7


Көпбұрыштың ауданы

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: 1.Білімділік:Көпбұрыштың анықтамасы,элементтері,қасиеттері,диагональдары туралы түсінік беру. 2.Дамытушылық:Көпбұрыштың (ромб,параллелограмм) қасиеттерін,есептер шығаруға пайдалана білу бейімділігін қалыптастыру.3.Тәрбиелік:Сабаққа оқушылардың өз еркімен белсене ара
предварительный просмотр материала

Көпбұрыштың ауданы. 9-сынып,геометрия.
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік:Көпбұрыштың анықтамасы,элементтері,қасиеттері,диагональдары туралы түсінік беру.
2.Дамытушылық:Көпбұрыштың (ромб,параллелограмм) қасиеттерін,есептер шығаруға пайдалана білу бейімділігін қалыптастыру.
3.Тәрбиелік:Сабаққа оқушылардың өз еркімен белсене араласуы,білімдерін көрсете алуына ықпал ету.
Көрнекілігі:Интерактивті тақта,плакат,оқулық.
Слайдтар:1. Не білемін?
2. Не білгім келеді?
3. Не білдім?
Пәнаралық байланыс:Тарих,география.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі:Оқушылардың сабаққа әзірлігін тексеру.
II Өткен сабақты пысықтау.
Үй тапсырмасын сұрау.
а)Шеңбер ұзындығы.П саны (грек оқымыстысы б.э.д. III ғ).

ә)Доғаның ұзындығы:
б) мәндерін сұрау.
в)Дұрыс көпбұрыш дегеніміз не?
г)Қабырғасы а-ға тең дұрыс көпбұрышқа сырттай сызылған шеңбер радиусын

(n - қабырғалар саны)
д)Іштей сызылған шеңбер радиусын табу формуласын жазу:

е)n=3,4,6 болғанда R,r қорыту.
№217 есептің (1),(2) тақтада орындау.
«Не білемін»
Көпбұрыштар
Үшбұрыш Төртбұрыш




түрлері


теңбүйірлі,теңқабырғалы шаршы,тіктөртбұрыш

тікбұрышты. параллелограмм,трапеция,ромб.

Элементтері:
қабырғалары,диагоналы,төбелері,
биіктігі,орта сызығы.
III Жаңа сабақты түсіндіру.
Не білгім келеді?
Тарихи деректер:Оқушы шығармашылығы.
а)Геометриялық фигуралардың аудандарын есептеу.


«Не білгім келеді?»
Жаңа сабақ
Көпбұрыштың ауданы:
B C

A D


S=p●rЭлементтері: F E Ауданы:


Төбесі,диагональдары,
қабырғалары.

Түрлері:
дұрыс бесбұрыш,дұрыс алтыбұрыш, т.с.с.
Теорема:
Шеңберге сырттай сызылған көпбұрыштың ауданы оның жарты периметрін шеңбер радиусына көбейткенде тең.
Дәлелдеу:
Центрі О,радиусы r шеңбер сыртынан көпбұрышы сызылған.











т.с.с. үшбұрыштарға бөлеміз.Әрбір үшбұрыштың ауданы,көпбұрыштың сәйкес қабырғасы мен шеңбер радиусы көбейтіндісінің жартысына тең.Бұдан:




(1) теорема дәлелденді.
Салдар: №1
Шеңберге сырттай сызылған дұрыс n бұрыштың ауданы
формуласымен есептеледі.
а а - қабырғасы
а n - саны
(а●n) - көпбұрыш периметрі.
а

а
а
Салдар: №2
Шеңберге сырттай сызылған,қабырғалары а,в,с болатын үшбұрыш ауданы:
(3) (p-жарты периметр)
№238
Берілгені: Шешуі:
R=3дм
р=20дм
р=2●p=40дм

т/к:

№239
Берілгені: Шешуі:
n=6
a=
т/к:

Шығармашылық жұмыс:
Деңгейлік тапсырмалар:
А - деңгейі.
Тік бұрышты үшбұрыштың катеттері 10 см және 12 см болса,үшбұрыш ауданын табың.
В - деңгейі.
Үшбұрыштың медианасы оны тең шамалы екі үшбұрышқа бөлетінін дәлелде.
С - деңгейі.
Диагональдары берілген параллелограмдардың ішінде ромбының ауданы ең үлкен болатынын дәлелдеңдер.



V.«Не білдім» Қорытындылау.
Дұрыс көпбұрыш ауданы.

Анықтамасы Элементтері
түрлері
Сәйкестікті тап.

p/c

Көпбұрыштар

Ауданы

1

Үшбұрыш

h

2

Тіктөртбұрыш

3

Квадрат

4

Трапеция

5

Параллелограмм

6

Шеңберге сырттай сызылған көпбұрыш

7

Көпбұрышқа сырттай сызылған шеңбер радиусы

8

Көпбұрышқа іштей сызылған шеңбер радиусы


Үй тапсырмасы: 24 - теореманы дәлелдеу № 240,244 есептер.
Сабақ аяқталды.

Айтмамбетов Жолдыбай
№20 орта мектеп
Жаңаөзен қаласы




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал