7


  • Учителю
  • Урок на тему Функцияның графиктік арқылы берілуі

Урок на тему Функцияның графиктік арқылы берілуі

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала



Тақырыбы: ФУНКЦИЯНЫ ГРАФИКТІК АРҚЫЛЫ БЕРІЛУІ. ЕСЕПТЕР ШЫҒАРУ.

Мақсат:



Қолданым әрекеті

• Функцияны графикпен беру тік бұрышты координаталар жүйесі арқылы қолданылады.

Талдау әрекеті

• Берілген график бойынша функцияның анықталу облысын,аргументтің қандай мәндерінде функцияның нөлге тең болатынын, өсетін және кемитін сан аралықтарын табады.

Шығармашылық әрекет

• Формуламен берілген функцияның графигін сызады, аргументтің мәнін табады.



Бағамдау әрекеті

• Функцияның графиктік тәсіл арқылы берілуін бағалайды.

Сабақ құрылымы:



І. Құзырлылық қалыптастыру

ІІ. Шығармашылық қалыптастыру

ІІІ. Бағамдау-бағалау

Сабақ типі: тақырыпты қайталау.

Оқыту әдісі: Репродуктивті, ішінара ізденушілік

Мұғалім іс-әрекетінің тәсілі:



• Бағыт-бағдар береді, оқушыларға қажет болғанда көмек береді, олардың танымдық тапсырмаларды өз бетімен орындауын қадағалайды.

Негізгі ұғымдар мен терминдер: Функцияның графикпен берілуі.

Оқушы жетістігін бағалау:

• Оқушының оқу іс-әрекеті ол АБ, ҚҚ блогындағы тапсырмаларды орындау деңгейіне байланысты бағаланады. Сонымен бірге оқушыға ШӘ блогындағы тапсырманы орындағаны үшін қосымша бонус балл қойылады.

САБАҚ БЛОКТАРЫ s



і. ҚҰЗЫРЛЫЛЫҚ ҚАЛЫПТАСТЫРУ



Айнымалылардың арасындағы функционалдық тәуелділік график арқылыда берілуі мүмкін. Функцияны графикпен беру үшін тік бұрышты координаталар жүйесі қолданылады.Тік бұрышты координаталар жүйесінде аргументтің мәндері және оларға сәйкес функцияның мәндері графиктің бойындағы нүктелермен кескінделеді.Нүктенің абсциссасы аргументтің берілген мәніне сәйкес функцияның мәні болады.

2. Функция у=2х-3 формуласымен берілген, мұндағы х < 4. 1 қадаммен кесте құрып. Функцияның графигін салыңдар.

Функцияның графигі деп координаталық жазықтықтағы абсциссалары аргументтің мәніне тең,ал ординатасыфункцияның сәйкес мәндеріне тең нүктелердің жиынын айтады.

138 -беттегі 2-мысал арқылы түсіндіру

ІІ. Шығармашылық деңгей

Оқулықпен жұмыс

№1307

8.5-суретте 8.6-суреттегі фигуралардың қайсысының периметрі мен қабырғаларының ұзындықтары арсындағы тәуелділік берілген.

№1308

Графикті дәптерге сызып,сұраққа жауап беру.

1)Ауа қысымының ең аз мөлщері 750мм.сынап бағанасы

2)Ауа қысымының ең көп мөлшері 770 мм. сынап бағанасына тең.

№1309

  1. у=2х функциясының мәндерін қадамы 2-ге тең кестесін құрып ,графигін салыңдар.

Х

-3

-1

1

3

5

у

-6

-2

2

6

10



2)у=х+2 , 3≤х≤6

Х

3

4

5

6

у

5

6

7

8

Графигін салу

№1310

у= ,қадамы 1-ге тең.2≤х≤6

Х

2

3

4

5

6

у

6

4

3

2,4

2

Гаафигін салу



Топтық жұмыс.

Сыныптағы оқушылар жұптасып келесі тапсырманы орындайды

№1311



ІІІ БАҒАМДАУ-БАҒАЛАУ.

Сабақты қорытындылау

Үйге: №1312,1314

Бағалау















































































 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал