- Учителю
- Математикадан Қарама-қарсы сандар. Бүтін сандар. Рационал сандар туралы түсінік
Математикадан Қарама-қарсы сандар. Бүтін сандар. Рационал сандар туралы түсінік
Класс |
6 «А», «Г» | ||||
Сабақтың тақырыбы: |
Қарама-қарсы сандар. Бүтін сандар. Рационал сандар туралы түсінік. | ||||
Сабақтың мақсаты:
|
Оқушыларға қарама-қарсы сандар, бүтін және рационал сандар туралы біліктілігін арттыру. Сын тұрғысынан ойлап, өз бетімен қорытынды шығару, ойларын ашық айту, ойлау, есте сақтау, тапқырлық қабілеттерін дамыту. | ||||
Күтілетін нәтиже:
|
Берілген санға қарама-қарсы санды табуды, натурал сандар жиыны бүтін сандар жиынының ішкі жиыны екенін Эйлер-Венн дөңгелектері арқылы кескіндеуді, Матемтикалық тілде сөйлеу дағдысы қалыптасады және ойлау, есте сақтау, байқағыштық, тапқырлық қабілеттері дамиды. | ||||
Сабақтың түйінді идеялары:
|
Оқушылардың сыни тұрғыдан ойлауын және танымдық қабілеттерін дамыту. | ||||
Сабақтың әдіс-тәсілдері:
|
сұрақ-жауап, топтық жұмыс, ой қозғау,миға шабуыл. | ||||
Негізгі дерек көздер:
|
Интербелсенді тақта, плакат, маркер, конфеттер. | ||||
Уақыты |
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Әдіс-тәсілдер | |
2 мин |
Кіріспе |
Сәлемдесу. Оқушыларды түрлі-түсті конфеттермен топқа бөлеміз. |
Сәлемдесу.Топ мүшелері түрлі конфеттер арқылы бөлінеді. |
Топқа бөлу | |
3 мин |
Қызығушылықты ояту |
Миға шабуыл. 1Екі санның бөліндісі қалай аталады? 2. Натурал сандар жиыны N қандай жиынға жатады? 3. Санақ басы болатын О нүктесінің координатасы неге тең? 4. Координаталық түзу бойында оң сандар қай бағытта кескінделеді? 5. Пропорция дегеніміз……? |
Оқушылар жарыса отырып жауап береді. |
Эстафета | |
10 мин
10 мин
10 мин |
Негізгі бөлім (мағынаны тану)
|
Жаңа сабақты меңгерту мақсатында мәтінді өз бетінше оқуға тапсырылады. Қандай сандар қарама-қарсы сандар деп аталады? Қандай сандар бүтін сандар жиынын құрайды? Қандай сандар рационал сандар деп аталады?
Оқулықпен жұмыс. Есептер шығару.(көне оқулықтан) №329 №332№334 №335
Постермен жұмыс. І-топ. Оқушы ІІ-топ. Табиғат ІІІ-топ. Медицинада ІV-топ. Спортта |
Оқушылар топ мүшелерімен бірлесіп, жауап береді. Қарама-қарсы сандар, бүтін сандар, рационал сандардың мағынасын ашады.
Жұмыс дәптерлеріне орындайды, өзара бағалайды.
Бар ойларын плакат бетіне түсіреді.
|
Топтық жұмыс, ой қозғау, сұрақ-жауап, көшбасшылық
Өзара бағалау, жұптық жұмыс
Постермен жұмыс.
| |
3 мин |
Сергіту сәту |
«Цифрлар жиыны» |
Оқушылар дене қимылдарымен цифрларды бейнелейді. |
| |
3 мин |
Қорытынды бөлім (рефлексия) |
Бүгінгі сабақ бойынша оқушы үні. |
Оқушылар өз ойларын жеке айтады. |
Жинақтау | |
2 мин |
Үйге тапсырма |
№341 №342 (көне оқулықтан) |
Оқушылар тапсырманы күнделіктеріне жазады. |
| |
2 мин |
Бағалау |
Критериалдық бағалау жүйесі бойынша оқушыларға ескерте отырып бағалайды. |
Тыңдайды, қателіктерін ескеріп, ұғынады. |
|