбына сәйкес сабақтың мақсатын тұжырымдайды.
2.СТО арқылы оқушылар топқа бөлінеді.(Абай Құнанбаев, Ұлы жеңіске 70 жыл, қазақ хандығына 550 жыл)
3Әр топ ауызша теңсіздіктерді шешеді.
Таныстыру
(есте сақтау, түсіндіріп беру, еске түсіру)
Түсіну
(өз сөзімен мәлімдеу)
ӨЗГЕРТ
Сан аралығын кескіндеу №1
Қатені табыңыз:
Жауабы:
2 кезең
Ұғыну кезеңі
Топтық жұмыс:
- жоспарлау және ақпаратты іздестіру;
- ақпаратты іріктеу;
- берілген ақпарат арқылы өмірдегі қолданы-сын айқындау;
10
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап беруі үшін оқулық пен қосымшадағы теориялық мәліметтерден жауап іздестіреді.
1-топ оқушылары ;
Қолдану
(тәжірибеде қолдану, жетістікке қол жеткізу үшін мәліметті қолдану)
Анализ
(өз білімін көрсету мақсатында бірнеше бөлімдерді қарастыру)
Теңсіздіктер жүйесін шешіңіздер:№1034
2-топ
3-топ оқушылары
.
Топ бойынша орындаған жұмыстарына бір-бірін тексереді, бағалайды.
ЖКШ 5-қадам: 1) Ең кіші ортақ бөлімге келтіріңіз, 2) Жақшаларды ашыңыз, 3) Қосылғыштарды көшіріңіз, 4) Бірінші теңсіздікті шешіңіз 5) Екінші теңсіздікті шешіңіз 6) Ортақ шешімдерін табыңыз
№1 Теңсіздіктер жүйесінің шешімі болатын барлық бүтін сандарды табыңыз:
Жауабы:
№2
Жауабы:
№3
Жауабы:
3 кезең Рефлек-сия кезеңі
Тақы-рып бойын-ша ҚҚБТ тапсыр-маны орындау
Сабақта жұмыс форма-
ларын ұйымдастыру (топтық)
20
Мұғалім
оқушылардың ҚҚБТ құрастыру кезіндегі әрекеттерін түзетеді. Басты мақсат - алған теориялық білімдерін өмірмен байланыстыра алуына бағыттайды.
Оқушылар қосымша материалдарды пайдалана отырып, ұсынылған критерийлерге сәйкес құзыреттілікті қалыптастыруға бағытталған есепті шешеді.
Басқа топ тапсырмасын орындайды.
Топ бойынша берілген тапсырмадағы мәліметтерді жинақтай отырып, себебін анықтайды.
Синтез
(орындайтын тапсырма арқылы жақсы нәтиже шығару)
Бағалау +құру
(қарама-қарсылық туғызуға шешім қабылдау, орындалған тапсырма бойынша пікірлерін білдіру)
ҚБТ №1
Катер өзен ағысымен 3км/сағ жылдамдықпен жүзеді. Екі айлақтың арасы 100 км. Осы қашықтықты катер өзен ағысымен 4 сағаттан кем, ал өзен ағысына қарсы 5 сағат артық жүзеді. Катердің меншікті жылдамдығы қандай? 1.Есеп шығару моделін құрыңыз.
2. Катер Қазақстанның қай өзенінде жүзуі мүмкін?
А) Есіл Б ) Жайық В) Балқаш С) Нұра
3.Жауабыңызды дәлелдеңіз.
Жауабы: ; Есіл өзені.
Дұрыс жауап - 3 ұпай,тек моделі құрылса - 1 ұпай, дұрыс емес - 0.
Рефлек-сия
Жалпы рефлексия. Балдар жинағы. Сабақты қорытын-дылау.
5
- Бір айнымалысы бар теңсіздікті қайда қолданамыз?
Қорытындылау.
Үй жұмы-
сы
№ 2016
Тапсырманың құрылымы
Тапсырма ерекшелігі (Мұғалімге арналған ақпарат)
1Пәні: Математика 2.Сынып 6
2.Тақырыбы: Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу
Негізгі құзіреттілік және аспект
Құзіреттілік: проблеманы шешу құзіреттілігі
Аспект: проблеманы топпен шешу
Ынта (тапсырманың контексіне толық кіргізеді,орындауға мүдде туғызады)
Қазақстан-өзен-көлге бай, 85 мыңнан артық ірлі-ұсақты өзен бар.
Есептің тұжырамдамасы
Катер өзен ағысымен 3км/сағ жылдамдықпен жүзеді. Екі айлақтың арасы 100 км. Осы қашықтықты катер өзен ағысымен 4 сағаттан кем, ал өзен ағысына қарсы 5 сағат артық жүзеді. Катердің меншікті жылдамдығы қандай? 1.Есеп шығару моделін құрыңыз.
2. Катер Қазақстанның қай өзенінде жүзуі мүмкін?
А) Есіл Б ) Жайық В) Балқаш С) Нұра
3.Жауабыңызды дәлелдеңіз.
Ақпарат
(тапсырманы орындауға)
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу алгоритмі. Атлас 6 сынып.
Тексеру құралы (Мұғалімге арналған ақпарат)
Жауабы: ; Есіл өзені.
Дұрыс жауап - 3 ұпай, тек моделі құрылса - 1 ұпай, дұрыс емес - 0.
-
Ишаралар: «бас бармақты жоғары көтеру», «төмен түсіру» немесе «қимыл бағытын ауыстыратын бас бармақ»;
-
Бағдаршам сигналдары:
жасыл сигнал = Мен жақсы орындадым, сары = Мен жартылай орындадым, бірақ тағы жұмыс істеу қажет және қызыл сигнал = Маған көмек керек.
Бағалау парағы ҚОСЫМША-1
Оқушы аты-жөні
Кезеңдер
Критерийлер
Балл
Өзіндік бағасы
Мұғалім бағасы
∑
1 кезең
1.Сұрақа жауап;
2.Дымбілместің қатесін табу;
3. Негізгі білімдік көрсеткіштерді
қолдана алуы;
4. Уақыт тәртібін ұстануы.
0,5
0,5
0,5
0,5
2 кезең
Ұғыну кезеңі
Өмірмен байланысты тапсырмалар
ды орындау
1.Дәлелді жауаптары;
2.Ақпаратты дұрыс пайдалана білуі;
3. Логикалық ойларының жинақылығы;
4. Уақыт тәртібін ұстануы.
1
1
1
1
3 кезең
Тақырып бойынша ҚБТ
1.Мазмұндылығы;
2. Жинақылығы;
3. Дәлелді жауаптары;
4. Көрнекілігі.
1
1
1
1
4 кезең
Рефлексия
1.Жаңа мағлұматтарман таныстым
2.Мен үшін өмірде пайдалы
3.Сабақта мені ойландыратын жағдай туындады, мен жауап бере алдым
4.Мен сабақта жақсы жұмыс жасадым , мақсатқа жеттім
0,5
05
0,5
0,5
12
Тапсырманың құрылымы
Тапсырмаға ерекшелігі (Мұғалімге арналған ақпарат)
1Пәні: Математика 2.Сынып 6
2.Тақырыбы: Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу
Негізгі құзіреттілік және аспект
Құзіреттілік: проблеманы шешу құзіреттілігі
Аспект: проблеманы жұппен шешу
Ынта (тапсырманың контексіне толық кіргізеді,орындауға мүдде туғызады)
Лего -
Есептің тұжырамдамасы
Балалар шаршылардан (кубиктерден ) үй құрастырды. Екі сағатта олар жетпістен аз шаршы, ал үш сағатта жүзден артық шаршыны қолданды. Егер ұл балалар саны екеу болса, әрқайсысы қанша шаршыны пайдаланған? Бұл ойын алғаш қай елде ойлап табылған? Сіз осы ойынның пайдасы жайлы не айтар едіңіз? Қай мамандық иесіне алғашқы қадам болады?
Ақпарат
(тапсырманы орындауға)
Бір айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесін құру, оны шешу алгортмін білу, дұрыс жауапты таңдай білу.
Тексеру құралы (Мұғалімге арналған ақпарат)
2х∙2<70 х<17,5
2х∙3>100 х>16
17 шаршы
теңсіздікті дұрыс құра алады -0,5
теңсіздіктер жүйесінің шешімін дұрыс таба біледі-1
жауабы толық - 2