- Учителю
- 'ҚОс бұрыштың және жарты бұрыштың формулалары' такырыбына қысқа мерзімді жоспар
'ҚОс бұрыштың және жарты бұрыштың формулалары' такырыбына қысқа мерзімді жоспар
«Бекітемін»
Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары: _____________
Пән мұғалімі:
Ахмедов Нурлыбек
Мектебі: № 264 мектеп-лицей
Сыныбы:
9 «Б»
2- сабақ
уақыты: 06.03.2015
Сабақтың тақырыбы:
Қос бұрыштың және жарты бұрыштың формулалары
Мақсаты :
- Қос бұрыштың және жарты бұрыштың формулаларынын түрлерін білу;
- Қос бұрыштың және жарты бұрыштың формулаларын пайдалануды түсіну;
- Тригонометриялық өрнектерді ықшамдауда қолдануды үйрену
Күтілетін нәтижелер:
- Қос бұрыштың және жарты бұрыштың формулаларынының түрлерін біледі;
- Қос бұрыштың және жарты бұрыштың формулаларын пайдалануды түсінеді;
- Тригонометриялық өрнектерді ықшамдауда қолдануды үйренеді;
Негізгі идеясы:
Тригонометриялық өрнектерді ықшамдау формулаларды пайдалана білу
Керекті жабдықтар:
Оқулық, интерактивті тақта, бағалау парақтары.
Сабақ барысы:
Сабақ кезеңдері:
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Кіріспе
(5 мин)
Ұйымдастыру: Берілген қағаз қиындылары арқылы оқушылар «синустар», «тангенстер», «котангенстер», «косинустар» деп аталатын 4 топқа бөлінеді
-мұғаліммен амандасып, сабақтарына дайындалады;
- толық жазылмаған формулалар парақшаларын біріктіріп, топтарға бөлінеді;
«RAFT» әдісі арқылы үй жұмысын тексеру
«Үш шапалақ» арқылы бағаланады
Әр топтан бір оқушы тұрып есептің шығу жолын рольге еніп айтады
Тұсаукесер
(5 мин)
«Ой қозғау» -топпен жұмыс
Түрткі сұрақ:
1.Егер қосу формулаларында
өрнектерінде деп алсақ, нені байқайсыңдар?
Сынама сұрақ:
2. Неге 2 болады?
3. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы неге байланысты?
(Осы сұрақтардан кейін сабақтың тақырыбы ашылуы тиіс)
Мадақтау арқылы бағаланады
Жаңа тақырып - түсіндірме жұмысы
Қос бұрыштың формулалары
; с
Жарты бұрыштың формуласы
tg
Айтылуы мумкін жауаптар:
1. 2 немесе 2 болады
2. Тригонометриялық функцияларынын тәуелділігінен
3. 2 қос бұрышқа қатысты деген жауап үлгілері айтылуы мүмкін.
Негізгі бөлім
(12мин)
«Бірін бересің, бірін аласың» әдісі
«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы бағалау
Берілген формулаларды бір-біріне түсіндіріп, талдайды. Постерге ойларын жинақтап салып, қорғайды.
Топтар бір-бірін үш критерий бойынша бағалайды.
(10мин)
«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі
Оқулықтан:№456, №458, №461 есептер
-
Жеке жұмыс
-
Жұптық жұмыс
-
Топтық салыстыру
Бағалау парағы
-Оқушылар бірінші жеке орындайды,дәптерге түсіреді;
-Жұптасып талқылайды.
-Тақтадағы жауаппен салыстырып, жұптар бір-бірін бағалайды.
(7мин)
Кеңейтілген тапсырма.
1.
;
4. с
6.
Жауап парағы
Оқушының аты-жөні:_______________
1.«Формулаларды сәйкестеңдіріңіз»
=
=
=
4.С=
= E.
Жауап парағы
Оқушының аты-жөні:_______________
2. « Формуланы толықтырыңыздар»
=
=
=
4.С=
=
Жауап парағы
Оқушының аты-жөні:_______________
3. «Формулаларды жазыңыздар»
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Қорытынды
(5 мин)
Кері байланыс.
Түсіндім
Қолдана аламын
Қиын
Оқушылар тиісті бағанға «+» белгісін қоюлары керек
Кейінгі тапсырма
(1 мин)
Үйге:
Оқулықтан №457, 462 есептер шығару