- Учителю
- Урок з математики у 5 класі за темою Додавання і віднімання натуральних чисел
Урок з математики у 5 класі за темою Додавання і віднімання натуральних чисел
ТЕМА. Додавання і віднімання натуральних чисел.
Мета: узагальнити і систематизувати знання та вміння учнів з теми; закріпити навички розв'язувати задачі і вправи на додавання та віднімання натуральних чисел; розвивати навички обчислювальної техніки, усної лічби; розвивати уважність, кмітливість, навички логічного мислення; виховувати активність, наполегливість, працьовитість, а також виховувати почуття патріотизму, гордості, любові до рідної України, поваги до її національної символіки.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Обладнання: плакат «Державні символи України", Конституція України, копії Державного прапора, магнітофон, касета с записом Державного гімну, таблиці.
Хід уроку:
І. Організаційний момент. Вступне слово вчителя.
Мені хотілось би розпочати наш урок зі слів Ярема Гояна: "Ми вічно були на цій Богом даній землі як народ, і рідне небо хай пошле нам силу для життя. Немає на світі кращого неба, ніж небо України. Подивимося на своє небо і думкою полиньмо до сонця і зірок, і тоді відкриється нам на зелено-голубому лику планети край, що нагадує собою серце, - Україна! Ні, як немає кращого неба, ніж небо України, так і немає кращої землі, ніж наша Україна..."
Сьогодні ми з вами проведемо незвичайний урок: розв'язуючи звичайні математичні вправи, ми будемо говорити про нашу славну і прекрасну Україну, про її державні символи бо кожен громадянин, патріот своєї держави повинен знати і поважати їх.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Насамперед для того, щоб успішно розв'язати всі вправи, які будуть вам запропоновані на уроці, давайте повторимо деякі теоретичні питання.
Питання класу:
-
Які дії з натуральними числами ви знаєте?
-
Назвіть компоненти додавання, віднімання.
-
Які вам відомі властивості додавання? Сформулюйте їх.
-
Сформулюйте правило віднімання суми двох доданків від числа, числа від суми двох доданків.
-
Як знайти невідомий доданок, зменшуване, від'ємник?
ІІІ. Розв'язування вправ.
1. Усні вправи.
Україно! Дуже довгий і тернистий шлях пройшла наша держава до своєї незалежності. Обчислив значення виразі у таблиці, ми з вами дізнаємося дату, коли була проголошена незалежність України:
-
Так, незалежність України проголосили 24 серпня 1991 року. Скільки років назад це сталося?(учні усно обчислюють і відповідають)
Основи державного устрою, основні права і обов'язки громадян закріплені у Основному Законі України - Конституції. Вона лежіть у кожного з вас на парті. Сьогодні на уроці ми не одноразово будемо звертатися до неї. Виконавши наступне завдання, ми дізнаємося, коли Верховна Рада України прийняла Конституцію:
-
Вірно. Конституція України була прийнята 28 червня 1996 року на п'ятій сесії Верховної Ради.
2. Письмові вправи.
Кожна держава має свої символи. Державні символи України закріплені у 20 статті нині діючої Конституції. Знайдемо і прочитаємо перший абзац цієї статті.(Один з учнів зачитує). Так, державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України.
Державний прапор - це своєрідна візитна картка країни. Державний прапор постійно майорить над будинком Верховної Ради, резиденцією Президента України, над будинками обласних, міських, районних та селищних рад, над представництвами нашої держави у країнах світу. Давайте ми з вами повернемося до 20 статті Конституції і прочитаємо її другий абзац (учні читають). Що собою представляє державний прапор України?(учні відповідають). Так, вірно. Український державний прапор - це прямокутне полотнище з двох рівних смуг синього і жовтого кольорів. Поєднання цих кольорів можна пояснити багатозначно. А яке найпоширеніше тлумачення?(коротке повідомлення одного з учнів).
Завдання 1. У кожного з вас на парті лежить маленька копія прапора. Виміряйте її довжину і ширину та знайдіть периметр.
Своєрідною емблемою будь-якої держави є її герб. Має свій власний герб і Україна. У вже нам відомій 20 статті Конституції написано, що головним елемента великого Державного Герба України є Знак Княжої Держави Володимира Великого - тризуб(малий Державний Герб України).Тризуб ми можемо побачити на печатках, грошових знаках, деяких документах.
Виконавши наступні завдання ми з вами дізнаємося коли Верховна Рада затвердила тризуб як Малий герб України.
Завдання 2. Знайдіть значення виразу 217+2х+5х-х-240, якщо х=7.
Завдання 3. Розв'яжіть рівняння: а) 7у+4у+8-4=4; б)7у-3у-2=6.
Завдання 4. Обчисліть: 391126-389134.
Добре. Ви вірно виконали ці завдання. І тепер ми з вами знаємо, що 19 лютого 1992 року Верховна Рада України постановою "Про Державний герб України" затвердила тризуб як Малий герб України, вважаючи його головним елементом Великого герба. І з цього дня тризуб став офіційною емблемою України. А яка ж в нього історія?(коротке повідомлення одного з учнів).
Ще одним державним символом України є гімн. Гімн - це не просто пісня, це історія визвольної боротьби українського народу, це шлях до омріяної незалежності. Гімн - це пісня справжнього патріота, який вірить у славне минуле і світле майбутнє нашої держави - України.
Звучить гімн України, учні стоячи, притуливши руку до серця слухають його.
Слова гімну були написані ще у 1863 році, а актуальні вони навіть і зараз. Так і хочеться вигукнути на весь світ: "Ще не вмерла Україна... Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля". Ці слова були покладені на музику. Скориставшись 20 статтею Конституції, знайдіть хто з українських композиторів це зробив(учні відповідають).Так, вірно. Це Михайло Вербицький.
Діти, а хто з вас знає прізвище автора слів гімну? Виконаємо наступні завдання і дізнаємося про це.
Завдання 5. Деякі букви у таблиці шифрограми вже записані, розв'яжіть рівняння, запишіть знайдені корені під відповідними їм цифрами у табличках і дізнайтесь прізвища автора гімну.
-
22у+у+10=56; у = Н;
-
3703+(2000-х)=5601; х = Б;
-
7z+6z-10=1303; z = Ч;
-
(у-164)+308=500; у = К;
-
643-(581-b)=292; b = С.
Вірно. Автор гімну Павло Платонович Чубинський - відомий український поет, фольклорист, етнограф і науковець.
IV. Підсумок уроку. Заключне слово учителя.
Сьогодні на уроці ми з вами повторили дії додавання і віднімання натуральних чисел, а також поговорили про державні символи України.
Закінчуючи наш сьогоднішній урок, мені хотілось би сказати вам ще раз, що державні символи - це святині держави, і ми з вами, як патріоти своєї України, повинні знати їх, як щирі українці - поважати їх.
Діти, пам'ятайте слова з вірша Д. Павличко:
...Всі народи рівні. А земля
Там найкраща, де вродився ти.
Виростай, дитино, й пам'ятай:
Батьківщина - то найкращий край!
V. Оцінювання роботи учнів на уроці.
VI. Домашнє завдання.
-
-