7


  • Учителю
  • 'ҚұРама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу' (5 класс)

'ҚұРама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу' (5 класс)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Күні: Сыныбы: 5 Пәні: Математика Сабақтың тақырыбы: Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу Сабақтың мақсаты: Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеуді үйрету Сабақтың міндеті: Мазмұнға: - Құрама сандарды көбейткіштерге жіктеу туралы түсінігі қалыптасады жай санға
предварительный просмотр материала

Күні:

Сыныбы: 5

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу

Сабақтың мақсаты: Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеуді үйрету

Сабақтың міндеті:

Мазмұнға:

- Құрама сандарды көбейткіштерге жіктеу туралы түсінігі

қалыптасады жай санға дейін жіктеуді меңгереді, жасайды, игереді

- Жай көбейткіштерді дәрежемен алмастырады

Сыни тұрғыдан ойлауды дамыту.

- Оқушылар өздері білетін мәліметтерді, бүгінгі тақырыппен

байланыстырады.

- І, ІІ - тәсілдердің мағанасын тапсырмалар арқылы ашады.

Топтық жұмыс:

  • Әр топ тапсырманы орындау барысында талқылайды, ортақ шешімге келеді

  • Топ мүшелері бір-бірінің білімдерін кеңейтеді.

  • Топ нәтижесін көрсетеді

Сабақты оқыту технололиясы: СТО

Сабақтың типі: Жаңа сабақты меңгерту

Сабақтың түрі: Аралас

Сабақтың әдіс-тәсілдері: 1) формасы: Жеке, топтық жұмыс,

2)диалогтық оқыту: Әңгіме,сұхбат

3) Жигсо ІІ, Венн диаграммасы, «Миға шабуыл»

Сабақтың көрнекілігі: Геометриялық фигуралар, таратпалар,

Слайдтар. Кесте. Презентация

Сабақтың құрал- жабдығы: А К Т (электронды оқулық)

Сабақтан күтілетін нәтиже: Кез келген құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу арқылы көбейткішті дәрежемен алмастыруды үйрене алады.


Сабақтың барысы:

Кезеңдері.



Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру

кезеңі

а) Сәлемдесу.


Тренинг: «Жүректен-жүрекке»

б)Топқа бөлемін

Көңіл-күйлері көтеріледі.

Қызығушылықтары оянды.

Фигуралар бойынша 4 топқа бөлінеді.


Үй

тапсырмасы

(түсіну)

а ) «Миға шабуыл»


1)Қандай сандарды білесіңдер?

2)2 2) 27, 49, 113, 36, 12, 137, 84, 24, 9, 2,

23, 7, 11, 31, 1 мына сандардың бөлгіштерін тауып

а)Жай сандарды,

б)Құрама сандарды

в) Екеуіне де жатпайтын сандарды теріп жазыңдар.

Сандар туралы мәліметтерді айтады.

Топта жеке-жеке орындайды,

сандарды аталуына байланысты

дәлелдейді.

Жай сандар кестесін пайдаланады.

а )Жай сан: 7,11,31,113,137,23

б)Құрама сан:49,27,36,12,84,24,9,2.

в) Екеуі де емес сан: 1

Жаңа

сабаққа

дайындық

Құрама сандардың ішінен бөлгіші 3 болатын сандарды жазып шығыңыз

49, 27, 36, 12, 84,

24, 9,

Бөлгіші 3 болатын сандар

27, 36, 12, 84, 24, 9

Жаңа сабақ

Мына сандардың :

27, 36, 12, 84, 24, 9

1)Бөлгіштерін

2)Жай көбейткіштерін

табыңыз.

І-тәсіл

1.Құрама сан екі көбейткіштің көбейтіндісі түрінде.

2 Көбейткіштердің ішіндегі құрама санды жай көбейткіштерге жіктеледі.

ІІ-тәсіл

1.Құрама санның оң жағына вертикаль сызық сызылады.

2.Ең кіші жай бөлгіші алынады,оң жағына жазылады.

3.Құрама санның астына әрбір реттегі бөлуден шыққан бөлінділер жазылады.

4.Сол жақ бөлігінде 1 шыққанда аяқталады

5.Бірдей жай көбейткіштерді дәрежемен алмастырамыз.

Мысалы:

36

18

9

3

1

2 36:2=18

2 18:2=9

3 9:3=3

3 3:3=1

36=2*2**3*3=22*32

Әр оқушы өз тобымен шешеді.

Бөлгіштері:

27=1,3,9,2,27

36=1,2,3,4,6,9,36

84=1,2,3,4,7,12,42,84

24=1,2,3,4,6,8,24

12=1,2,3,4,6,12

9=1,3,9


Жай көбейткіштері:


27=3*9 =3*3*3


36=6*6= 2*3*2*3


84=4*21= 2*2*3*7


24=8*3 =2*2*2*3


12=2*6 =2*2*3


9=3*3


Сабақты бекіту



Әр топқа тапсырма беріледі.

Мына сандарды:

І.420 , ІІ.100, ІІІ.72, ІV.132 жай көбейткіштерге баған түрінде жіктеңіз.

І.Жигсо ІІ әдісі.

І. « Жанұя» тобы.

Топ ішінде нөмірленеді: 1,2,3,4,5. Әр нөмерге есеп беріледі.Әр оқушы дәптерге өзінің түсінгені бойынша есебін шығарады.

1. №=263 (1) 2. №=263 (2)

3. №=264 (1-6)

4. №=266 (1-3) 5. №=267

ІІ.Жұмысшы тобы

І.1 1 ІІ. 2 2 ІІІ.3 3 ІV.4 4

1 1 2 2 3 3 4 4

V. 5 5

5 5

Жұмысшы тобында әр топ өз есептері бойынша жұмыс жасайды.

І. №=263 (1) ІІ. №=263 (2)

ІІІ. №=264 (1-6)

ІV. №=266 (1-3) V. №=267

ІІІ. Жанұя тобына қайта

оралады.

ІІ.Егер берілген сан әр түрлі тәсілдермен жай көбейткіштерге жіктелсе олардың бір-бірінен айырмашылығы неде? Ұқсастығы неде?


Әр топ тапсырманы бірігіп орындайды.

Ойларын ортаға салады. Бір-біріне түсідіреді.

І.Оқиды ,шартымен танысады,ойланады.

ІІ. Жұмысшы тобында әр оқушы шығарған есептерін тобында талқылап, ортаға салады, жазады


ІІІ.Әр топтан келген оқушылар өз тобындағы оқушыларға шығарған есептерін кезегімен түсіндіреді. Дәптерлеріне жазады.

Венн диаграммасын толтырады.

Тәсіл-І Тәсіл-ІІ



Топтағы жұмыста ой толғаныс жасайды,бұрыннан білетін ақпараттардың басын біріктіреді, жазады,әр топ қорғайды

Сабақты

қорыту

Кері байланыс парағын

таратамын.

Бүгін не білдіңіз?

Сіз үшін не маңызды болды?

Сабақта негізгі түйген ойыңыз?

Бағалау


Үйренуге

берілетін

тапсырмалар

Бағалау критерийлері:

1. Сандар түрлерін ажыратады құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу туралы түсінігі бар;.

2.Құрама сандардың бөлгіштерін таба отырып, жай көбейткіштерге жіктеуде қолдана алады. .

3.Құрама санды жай көбейткіштерге жіктеудің І,ІІ тәсілдерін біледі, есептер шығаруда қолданады.


№=268, №= 271

Топ сарапшылары пікір айтады, баға береді, бірін-бірі қолдайды.


Үйде жеке орындайды.






 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал