7


  • Учителю
  • Сабақ жоспары 'Алгебралық бөлшектерге амалдар қолдану' 9-сынып

Сабақ жоспары 'Алгебралық бөлшектерге амалдар қолдану' 9-сынып

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Алгебралық бөлшекті таниды. Алгебралық бөлшектің мәні айнымалылардың барлық мүмкін мәндерінде анықталмауы мүмкін екенін түсінеді. Алгебралық бөлшектің мүмкін мәндер жиынын табады. Оқушыларды топқа бөле отырып жалпы сыныптық, топтық және жекелік жұмыстарды, сергіту с
предварительный просмотр материала

Сабақ жоспары

Сабақ 37-38: Қайталау.

9.1B бөлім: Алгебралық бөлшектер және түбірлер

Алгебралық бөлшектерге амалдар қолдану.

Мектеп: Атырау қаласындағы НЗМ


Күні: 14.05.2014 ж

Мұғалімнің аты-жөні: ШайхиеваН.Ш.

Сынып: 9

Қатысқандардың саны: 12

Қатыспағандар саны:

Оқу бағдарламасына

сілтеме

AA 9.1 Алгебралық бөлшекті таниды;

AA 9.2 Алгебралық бөлшектің мәні айнымалылардың барлық мүмкін мәндерінде анықталмауы мүмкін екенін түсінеді;

AA 9.3 Алгебралық бөлшектің мүмкін мәндер жиынын табады;

AA 9.4 Алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін оңнан солға, солдан оңға қарай қолданады ;

АА 9.5 Бөлшек өрнектерді қосуды, азайтуды, көбейтуді, дәрежеге шығаруды және бөлуді орындайды, мысалы, ; АА 9.6 Алгебралық бөлшектері бар өрнектерді ықшамдайды. Мысалы: немесе;

Сабақтың мақсаты

Алгебралық бөлшекті таниды; Алгебралық бөлшектің мәні айнымалылардың барлық мүмкін мәндерінде анықталмауы мүмкін екенін түсінеді; Алгебралық бөлшектің мүмкін мәндер жиынын табады; Алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін оңнан солға, солдан оңға қарай қолданады ;

Бөлшек өрнектерді қосуды, азайтуды, көбейтуді, дәрежеге шығаруды және бөлуді орындайды, мысалы, ; алгебралық бөлшектері бар өрнектерді ықшамдайды. Мысалы: немесе

Тілдік мақсаттар

Оқушылар: бөлшек өрнектердің құрамды бөліктерін ауызша түсіндіре алады

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

бөлшек, бөлшектің, алымы, бөлшектің бөлімі, мүше, айнымалы, есе, (теріс/оң) бүтін сан қосынды, айырма, квадрат түбірі, дәрежеде, квадратта қосу, алу, көбейту, еселеу, бөлу бөлшекөрнектер, көпмүше

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Бөлшек дегеніміз бір санды екіншісіне бөлуі . Бөлшек өрнек бұл көпмүшенің көпмүшеге бөлінуі түрінде жазылған өрнек. Мысал: x пен 4-тің айырмасын 2 мен 2-нің көбейтіндісі мен 3 пен 1-дің көбейтіндісінің айырмасына бөлу x азайту 4 бөлінген 2 көбейту 2 азайту 3 көбейту 1. x квадрат (көрсеткіші 2) алу 5x қосу 6 бөлу (бөлінген) x квадрат қосу 6x қосу 5 .

Алгебралық бөлшек -алгебраические дроби- algebraic fractions

Өрнектерді түрлендіру- преобразовывать выражения- manipulating expressions қосу - азайту көбейту бөлу дәрежеге шығару

Алдын ала меңгерілуге тиісті білімдер

Алгебралық бөлшекті таниды; Алгебралық бөлшектің мәні айнымалылардың барлық мүмкін мәндерінде анықталмауы мүмкін екенін түсінеді; Алгебралық бөлшектің мүмкін мәндер жиынын табады; Алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін оңнан солға, солдан оңға қарай қолданады ; Бөлшек өрнектерді қосуды, азайтуды, көбейтуді, дәрежеге шығаруды және бөлуді орындайды.

Сабақтың жүру барысы

Сабақтың келісілген кестесі

Жоспарланған іс-шаралар

Ресурсы

Басталуы



5 мин

Ұйымдастыру кезеңі (2 мин)

Үй тапсырмасын тексеру

Рефлексия «Көңіл-күйіміз қалай?»:

. Сұрақ таңда!

Шарты: әр топ сұрақты кезек-кезек таңдайды. Жауаптарын ойласып айтады.

  1. Бөлшекті бөлшекке қалай көбейтеміз?

  2. Бөлшекті бөлшекк қалай бөлеміз?

  3. Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қалай қосамыз?

  4. Бөлімдері бірдей бөлшектерді қалай қосамыз?

  5. Рационал бөлшектерді көбейту және бөлудің ұқсастығымен айырмашылығы

3 мин

4. Қателесіп қалма!

Шарты : қайсысы қате екенін +,- арқылы белгілеу.


12 мин

Сыныппен жұмыс

  1. ; б) ; в) ; г) .


Макарычев .Ю.Н


25 мин

Топпен жұмыс.

І - топ

а) ;

б) ; в) .

ІІ - топ

а) ;

б) ;

в) .


ІІІ - топ

а) ;

б) ;

в)

3 мин

Сергіту сәті

Айнымалының қандай мәнінде алгебралық бөлшектің мәні нолге тең:


7 мин









5.Жеке жұмыс /мақсаты. Оқушыларды өз ойын жеткізе білуге жаттықтыру/

Шарты: карточкадан есептер шығарады және шыққан санға байланысты атадан қалған асыл сөздер немесе мақал-мәтел айтуы керек.

  1. =1/7 жеті рет өлшеп бір рет кес

  2. бір тал кессең, он тал ек

  3. қызға қырық үйден тыйым

  4. Бір жақсы қыз екі жаман ұлға татиды

  5. Алты аға бірігіп әке болмас, Жеті жеңге бірігіп шеше болмас


  1. бір түйір дәнде ,бір тамшы тер бар


  1. жүз сомың болғанша жүз досың болсын.


  1. =3 досыңды үш күн сынама , үш жыл сына

  2. =5 Бес бармақ жиылса, жұдырық болады.

  3. =1 ер бір рет өледі, қорқақ мың рет өледі.

  4. =7 жеті жұрттың тілін біл жеті түрлі білім біл.

=1/40 қырықтың бірі қыдыр

Макарычев .Ю.Н


10 мин


10 мин


10 мин


Жалпы сыныппен жұмыс

№1. Көпмүшені түбір алдына шығар:

а) ; б) ;

в) + ;

г) 5 .

№2. Көпмүшені түбір астына алып шығар:

а) 4 ; б) .

№3. Өрнектерді ықшамдаңдар:

а)

б)

в)

г)


Топтық жұмыс

№4.

а) ; б) ; в) ; г) .


№5. Теңбе-теңдікті дәлелде:

а)


б)


в)


г) .

Жеке жұмыс

№1. Айнымалының мүмкін мәндер облысын анықтаңдар:

а) б) в) г) d)

№2. Өрнекті ықшамдаңыз:

а) б) ;

в)

№1. Айнымалының мүмкін мәндер облысын анықтаңдар:

а) б) в) г) d)

№2. Өрнекті ықшамдаңыз:

а) б) - ;

в)

соңы

3 минут

Үй тапсырмасы №128, 130 Макарычев .Ю.Н

Рефлексия жазу.

Қосымша ақпарат

Дифференциация - қосымша қолдауды қалай көрсетесіз? Үлгерімі жақсы оқушылар алдында барынша қиын есептерді қалай қоюды жоспарлап отырсыз?

бағалау - оқуда оқушылар жетістіктерін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Айқаспа сілтемелер

Денсаулық жағдайын тексеру

АТ құндылықтар

Қиынырақ есептер беріп, олардың нәтижесімен қорытынды жасату

Жеке тапсырмалар беру арқылы


Талқылау

сабақ мақсаты/оқыту мақсаты іске асырылды ма? Бүгін оқушылар немен танысты? Сыныпта атмосфера қандай? Дифференциация жұмыс істеді ме? Уақыт жетті ме? Қандай өзгерістер жоспарға енгізілді және неге?

Осы кеңістікті сіздің сабақты талқылау үшін пайдаланыңыз. Сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға сол жақ бағанда жауап беріңіз

Оқу мақсаттары толығымен ашылды деп ойлаймын

Қорытынды баға

Қандай екі зат өте жақсы өтті (оқуда және оқу барысында)?

1:

2:

Қандай заттар сабақты жақсартар еді (оқуда және оқу барысында)?

1:

2:

Осы сабақта сынып өте белсенді қатысып отырды



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал