- Учителю
- Разработка урока на тему 'Нөлдермен аяқталатын сандарды ауызша көбейту және бөлу'
Разработка урока на тему 'Нөлдермен аяқталатын сандарды ауызша көбейту және бөлу'
тақырыбы: Нөлмен аяқталатын сандарды ауызша көбейту және бөлу тәсілдері
мақсаты: Оқушыларға нөлмен аяқталатын көптаңбалы сандарды ауызша көбейту және бөлу тәсілдердің мән-мағынасын аша отырып, есептер шығарудағдыларын жетілдіру. Оқушыларды тапқырлыққа, алғырлыққа, зеректілікке, ұйымшылдыққа тәрбиелеу және жан жақты білімді болуға тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже: оқушылар нөлдер мен сандарға, нөлдерге аяқталатын сандарға көбейту мен бөлудің ауызша тәсілдерінің алгоритмін біледі.
Сабақтың әдісі: әңгімелесу, топтық жұмыс, сұрақ-жауап,
Сабақтың көрнекілігі: фигуралар, кесте,
Сабақтың барысы
I. Психологиялық ахуал.
Әрбір адам-туыс, бауыр, жұрағат.
Әрбір сабақ-өнер, білім, ұлағат. - Әңгімелесу.
ІІ. Ұйымдастыру кезеңі.
-
Оқушылар назарына 4 фигураның суреті көрсетіледі: текше, тікбұрышты параллелепипед, үшбұрыш және тіктөртбұрыш.
-
Осы суретерге ортақ сөз? ФИГУРАЛАР
-
Қандай екі топқа бөлуге болады? КӨЛЕМДІ - ЖАЗЫҚ
-
Көлемді фигураларды ата. ТЕКШЕ, ТІКБҰРЫШТЫ ПАРАЛЛЕЛЕПИПЕД
-
Олардың ұқсастығы? 6 ЖАҒЫ, 8 ТӨБЕСІ, 12 ҚЫРЫ
-
Олардың айырмашылығы? ТЕКШЕ ҚАБЫРҒАЛАРЫ БІРДЕЙ, Т/П ӘРТҮРЛІ.
-
Сабақтың өту түрімен таныстыру: «кубизм» стратегиясы бойынша өтеді. Кубикті лақтыра отырып, жұмыс түрін таңдаймыз:
- ауызша есептеу
- өткенді қайталау
- Тест шығару
- Жаңа тақырып өту
- сергіту сәті
- музыкалық сәт
3. Сабағымызды бастайық!
Ауызша есептеу.
-
Ауызша есептеу парағы бойынша жұмыс.(3-4 өрнек)
-
Кесте бойынша жұмыс (Айжан, Динара Т, Динара А, - қалғандары тапқан санның әрпін қоя отырып, сөз шығарады)
-
721
880
2103
1016
900
690
490
1212
О
Л
Я
Г
О
К
Э
И
245*2= Э
230*3= К
103* 7= О
220*4= Л
450* 2= О
508*2= Г
606*2= И
710*3= Я
-
Бұл сөзді естігендерің бар ма? Нені білдіреді?
-
ЭКО - латын тілінен аударғанда - ҮЙ
ЛОГИЯ - ҒЫЛЫМ.
-
Ендеше, үй туралы ғылым деп, түсінуге болады. Бірақ та , мында ҮЙ деп нені айтады? ТАБИҒАТТЫ - АДАМЗАТҚА ОРТАҚ ҮЙІМІЗДІ АЙТЫП ТҰР ЕКЕН.
-
Есептер шығару:
Топтық жұмыс:
1-топ: Үш адамнан тұратын отбасына күніне 51 кг ауа қажет екен. Біздің сыныпқа қанша кг ауа қажет? (51 : 3) х 18 = 306 кг
2-топ: Үйдегі краннан су тамшылап ағып тұр. 6 минуттың ішінде 1 стақан су толады. 1 сағатта қанша стақан су ағып толады? Ол неше литр болады, егерде 5 стақан =1 литр болса? (60 : 6) : 5 = 2 л
3-топ: 1 минуттың ішінде құмырсқалар - орман ішін тазартушылар - 20 ұсақ жәндікті илеуіне тасиды. Олар 1 сағатта қанша жәндікті әкеледі? 60 х 20 = 1200
- Өткенді қайталау.
1. Оқулықтың 120 беті, № 6
А) 100 х 2 х 6 = 1200 тг
Ә) 23 х 60 = 1380 м = 1 км 380 м
Б) 600 : (10 х 3) = 20 жүк пойызы
В) 300 : (100 - 40) = 5 т
-тест шығару.
- Бұл қандай амал?
1. Есе арттыр х 8. 52 = 25
2. Кеміт - 9. 43 = 64
3. Қосындысын тап + 10. 93 = 729
4. Есе кеміт : 11. 92 = 81
5. Бөліндісін тап : 12. 45023 - жұп сан әлде тақ сан?
6. айырмасын тап - 13. 20068 - қалдықпен / қалдықсыз 2-ге бөлінеді?
7. Артыр + 14. Ұ - 6м, Е - 4 м, Б - 3 м V = ? м3 (72 м3)
- жаңа тақырып
1. Есептеу жолын түсіндіру: 119 бет № 3 - қағазда сканерден өткізген
А) 40 х 700 = (40 х 7) х 100 = 28000
7 100
Ә) 40 х 7000 =(40 х 7) х 1000 = 280000
7 1000
2.Тиімді тәсілді ойластыру: а) 40 х 700 = 28 000
3. Қорытынды жасатқызу: нөлдермен аяқталатын сандарды көбейткен кезде, барлық
нөлдер санын есептеп, жауабына тіркейміз.
-
Мәселе туғызу: ал қалай бөлеміз? 2400 : 600 = ?
-
Қорытынды жасатқызу: екі жақтан бірдей нөлдер санын алып тастап, бөлуді
орындаймыз.
-
Ереже: 118 бет.
-
Білімді тиянақтау: 119 бет № 4 (1, 2 -ші жолдарын)
Қорытындылау.
-
Қандай жаңа білім алдыңдар?
-
Не үйрендіңдер?
-
Сабақ ұнады ма?
Рефлексия.
-
Орындарынан сабақ үстінде шаршаған,
тақырыпты түсінбей қалған оқушылар тұрады.
-
Енді сенімі мол, өзіне риза болған оқушылар тұрады.
-
Қалғандары сабақ жайында өз пікірлерін ортаға салады.
Бағалау. (тақтада: сары дөңгелек)
Алдарында жатқан қағаз жолағына аттарыңды жазып,
-
«5»: сол түрінде тақтаға жапсыру.
-
«4»: ½ тақтаға жапсыру.
-
«3»: 1/3 тақтаға жапсыру.
Мұғалім: күннің көзі сәулелерін жан-жаққа шашып, жарқырап шыға келді. Сабақ үстінде белсене жұмыс істеп, білімдеріңді көрсете білгендерің үшін - рахмет!
Тосын сый
Үй жұмысы: стикерде әр балаға жеке жазылған
алдын ала күнделіктің ішіне жапсырылған.