7


  • Учителю
  • Сабақ жоспары , Параллелограмм белгілері

Сабақ жоспары , Параллелограмм белгілері

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

4-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Параллелограмм белгілері



Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Параллелограмм белгілерін тұжырымдайтын теоремаларды білу, дәлелдей білу

Дамытушылық: Параллелограмм белгілерін тұжырымдайтын теоремаларды есеп шығаруда қолдана білу, сызбамен жұмыс істеу қабілеттерін, дағдыларын дамыту.

Тәрбиелік: Оқушыларды оқуға, жауапкершілікке, байқампаздыққа баулу.



Сабақ түрі: Жаңа білімді меңгерту



Оқыту әдісі: Ауызша баяндау, сұрақ-жауап, есеп шығару.



Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру, сұрау.

№16 (2) ауызша тексеру.

Параллелограмның екі қабырғасының қосындысы 12 см, ал олардың қатынасы 3:2. Параллелограмның қабырғаларын тап.



Берілгені: ABCD - параллелограммСабақ жоспары , Параллелограмм белгілері

AD:AB=3:2

AD+AB=12 см

Т/к: AB, AD-?

Шешуі: AD=3x. AB=2x

3x+2x=12

5x=12

x=2,4

AB=2∙2.4=4.8 см, AD=3∙2.4=7.2 см

Жауабы: 4,8см, 7,2 см



№18 (1,3) Параллелограмның бір бұрышы екінші бұрышынан 1) 150-қа, 3)2 есе үлкен. Параллелограмның бұрыштарын табыңдар.











Берілгені: ABCD - параллелограммСабақ жоспары , Параллелограмм белгілері

0

Т/к:

Шешуі:

0

Параллелограмның қасиеті бойынша

0

x+x++150=1800

2x=1650

x=82030'

030' , 030'+150=97030'



Жауабы: 030'

030'



2)

0

x+2x=1800

3x=1800

x=600 0, 0



№26. Параллелограмның бір бұрышының биссектрисасы қабырғаны 12 см және 7 см кесінділерге бөледі. Параллелелограмның периметрін табыңдар.

Сабақ жоспары , Параллелограмм белгілері

Берілгені: ABCD - параллелограмм АК-биссектриса

1 жағдай: BK=12см, KC=7 см

2 жағдай: BK=7 см, KC=12см

Т/к: PABCD-?

Шешуі: PABCD=2 (AB+BC)

BC=BK+KC=19см

ΔABK-тең бүйірлі болғандықтан BK=AB=12см

P=2 (19+12)=2∙31=62 см

2 жағдай: BK=7см, KC=12см

AB=BK=7

PABCD=2 (7+19)=2∙26= 52

Жауабы: 62 см немесе 52 см









ІІІ. Жаңа сабақ түсіндіру: Параллелограмм белгілері.

Кері теорема сұралады, оқушылардан параллелограмм қасиеттерін сұраймын.

1 қасиеті: Параллелограмның қарама - қарсы қабырғалары тең.

Енді оқушылардан осыған кері сөйлем құрастырыңдар деп сұралады.

1) Егер төртбұрыштың қарама - қарсы қабырғалары тең болса, онда ол параллелограмм болады.

2 қасиеті: Параллелограмның қарама-қарсы бұрыштары тең болады.

Кері сөйлем құрастырыңдар

2) Егер үшбұрыштың қарама-қарсы бұрыштары тең болса, онда ол төртбұрыш параллелограмм болады.

3 қасиет: Параллелограмның диагональдары қиылысу нүктесінде тең екі бөлікке бөлінеді.

3) Кері сөйлем. Егер төртбұрыштың диагональдары қиылысу нүктесінде тең екі бөлікке бөлінсе, онда ол төртбұрыш параллелограмм болады.



1 белгіні дәлелдеу.

Сабақ жоспары , Параллелограмм белгілері

Берілгені: ABCD - параллелограмм

AB=DC, BC=AD

Д/К: ABCD - параллелограмм

Дәлелдеуі: ABCD - параллелограмм екенін дәлелдеу үшін AB ІІ CD, BC ІІ AD екенін дәлелдеу керек.

АС диагоналін жүргізсек ΔABC=ΔCDA (Δ тар теңдігінің ІІІ белгісі бойынша) AB=CD BC=AD - шарт бойынша АС ортақ, онда қалған элементтері де тең. <САD = ΔACB, ADIIBC осы сияқты

ΔBAC бұдан AB II DC. Ендеше ABCD - параллелограмм



2 белгіні дәлелдеу:

Берілгені: ABCD - параллелограммСабақ жоспары , Параллелограмм белгілері

Д/к: ABCD - параллелограмм



Дәлелдеуі: Төртбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы

< A+0

20

</</span>0 бұдан түзулердің параллельдік белгісі бойынша AD II BC осы сияқты AB II DC бұдан ABCD - параллелограмм



3 белгіні дәлелдеу:

Сабақ жоспары , Параллелограмм белгілері

Берілгені: төртбұрыш

Дәлелдеу керек: параллелограмм

Үшбұрыштың теңдігінің I белігісі бойынша , бұдан . Яғни . Осы сияқты , одан .

Теоермаларды дәлелдеуде оқушыларға сұрақтар қойып отырып өздеріне дәлелдетемін.



3 белгі.

Егер дөңес төртбұрыштың қарама-қарсы екі қабырғасы тең болса, онда ол параллелограмм болады.

Берілгені: төртбұрышСабақ жоспары , Параллелограмм белгілері

Дәлелдеу керек: параллелграмм, яғни

Дәлелдеуі: -ішкі айқыш бұрыштар болғандықтан, , АС ортақ болғандықтан үшбұрыштың

теңдігінің I белігісі бойынша , бұдан және ішкі айқыш бұрыштар екені шығады. Демек, . Теорема дәлелденді.



IV. Бекіту, есеп шығарту.

Дайын сызбамен жұмыс интерактивті тақтадан көрсетіледі:



1





Сабақ жоспары , Параллелограмм белгілері













Берілгені: төртбұрыш

Дәлелдеу керек: параллелограмм



2





Сабақ жоспары , Параллелограмм белгілері









Берілгені: төртбұрыш

Дәлелдеу керек: параллелограмм



3



Сабақ жоспары , Параллелограмм белгілері



Берілгені: төртбұрыш



Дәлелдеу керек: параллелограмм



4





Сабақ жоспары , Параллелограмм белгілері



Берілгені: төртбұрыш



Дәлелдеу керек: параллелограмм



5





Сабақ жоспары , Параллелограмм белгілері



Берілгені: параллелограмм



Дәлелдеу керек: параллелограмм



V. Қорытындылау, бағалау

VI. Үйге тапсырма: № 120 (1, 2)







 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал