7


  • Учителю
  • Конспект уроку Стандартний вигляд числа для 8 класу з поглибленим вивченням математики

Конспект уроку Стандартний вигляд числа для 8 класу з поглибленим вивченням математики

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала



Конспект уроку Стандартний вигляд числа для 8 класу з поглибленим вивченням математикиКонспект уроку Стандартний вигляд числа для 8 класу з поглибленим вивченням математики

Підготувала: Куценко Людмила Михайлівна, вчитель математики вищої категорії,

учитель - методист





Тема: Стандартний вигляд числа

Мета:Навчальна:

Ввести поняття стандартного вигляду числа; виробити в учнів навички виконувати дії з числами, що записані в стандартному вигляді, з використанням набутих раніше вмінь виконання дій зі степенями з цілим показником;

Розвивальна:

Добитися від учнів свідомого розуміння матеріалу через розвиток розумової активності; розвиток логічного мислення, вдосконалення математичного мовлення, розвиток пізнавального інтересу учнів;

Виховна:

створення на уроці "ситуації успіху ", виховання уваги, наполегливості, зосередженості, вміння слухати та висловлювати власну думку, працювати в парі.

Тип уроку:

комбінований урок набуття нових знань з елементами практичної роботи (індивідуальна робота із самоперевіркою, робота в парах, тестування на ПК)

Методи:

бесіда, елементи лекції, практична робота

Обладнання:

мультимедійне обладнання, калькулятори, персональні комп'ютери.









Хід уроку.





І. Організаційний момент:

Епіграф уроку:

Кожний день, коли ви не додали до своєї освіти хоч би маленьку крихту знань, вважайте втраченим його для вас безнадійно

К.С. Станіславський

Інструктаж з ТБ; пояснення до бланку відповідей.





ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1) Теоретичний блок: з'ясувати відповідність між частинами понять з теми «Властивості степеня з цілим показником»(слайд 3 презентації)











Слайд 3

З'ясувати відповідність між поняттям та його змістом:













А



Б

0

Дріб дорівнює нулю тоді і тільки тоді, коли

0

коли чисельник дорівнює нулю, а знаменник

не дорівнює нулю

1

Для будь-якого a,що не дорівнює нулю,

1

основу залишити незмінною, а показники

та n є N

додати

2

Щоб перемножити два степеня з однаковими

2

Конспект уроку Стандартний вигляд числа для 8 класу з поглибленим вивченням математики



ненульовими основами та цілими показниками, треба

3

Щоб поділити два степеня з однаковими

3

основу залишити незмінною, а показники

ненульовими основами та цілими показниками, треба

перемножити

4

Щоб піднести степінь з цілим показником

4

основу залишити незмінною, а від показника

у цілий степінь, треба

діленого відняти показник дільника

5

Щоб перемножити два степеня з різними

5

основу діленого поділити на основу дільника

ненульовими основами та однаковими

та одержаний дріб піднести до указаного

цілими показниками степеня, треба

цілого степеня

6

Щоб поділити два степеня з різними

6

основи перемножити та піднести добуток

ненульовими основами та однаковими

до указаного цілого степеня

цілими показниками степеня, треба





Кожен учень заповнює свій бланк відповідей в частині теоретичного блоку. Після закінчення роботи - самоперевірка (за слайдом 4 презентації) з виставленням кількості балів за завдання теоретичного блоку



1

А

2

Б

2

А

1

Б

3

А

4

Б

4

А

3

Б

5

А

6

Б

6

А

5

Б







2) Практичний блок: вибрати з таблиці слайду 5 відповідь, яка ілюструє запис поданого виразу у вигляді дробу з натуральними показниками степенів. Ці відповіді занести до бланку відповідей в частині практичного блоку. Після закінчення роботи - самоперевірка (за слайдом 6 презентації) з виставленням кількості балів за завдання практичного блоку.

№2. Практичний блок.

Слайд 5





Слайд 6



А

Б

В

Г

1

*

2

*

3

*

4

*





Отже, ми з вами повторили означення степеня з цілим показником,та властивості цих степенів (демонструється слайд 7)



Слайд 7

1) Для будь-якого а ≠ 0, n є N Конспект уроку Стандартний вигляд числа для 8 класу з поглибленим вивченням математики

2) Для будь-якого а ≠ 0, n, m є Z а n а m =а n+m

3) Для будь-якого а ≠ 0, n, m є Z а n : а m =а n-m

4) Для будь-якого а ≠ 0, n, m є Z (а n ) m =а nm

5) Для будь-яких а ≠ 0, в ≠ 0, n є Z а n в n =(ав) n

6) Для будь-яких а ≠ 0, в ≠ 0, n є Z Конспект уроку Стандартний вигляд числа для 8 класу з поглибленим вивченням математики









ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів; викладання нової теми.

1) Демонструється слайд 8 та пропонується учням розв'язати задачу (розв'язок демонструється учням після їх самостійної роботи - друга частина слайду 8).



слайд 8



Конспект уроку Стандартний вигляд числа для 8 класу з поглибленим вивченням математики



2) Демонструється слайд 9 та пропонується учням виконати дію множення за допомогою калькулятора (розв'язок демонструється учням після їх самостійної роботи - друга частина слайду 9).



слайд 9



Конспект уроку Стандартний вигляд числа для 8 класу з поглибленим вивченням математики



3) В процесі розв'язування з'ясовується, що обчислення краще проводити, якщо подати дані задач в так званому стандартному вигляді



Слайд 10



Конспект уроку Стандартний вигляд числа для 8 класу з поглибленим вивченням математики



Отже, якщо числа подати в стандартному вигляді, то обчислення проводити легше.

Слайд 11



Конспект уроку Стандартний вигляд числа для 8 класу з поглибленим вивченням математики



4) Стандартний запис числа частіше за все має наближений характер. Наприклад, зараз на Землі живе приблизно 6∙109 жителів. Але чи означає це, що землян саме 6 млрд? Ні, всі нулі в даному записі - неточні цифри, вони отримані в результаті округлення. Тільки цифра 6 тут значуща, всі останні - не значущі.



ІV. Закріплення поданого матеріалу.



1) За запропонованою таблицею слайду 12 записати числа в стандартному вигляді.



Слайд 12



Числа «ліліпути»

Числа «велетні»

Діаметр молекули води

0,000 000 000 28 м

Швидкість світла у вакуумі

299 792 458 м/с

Товщина плівки мильного пузиря

0,000 000 000 6 м

Радіус Сонця

696 000 000 м

Радіус еритроцита

0,000 003 75 м

Площа поверхні Землі

510 083 000 км2

Маса атома водню

0,000 000 000 000 000 000 0017 мг

Відстань від Землі до Місяця

384 400 000 м

Час існування атома надважкого водню 0,000 000 000 01 с

Відстань від Землі до Сонця

149 600 000 000 м



Фронтальне опитування (усно):

  1. Порівняти порядки чисел, що виражають діаметр еритроцита та діаметр молекули води (діаметр еритроцита більше, -6 > -10).

  2. На скільки порядків відстань від Землі до Сонця більша за відстань від Землі до Місяця? (на 3 порядки)

  3. Округлити значення площі поверхні Землі так, щоб воно мало тільки одну значущу цифру (≈ 5∙108 км2)

2) Рухавка «Вірно-невірно» (невелика фізична розминка з приємним змістовим навантаженням)

Всі учні встали біля своїх парт.

Якщо відповідь «вірю» - то сіли на стілець, якщо відповідь «не вірю» - то присіли біля стільця.

  • Чи вірите ви, що порядок числа, що виражає зріст людини у міліметрах, дорівнює 3?

(Так)

  • Чи вірите ви, що порядок числа, що виражає зріст людини у кілометрах, дорівнює -2?

(Ні)

  • Чи вірите ви, що порядок числа, що виражає зріст людини у метрах, дорівнює 0?

(Так)

  • Чи вірите ви, що порядок числа, що виражає масу людини у тонах, дорівнює -3?

(Ні)

  • Чи вірите ви, що порядок числа, що виражає масу людини у центнерах, дорівнює -2?

(Ні)

(На слайді 13 - підказка:

106мг = 103г = 1 кг = 10-2ц = 10-3т

10 мм = 1 см = 10-1дм = 10-2м = 10-5км )

  1. Кругові рухи головою за годинниковою стрілкою та проти неї.

  2. Розтирання раковин вух (проекція на всі органи людини, покращення загального фізичного стану).

  3. Корекція осанки!!!





3) Робота в парах.

Учні об'єднуються в пари за принципом «паровозик - вагончик» та опрацьовують вправу №17.32 на ст.110 діючого підручника з алгебри для 8-го класу з поглибленим вивченням математики Мерзляка А.Г. та ін. Ключ до виконання вправи - слайд 14:



слайд 14



Конспект уроку Стандартний вигляд числа для 8 класу з поглибленим вивченням математики



Хто зробив - піднімає руку. Перша пара - перевіряє учитель, друга пара - коментують виконане завдання.

Далі - № 17.35 (виконується в парах).

4) Половина учнів виконує №17.35, а інші учні тестуються на комп'ютерах. Потім - обмін видами роботи.

На зворотній стороні бланку відповідей поміщено таблицю до комп'ютерного тесту. Для успішного складання тесту учні можуть у вільних стовпцях робити необхідні їм записи (подавати числа у стандартному вигляді). Після закінчення роботи за комп'ютером бал за тест виставляється у бланк відповідей та за формулою кожен з'ясовує свій рівень навчальних досягнень за урок. Виставлення оцінок у щоденники, бланки відповідей здаються вчителеві.



Комп'ютерний тест

У таблиці додатку подано маси та радіуси планет Сонячної системи. Користуючись таблицею, вибрати правильний варіант відповіді на кожне питання.

Увага! Всі відповіді повинні подаватися у стандартному вигляді!





№1. Виразити найбільший діаметр з поданих планет у кілометрах:

А) 1,426 ∙103км; Б) 142,6 ∙109км; В) 120,86 ∙103км; Г) 1,2086 ∙105км;



№2. Виразити масу планети Венера у тоннах:

А) 4,88 ∙1021т; Б) 4,88 ∙108т; В) 4880 ∙1024т; Г) 0,488 ∙1022т



№3. Перелічити планети у порядку зростання їх мас:

А) Юпітер, Сатурн, Нептун, Уран, Венера, Марс, Меркурій;

Б) Меркурій, Марс, Венера, Уран, Нептун, Сатурн, Юпітер;

В) Меркурій, Марс, Венера, Уран, Нептун, Юпітер, Сатурн;

Г) Юпітер, Сатурн, Нептун, Венера, Уран, Марс, Меркурій



№4. Указати порядок числа, що виражає, у скільки разів маса Нептуна більша за масу Меркурія:

А) 3; Б) 1; В) 2; Г) неможна визначити



№5. З'ясувати, у якої з планет - Урана чи Марса - радіус більше і на скільки метрів:

А) Марс, на 2,042 ∙107м; Б) Уран, на 2,042 ∙106м;

В) Марс, на 2,042 ∙106м; Г) Уран, на 2,042 ∙107м





№6. Порівняти маси Урана і Нептуна. На скільки кілограмів і яка планета важча?

А) Нептун, на 1,71 ∙1024кг; Б) Уран, на 1,71 ∙1025кг;

В) Нептун, на 1,71 ∙1025кг; Г) Уран, на 1,71 ∙1024кг



№7. Виразити різницю між масами найважчої та найлегшої планети з поданих у тоннах:

А) ≈1,9 ∙1015т; Б) ≈1,9 ∙1017т; В) ≈1,9 ∙105т; Г) ≈1,9 ∙1016т





А

Б

В

Г

1

*







2

*







3

*





4



*



5







*

6





*



7







*











планета

М, кг

R, м



Меркурій

3,26∙1023

2,42∙106



Венера

4,88∙1024

6,10∙106



Марс

6,43∙1023

3,38∙106



Юпітер

1,90∙1027

7,13∙107



Сатурн

5,69∙1026

6,04∙107



Уран

8,69∙1025

2,38∙107



Нептун

1,04∙1026

2,22∙107























Ключ до комп'ютерного тесту:



планета

М, кг

планета

R, м

Меркурій

3,26∙1023

Меркурій

2,42∙106

Марс

6,43∙1023

Марс

3,38∙106

Венера

48,8∙1023

Венера

6,10∙106

Уран

869∙1023

Нептун

22,2∙106

Нептун

1040∙1023

Уран

23,8∙106

Сатурн

5690∙1023

Сатурн

60,4∙106

Юпітер

19000∙1023

Юпітер

71,3∙106







V. Рефлексія.

  1. Чи цікаво було на уроці?

  2. Де я можу застосувати набуті знання?

  3. Що мене вразило, здивувало?

  4. Що я можу порадити на майбутнє собі, своїм друзям, учителеві?



VІ. Домашнє завдання:

  1. На основі №17.34-17.36 підручника скласти по три питання до кожного з номерів для ілюстрації можливостей роботи з числами, поданими у стандартному вигляді.

  2. Творче завдання: в главі 7 книги Якова Перельмана «Жива математика» багато цікавих історій розповідається про числа - «велетні». Опрацювати цей матеріал та розповісти на уроці через тиждень найцікавіше (реферат).





Додаток





Бланк відповідей має вигляд:



1

А

Б



А

Б

В

Г

2

А

Б



1

3

А

Б



2

4

А

Б



3

5

А

Б



4

6

А

Б























Бал 2:



Бал 1:





3. Комп'ютерний тест:











Бал 3:



Сумарний бал:



(Бал 1):2+ (Бал 2):2+(Бал 3)











Після заповнення бланк відповідей має вигляд:



1. Теоретичний блок:





2. Практичний блок:

1

А

2

Б





А

Б

В

Г

2

А

1

Б





1

*

3

А

4

Б





2

*

4

А

3

Б





3

*

5

А

6

Б





4

*

6

А

5

Б



























Бал 2:

4



Бал 1:

6







3. Комп'ютерний тест:













Бал 3:

6



Сумарний бал:



(Бал 1):2+ (Бал 2):2+(Бал 3)





11









Учням, що показали високий рівень засвоєння знань та були активними під час уроку, можна додати один бал до загальної оцінки за урок.





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал