- Учителю
- Урок з алгебри 'Ірраціональні рівняння' 10 клас
Урок з алгебри 'Ірраціональні рівняння' 10 клас
Тема: Розв'язування ірраціональних рівнянь
Мета: Узагальнити і систематизувати знання учнів з теми «Ірраціональні рівняння»; розширити знання новими нестандартними методами розв'язування ірраціональних рівнянь;
розвивати навички самоконтролю і самооцінки, взаємопідтримки і взаємодопомоги;
виховувати етику та культуру спілкування.
Мета для учнів: повторити вивчені методи розв'язування ірраціональних рівнянь; ознайомитись з нестандартними методами розв'язування ірраціональних рівнянь.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань, умінь і навичок
Обладнання: екран, проектор, роздатковий матеріал, лист оцінки діяльності учня.
Хід уроку:
І. Організаційний етап. Повідомлення теми і мети уроку
Клас розділений на 4 групи змішаного складу.
Слайд 1
Учні записують у зошит дату й тему уроку. (заздалегідь написано на дошці)
Слайд 2, 3
Учитель повідомляє мету уроку. Ми повинні:
-
узагальнити вивчені методи розв'язування ірраціональних рівнянь;
-
знайти нові нестандартні методи розв'язування ірраціональних рівнянь.
Слайд 4 (епіграф)
У кожного з вас на столі лист оцінки діяльності, в який ви повинні виставляти кількість набраних балів за кожний вид роботи. Наприкінці уроку ми підведемо підсумок, перевівши загальну кількість балів в оцінку, користуючись шкалою. Бажаю всім успіху!
ІІ. Актуалізація опорних знань
Історична довідка
Поняття ірраціональності асоціюється завжди із зображенням кореня. Знак кореня з'явився у 1525 році. До нашого часу його зображення змінювалось. Хто ж вперше ввів це зображення? Про це ви дізнаєтесь, розгадавши кросворд
Слайд 5, 6, 7.
Запитання:
-
Скільки розв'язків має рівняння ? (один)
-
Корінь якого степеня існує із будь-якого числа? (непарного)
-
Як називають корінь третього степеня? (кубічний)
-
Скільки розв'язків має рівняння , якщо a >0? (два)
-
Як називається рівняння, в якому змінна знаходиться під знаком кореня? (ірраціональне)
-
Як називається корінь рівняння, який одержується в результаті нерівносильних перетворень? (сторонній).
Завдання
Введіть відповіді на запитання (запитання на слайді) у відповідні комірки електронної таблиці і дізнайтеся ключове слово, яке принесе вам перший успішний бал (Рене Декарт).
Переходимо до бліц-опитування (за правильну відповідь - 1 бал).
Слайд 8
Завдання 1. Увага на екран. Знайдіть, будь-ласка, серед запропонованих рівнянь ірраціональні (слайд):
Слайд 9
Завдання 2. Чи являється число коренем рівняння:
1) ,
2) ,
Слайд 10
Завдання 3. Знайдіть корені рівняння:
1)
2)
3)
4)
Висновок: повторено означення ірраціонального рівняння, коренів рівняння, властивості кореня n-го степеня та розв'язування найпростіших ірраціональних рівнянь.
IІІ. Узагальнення та систематизація знань
Слайд 11
1. Тестування
Для перевірки готовності до уроку пропоную пройти тестування за комп'ютером (за кожну правильну відповідь - 1 бал).
Тест. 1. Обчислити:
а) 4; б) 2; в) 0,5; г) 8
2. Обчислити:
а) -2; б) -; в) 34; г) розв'язку немає
3. При яких значеннях х вираз має зміст:
а) ; б) ; в) ; г)
4. Розв'язати рівняння:
а) 4; б) 2; в) 16; г) -2
5. Розв'язати рівняння:
а) 11; б) 21; в) -16; г) 121
6. Розв'язати рівняння:
а) 2; б) 265; в) -265; г) коренів немає
7. Розв'язати рівняння:
а) 1; -3,5; б) 1; 3,5; в) -1; г) -1; -3,5.
Взаємоперевірка (робота в парах)
Слайд 12
Відповіді:
№ 1
№ 2
№ 3
№ 4
№ 5
№ 6
№ 7
б
г
в
а
г
г
г
2. Фронтальна робота
Повторення вивчених методів розв'язування ірраціональних рівнянь
Завдання. Поставити у відповідність записаному рівнянню номер метода, який застосовується для його розв'язання.
Слайд 13
Завдання групам
Виберіть метод розв'язування даного ірраціонального рівняння:
1)піднесення до степеня - група «Теоретики»;
2)заміна змінної - група «Математики»;
3)розкладання на множники - група «Експерти»;
4)графічний - група «Аналітики».
-
Рівняння
Методи розв'язування
1
2
3
4
5
1)
2)
3)
4)
Фізична хвилинка
Слайд 14