7


  • Учителю
  • Сабақтың тақырыбы: Санды өрнек және әріпті өрнек

Сабақтың тақырыбы: Санды өрнек және әріпті өрнек

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Математика

Сабақтың тақырыбы: Санды өрнек және әріпті өрнек

Сабақтың мақсаты :

Білімділік: Санды және әріпті өрнектер туралы түсінік қалыптастыру. Әріпті теңдіктерді құру оқу және таныстыру қларды бір - бірінен ажырата алуға үйрету.



Дамытушылық : Оқушылардың математикалық ойлауын дамыту есеп

шығару білігін тиянақтау.



Тәрбиелілік : Танымдылық қаблетін дамыту.

Ресурстар : проектор ноутбук слаайдтар дидактикалық материалдар

Оқыту әдісі : түсіндіру, сұрақ - жауап.

Сабақтың түрі : жаңа сабақ.



Сабақтың барысы :

I. Ұйымдастыру кезеңі .

Оқушыларды түгендеу.

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару .

Көктем мезгілі жайлы әңгімелеу.

II. Үй тапсырмасын пысықтау



7 - = 4 9 - = 4 7 - = 6 5 - = 3

- 2 = 4 - 2 = 6 -3 = 3 - 3 = 6



Мақсат қою: тақырыбын мақсатын хабарлау .



III. Жаңа сабақ:

1 - мысал:

Табақта 6 + 4 деп жазылып қойылады да:

Балалар бұл не?

-Дұрыс . Дегенмен жалпы айтқанда бұл өрнек . Әртүрлі өрнектер бар .

Сондықтан бұл өрнек оның ішінде қосынды . Қане айтыңдаршы бұл неге қосынды

деп аталады?

-Дұрыс тағы не бар? Сандар 6 мен 4.

  • Дұрыс яғни бұл өрнек немесе қосынды сандардан және амал таңбасынан

құралған екен.

.- Осы сияқты. 10 - 7 айырмасы да талданады.

Санды өрнек ұғымын бекіту .

Оқушылар әр - түрлі санды өрнектерге мысалдар келтіреді.

Сергіту сәті:

Видео «Санау»

2 - мысал: Санды өрнектер туралы түсінік қалыптастыру.

1. Ойлаған сан мен 4 қосындысын жаз.

2. 4 пен ойлаған санның қосындысын жаз.

3. Ойлаған сан мен 4 айырмасын жаз.

4 4 пен ойлаған санның айырмасын жаз.

Ескерту : Ойлаған санды « әйнекше » түрінде белгілеңдер.

Сонда а + 4 , 4 + а , а - 4 , 4 - а өрнектері шыңады.

Ереже : а + 4 4 - а

Бұлар - әріпті өрнектер

3 - мысал: Жаңа білімді пысықтау. Венн диаграмасы.









9 - 4 2 - 2 4 - а а - 4

3 + 7 9 - 6 а + 4 8 - а





Ұқсастығы : екеуі де өрнек , екеуінде де сан еуінде де амал таңбасы бар. Айырмашылығы : біреуінде әріп бар, екіншісінде әріп жоқ.

Қорытынды: демек өрнекте әріп болса - ол әріпті өрнек ал әрпі болмаса ол

санды өрнек деп аталады.

Ойын . « Кубизм »

Логикалық тапсырма :

Секем ап бір дауыстаи Отырғанда қатарлап,

Безектеп 5 сауысқаи Тобымен 4 тоқылдақ

3 үкі үркіп ұшты. Қарғып кеткен топырлап,

Тасқа құлап түсті. Сөйтіп қызық іс - болды

Жарда 2 жапалақ. Бәрі қанша құс болды ? ( 5+3+2+4=14 )

Шарты:



Өсіп тұр - 6

Отырғызылды - 2

Сұрағы:



Барлығы - ?

Шешуі:

6 +2= 8

Жауабы:



Алма ағашы 8 болды



IV. Сабақты қорытындылау.

  • Балалар бүгінгі сабақта не үйрендік?

  • Не білдік?

Үйге тапсырма.

</<font face="Times New Roman, serif">Бағалау.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал