7


  • Учителю
  • Бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру.

Бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру.

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды

бұрыс бөлшекке айналдыру.

Мақсаты:

Бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру (бұрыс бөлшектің бүтін бөлігін айыру) біліктілігін қалыптастыру.

Күтілетін нәтиже:

1 Бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру ережесін білуі керек.

2. Қалдықпен бөлуді еске түсіріп, бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыру кезінде алымын бөліміне қалдықпен бөлуді жазбаша орындайды.

Не арқылы бағаланады:

1.Концептуалдық карта толтыру:

Бөлшек

Бүтін бөлігі

Бөлшек бөлігі




2. Көпір тапсырмалары арқылы алған білімдерін тиянақтау.

3. «Т» кестесін толтыру арқылы бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру дағдысын қалыптастыру.

Сабақ барысы:

І. Қызығушылықты ояту: Көпір тапсырмалары арқылы концептуалдық карта толтыру:

ІІ.Мағынаны ашу: Оқулықпен жұмыс жасау арқылы «Т» кестесін толтыру.

ІІІ.Толғаныс: Кері байланыс немесе деңгейлік тапсырмалар орындау.

І-кезең. (Көпір тапсырмалары).

1. сандары берілген (концептуалдық карта толтыру)

а) бүтін бөліктері:

бөлшек бөліктері:

ә) бүтін және бөлшек бөліктерінің қосындысы түрінде жаз.

2. Алымы мен бөлімі өзара жай сан болатын бұрыс бөлшектер жаз.


ІІ-кезең. (Жаңа тақырыпты өз бетімен меңгерту).

1. 62 суреттегі 7 алмұртты 4 балаға қалай бөлгенін қара.

а) қалай бөлінген:

ә) шыққан теңдікті жаз:

б) 7:4 қалдықпен бөлуді орында:

в) шыққан нәтижені жоғарыдағы теңдікпен салыстыр:

2. Бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыру ережесін шығар:

а) алымын бөліміне қалдықпен бөлеміз

ә) бөліндінің мәні- бүтін бөлік,қалдық- бөлшек бөлімінің алымы,бөлімі өзгеріссіз қалады.

б) аралас санға айналдыр «Т»кестесін толтыру:

3. 7:3=1*4+3 аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру үшін

а) бүтін бөлігін бөлшек бөлімінің бөліміне көбейтеміз

ә) шыққан көбейтіндінің мәнін бөлшек бөлімінің алымына қосамыз

б) шыққан қосындыны бұрыс жай бөлшектің алымы етіп жазамыз.

в) «Т» кестесін толтыру:


Практикалық жұмыстар: 431, 432 (6,7,8,9,10), 433 ( 6,7,8,9,10). 436, 439 (4,5,6),440 (4,5,6),441


ІІІ-кезең. (Кері байланыс).

Өздік жұмыс.

І-деңгей.


1.Бөлінділерді бөлшек түрінде жазып,дұрыс және бұрыс бөлшектерді теріп жазыңдар:

13:15; 4:7; 9:11; 52:96; 141:15; 125:16.

2. а) Дұрыс бөлшектердің астын сыз:

ә) Бұрыс бөлшектерді аралас санға айналдыр:


«Т» кестесі:


ІІ-деңгей.

1. Бұрыс бөлшектің бүтін бөлігін бөліп ал:

2. Теңдік дұрыс болатындай етіп жұлдызша орнына сан қой:

3. а) Бұрыс бөлшекке айналдыр

«Т»кестесі:


ә) Тең сандардың арасын қос:





ІІІ-деңгей.


Егер =1 болса,онда мына фигуралар неге тең?


а) ә) б) в) г) д)

е) ж)



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал