- Учителю
- Сабақтың тақырыбы: Қатыспағандар саны
Сабақтың тақырыбы: Қатыспағандар саны
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны | |||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Оқушылар әріптің мәнін өрнектегі орнына қоя біледі және өрнектің мәнін табады | |||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Өрнекті ықшамдап мәнін табуды меңгереді, | |||
Оқушылардың басым бөлігі: Ауыстырымдылық, үлестірімділік, терімділік заңдылықтарын пайдалана алады | ||||
Кейбір оқушылар: |
Ілгергі топ: Санды және әріпті өрнектерді шешуде тиімді тәсілдерді өздігінен таңдай алады | |||
Қатардағы топ: Санды және әріпті өрнектерді шешудегі қалыптасқан алгоритмді меңгереді | ||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Санды және әріпті өрнектерді ажырата алады | |||
Негізгі сөздер мен тіркестер: өрнек, коэффициент, ықшамдау, бірігу, өрнектің мәні | ||||
Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер: | ||||
Талқылауға арналған тақырыптар: · Заңдылықтарды қолданудың тиімділігі қандай? · Сіз таңдаған тәсілдің неліктен тиімді екенін айта аласыз ба? · Есеп құрылымына сәйкес зерттеу талдау жасаудың тиімділігі бар ма? | ||||
Жазылым бойынша ұсыныстар: · Ұқсас қосылғыштарды іріктеу, өрнектің мәнін табу · Әріпті өрнектің жазылу ережесін сақтау | ||||
Алдыңғы оқу |
«Өрнекті ықшамдау» және «Санды және әріпті өрнек» тақырыптарына салыстыра қарастыру, ерекшелігін анықтау | |||
Сабақтағы көрнекілік материалдар |
Сабаққа қатысты сызбалар, тірек схемалары, дидактикалық ойындар: «Баспалдақ», «Күн». | |||
Ж о с п а р | ||||
Сабақтың кезеңдері |
Оқыту мазмұны, іс-әрекеттер |
Оқытудың әдіс тәсілдері | ||
Ұйымдастыру бөлімі |
Тақырыпқа сай шағын мәтінді тарату |
Топқа бөлу | ||
Өткен сабаққа қайталау, үй жұмысына талдау жасау |
Парақшада тапсырмаларды орындау: · 7 және х сандарының айырмасымен қосындыларының көбейтіндісі · Мұндағы х-тің мәні 3 ке тең загрузка... · 9 санымен а және 5 сандарының айырмаларының көбейтіндісі · Мұндағы а-ның мәні 7 ге тең · 3х, 2х, 5х және х сандарының қосындысы · Мұндағы х-тің мәні 10 ға тең · 12+(12-5)= қандай өрнек? · Мәні неге тең? |
Математикалық диктант, пікір алмасу, бағалау | ||
Жаңа материалды меңгеру |
· Қосылғыштардың орындары алмастырғаннан қосындының мәні өзгермейді. Бұл ауыстырымдық қасиет деп аталады. Жалпы түрі кез келген c және d сандары үшін c+d=d+c. Мысалы, 83+15=98 және 15+83=98, яғни 83+15=15+83=98 · Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті: Өрнектегі көбейткіштердің орындарын ауыстырғаннан көбейтіндінің мәні өзгермейді: (a • b) • c =( a•c) •b · Қосындыны санға көбейту үшін, сол санға әрбір қосылғышты жеке-жеке көбейтіп, одан шыққан көбейтінділерді қосуға болады. (a + b) • c = ac + bc · Айырманы санға көбейту үшін, сол санға азайғышты да, азайтқышты да көбейтіп, бірінші көбейтіндіден екінші көбейтінділерді азайтуға болады. (a - b) • c = ac - bc
|
Топта талдау, пікір алмасу, айтып беру | ||
Жаңа материалды бекіту |
22с • 6d, мұндағы c =5, d =12
17• (6y - 4x + 7z) 5. Тиімді тәсілмен есептеңдер: 626 16 + 243 • 19 + 374 • 16 +257 • 19 6. Өрнектің мәнін табыңдар: (x + 4y) + (5y + 6z) + (8x + 3z), мұндағы x + y + z =14 |
Есептің орындалу тәсілдерін талдайды: Не? Неге? Неліктен? | ||
Үй тапсырмсы |