7


  • Учителю
  • Көрсеткіштік және логарифмдік өрнектерді түрлендіру, олардың мәнін есептеу. (10 класс)

Көрсеткіштік және логарифмдік өрнектерді түрлендіру, олардың мәнін есептеу. (10 класс)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сабақтың тақырыбы: Көрсеткіштік және логарифмдік өрнектерді түрлендіру, олардың мәнін есептеу.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: көрсеткіштік және логарифмдік өрнектерді түрлендіруді және олардың мәнін есептеуді үйрету.

Дамыту: оқушыларға көрсеткіштік және логарифмдік өрнектерді түрлендіру, олардың мәнін есептеуді үйрету.

Тәрбиелік: өзіндік жұмыстарды жасауға дағдыландыру.

Сабақ түрі: аралас, жаңа білімді меңгеру.

Оқыту әдісі: ауызша түсіндіру, жазбаша диктант.

Көрнекі және дидактикалық құралдар: өзіндік жұмыстарға арналған кеспелер

Әдебиеттер:

  1. А.Н. Колмогоров "Алгебра және анализ бастамалары" 9-10. Алматы, Мектеп 1987ж.

  2. Құдабаев Қ.Ж., Сағымбекова А.С., Назарбекова П.А. Математика. Оқу құралы. Шымкент, 2005

  3. А.Е.Абылкасимова, К.Д. Шойынбеков. «Алгебра және анализ бастамаларың. Жалпы білім беретін мектептің жаратылыстану математика бағытындағы 10 -сыныбына арналған оқулық. Алматы. Мектеп, 2006 ж.

  4. А.Е.Абылкасимова, К.Д. Шойынбеков. «Алгебра және анализ бастамаларың. Жалпы білім беретін мектептің жаратылыстану математика бағытындағы 11 -сыныбына арналған оқулық. Алматы. Мектеп, 2007 ж.

Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Сабақтың мақсаты мен міндеті.

Оқушылардың өтілген тақырып бойынша білімін тексеру.

Ауызша сұрақтар:

  1. b санының негізі а болғандағы логарифмі деген не?

  2. Логарифмнің кандай түрлері бар?

  3. Логарифмнің кандай қасиеттері бар?

  4. Логарифмдеу деген не?

  5. Потенциалдау деген не?

Жаңа сабақты түсіндіру :

Көрсеткіштік және логарифмдік өрнектерді түрлендіру, олардың мәнін есептеу.

  1. Өрнекті рационал көрсеткішті дәреже түрінде жазып көрсету керек


1) 2) 5 3) 4) 5) 6)

7) 8)

  1. Өрнекті санның түбірі түрінде жазып көрсету керек


1) 2) 3) 4):

  1. Санды өрнектің мәнін табыңыз


1) 2) : 3) :(*) 4) ( )

Мысалы: ,



негізі бойынша санының логарифмін табу керек.

екені белгілі

. 1-есеп. Негізі а дәреже түрінде көрсетілген санның а негізді логарифмін табу керек:

а) г)

б) д)

в) е)

2- есеп. Теңдіктің дұрыстығын тексеру керек:

а) д)

б) е)

в) ж)

г) з)

3-есеп. Берілген сандардың а негізді логарифмін табыңыз:

а) болғанда

б) болғанда

6-есеп. 3 негізі бойынша логарифмде (а>0, b>0).

а) б)

7-есеп. 10 негізі бойынша логарифмде, мұндағы а>0, b>0, с>0.

а) в)

б) г)


Оқушылардың өз бетінше атқаратын жұмысы:

1. Өрнекті рационал көрсеткішті дәреже түрінде жазып көрсетіңдер

ә) , б) , в) , г) , д) , е) ,

ж) , з) и) 2, к) 3, л) ,

м) , н) ; о)

2. Өрнекті санның түбірі түрінде жазып көрсетіңдер:

а) 7; б) 3. 2; в) 2в; г) ; д) а.

3.Санды өрнектің мәнін табыңыз: а) 16, б) 2430,4; в)8.810,25;


г) 8: (8. 9 ); д) (); е) ();

ж) (100000)0,3 . (0,000001) з) (1)-0,5 . (4);

4. Есептеңіз: 1. 2.( 0,00016)3(0,00125)4=?

Жаңа тақырыпты бекіту.

Өз бетінше жұмыс орындау:

Мынау белгілі және а мен b арқылы өрнектеңіз:

а) б)

Есептеп шығарыңыз:

а) в)

б) г)

10-есеп. х-ті табыңыз, мұнда:

а)

б)

Сабақты қорытындылау.

  • Оқушылардың білімін бағалау.

  • Келесі сабақтың тақырыбын хабарлау.

Үйге тапсырма беру.

Н Қ. Гл. III, §13 п. 1, 2, 3 №1 (б,г)





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал