7


  • Учителю
  • Ұқсас қосылғыштарды біріктіру (7 сынып)

Ұқсас қосылғыштарды біріктіру (7 сынып)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

7 сынып Алгебра



Сабақтың тақырыбы: « Ұқсас қосылғыштарды біріктіру »

Сабақтың типі : Ақпаратты коммуникативті технологияны қолдану арқылы жаңа сабақты енгізу

Сабақтың мақсаты: Ұқсас қосылғыштарды біріктіру алгоритмімен танысу және қолдану.

Сабақтың міндеттері:

Білімділік:

- ұқсас қосылғыштарды біріктіру алгоритмімен танысу;

- ұқсас қосылғыш ұғымын енгізу;

- «ұқсас қосылғыштарды біріктіру» дегенді түсіндіру;

- есептеу дағдыларын жетілдіру.

Дамытушылық:

- ойлау, салыстыру және аналогиялық тұрғыда орындау қабілеттерін дамыту;

- берілген тақырып бойынша талдау және жүйелеу дағдыларын дамыту.

Тәрбиелік:

- оқушыларда білімге деген оң көзқарас қалыптастыру, топта жұмыс жасай білуге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже:

Берілген тақырыпты игеру барысында оқушылар ұқсас қосылғыштар ұғымын түсінумен қатар, ұқсас қосылғыштарды біріктіруде көбейтудің үлестірімділік заңын қолдана білуі қажет.

Сын тұрғысынан ойлау технологиясының стратегиялары:

«Инсерт» - түртіп алу арқылы оқу;

«Блум Таксономиясы»;

Сабақта қолданылатын әдістер:

Зерттеу (ұқсас қосылғыштарды біріктіру алгоритмін іздеу-кітаппен жұмыс);

Жартылай іздеу ( ұқсас қосылғыштарды біріктіру алгоритмін құрастырудағы эвристикалық әңгіме)

Сабақта қолданылатын көрнекіліктер: интерактивті тақта, кестелер.

Сабақтың құрылымы және барысы.

1. Мұғалім тақтада жазылған сөздерге назар аударады:

«Адамның құндылығы - оның ойлау қабілетінде» (Блез Паскаль).



« Егер айтсаң - ұмытпаймын, көрсетсең - есімде қалады, қызықтырсаң - түсінемін».

I. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылардың көңілін сабаққа аудару.

II Ауызша есептеу.

№1 кесте

А). Өрнектердің коэффициенттерін ата:

-7ас; -203вс; -у; 10.3z; 5t.

Ә). Теңдеуді шеш:

-х=-6; -2х=-3; -8х=2; -5х=10; 2х=-5; -х=8.



С) Өрнекті ықшамда:

х+х; а-а; 0-а; в*в*в; х-0; х:х; х*х; а-0; в+в+в; х+0; с*0; х:0.

Д) Жақшаларды аш:

- (а+в+с); (х+у)-х; ( с+5,4)-( 4,9 + с); ( а-в) + ( -а +в).



III.Сабақтың тақырыбымен таныстыру.

Берілген кестені оқушылармен бірге толтыру.



№2 кесте

«Б» Білемін

«Б» Білгім келеді

«Ү» Үйрендім



Білгім келеді: оқушылар оқулықтың 4.4 параграфын ашып, мұқият оқып кестенің екінші бағанын толтырады.



VI. Берілген тақырып бойынша жұмыс .

1.Тақтада жұмыс: Жақшаларды ашу:

6 (а-в-с) =

9 ( -х+у) =

-5 ( 3m +k-n) =

3 ( 2х +6у) =

Мұғалім: жақшаларды ашуда көбейтудің қандай қасиеттері қолданылады?



5а-9a + 4а -11а.

Мұғалім: Қосылғыштарға назар аударамыз. Олардың ұқсас элементтері қандай? ( бірдей әріптік өрнектер)

Олар немен ажыратылады? ( коэффициенттерімен)



Мұғалім: оқулықтан тек қана коэффициенттерімен ажыратылатын әріп бөліктерін қалай атайтынымызды оқиық. ( оқушылар жауап берді)

Тапсырма: Өрнектердегі ұқсас қосылғыштарды табыңыз:



№3 кесте

2а + 3в +5а - 5;

-3у +2х +3х;

m+ 2m + 6m - 3n;

11p + 2p + 20p - 3x.



(Әр топқа жеке-жеке тапсырмалар беріледі). I топ. №780, 1-3 тапсырмалар.

II топ. №781, 1-3 тапсырмалар.

III топ. №780, 4-6 тапсырмалар.

IV топ. №781, 4-6 тапсырмалар.



Мұғалім: Ұқсас қосылғыштар немен ажыратылады?

Сергіту сәті: « Мақалдың мағынасын түсіндір» ( Әр топқа жеке мақалдардың мағынасын түсіндіру ұсынылады)

1. Жеті рет өлшеп, бір рет кес;

2. Тоғыз ат бір қазыққа байланбас;

3. Айла алтау, ақыл жетеу.



Мұғалім: Ендігі кезекте ұқсас қосылғыштарды біріктіруді үйренеміз, ол үшін ұқсас қосылғыштарды біріктіру алгоритмімен жұмыс жасаймыз.

(оқулықпен жұмыс)

№4 кесте

Алгоритмді тексерейік.

Ұқсас қосылғыштарды біріктіру алгоритмі:

Ұқсас қосылғыштарды біріктіру үшін:

1. Олардың коэффициенттерін қосу керек;

2. Алынған нәтижені ортақ әріп бөлікке көбейту керек.

Мұғалім: ұқсас қосылғыштарды біріктіру алгоритмін бекітейік.

№782 есеп (180 бет)

Мұғалім: Енді өтілген теориялық материалды бекітеміз, ол үшін Блум Таксономиясын қолданамыз.

1. Білім: жақшаларды аш ( а-в) - (а +в); жақшаларды ашу алгоритмі.

2. Түсіну: ұқсас қосылғыштарды біріктір: 2а -6а + 8а -а -5в +4;

3. Қолдану: 5(7у- 2)- 7(5у + 2)

4. Талдау: ұқсас қосылғыштарды біріктіру алгоритмі не үшін қажет?

5. Синтез: а-ның кез келген мәнінде өрнектің -ге тең болатынын дәлелде..

6. Бағалау: - көбейтудің үлестірімділік қасиеті ұқсас мүшелерді біріктіруде қажет пе?

- Ұқсас қосылғыштарды біріктіру өрнектердің мәнін табуда қажет пе?

VII Рефлексия



«Б» Білемін

Оң және теріс сандарға амалдар қолдану; жақшаларды ашу; өрнектегі сандық коэффициентті анықтау;

көбейтудің үлестірімділік қасиетін қолдана білу.

«Б» Білгім келеді

Көбейтудің үлестірімділік қасиетін пайдаланып жақшаларды ашу; ұқсас қосылғыштар;

ұқсас қосылғыштарды біріктіру алгоритмін;

бос мүше.

«Ү» Үйрендім

Көбейтудің үлестірімділік қасиетін қолданып жақшаларды ашу; ұқсас қосылғыштар; бос мүше;

ұқсас қосылғыштарды біріктіру алгоритмін.

Біздің бүгінгі сабағымыз сіздерде қандай әсер қалдырды? Не себепті?

VIII.Үйге тапсырма. №783, №786, №789. 180-бет.







 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал