7


  • Учителю
  • Келтірілген квадрат теңдеу (8 класс)

Келтірілген квадрат теңдеу (8 класс)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

23.11.2015 алгебра 8 «Ә» сынып

Сабақтың тақырыбы: Келтірілген квадрат теңдеу

Сабақтың типі: жаңа материалды меңгеру.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік мақсаты: Оқушыларға келтірілген квадрат теңдеу алу әдісін, шешу жолдарымен таныстыру. Есеп шығаруға машықтандыру.

Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың ой өрісін кеңейту, математикаға деген қызығушылығын.Есептеу дағдысын жетілдіру.

Тәрбиелік мақсаты: Оқушыларды өз бетінше есеп шығаруға, ізденуге, тез

ойлап, тез қорытуға және сөйлеу мәнерін тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: Деңгейлеп саралап оқыту. Түсіндірмелі сұрақ - жауап.

Практикалық жұмыс.

Көрнекілігі: Кестелер, формулалар, компьютер.

Сабақтың түрі : білім мен дағдыны тиянақтау, жүйелеу сабағы;

Сабақ әдісі : Блум таксономиясы.

Сабақтың көрнекілігі : интерактивті тақта, слайдтар, сәйкестендіру, тапсырмалар.

Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру бөлімі (3 мин.)
1). Оқушылармен амандасу, түгелдеу, оқу құралдарын тексеріп, сабақтың мақсатымен таныстыру.
ІІ. Негізгі бөлім (40 мин.)
Б.Блум жүйесі «Оқыту - екі есе оқу» технологиясы білім мен қабылдауды 6 деңгейге бөлінетіндіктен, сабақтың жоспары 6 деңгейден тұрады:
1. Білімділік - ақпараттық деңгей. (бұрынғы білімді еске түсіру) (5 мин)

«Миға шабуыл» (деңгейлік сұрақтар)
2. Түсіну - тезаурустық деңгей (алған білімді пысықтау) Мәселені шеш! (10мин)

«Ел ертеңі білімді ұрпақ»; Оқулықпен жұмыс.
3. Қолдану - методикалық деңгей. (алған білімді өмірде қолдануға үйрету)

(10 мин.) Жасырын әріптерді тап! «Математикалық эстафета ойыны» Сәйкестікті анықта.
4. Талдау (анализ) - технологиялық деңгей (Бұрынғы білім негізін пайдалана отырып, жаңа проблеманы шешу). (10 мин.) Тез есептей білеміз бе? «Есептеу - білімді еселеу»; «Кім жылдам?» (бекіту сұрақтары) «Математикалық дуэль»
5. Жинақтау (синтез) - зерттеушілік деңгей (жалқыдан жалпыға, жеке бөлшектерден жаңа дүние жасау). «Өтілген тақырыпты бекіту» (5 мин.) Тест.

ІІІ. Қорытындылау бөлімі (2 мин.) Рефлексия

IV Бағалау (2 мин.)

V Үйге тапсырма (1 мин.)

1. Ұйымдастыру бөлімі. Оқушыларды түгелдеу , сабаққа ынтасын аудару; Сабақтың мақсатымен таныстырып, нұсқау беру.

ІІ. Негізгі бөлім (40 мин.)
Б.Блум жүйесі «Оқыту - екі есе оқу» технологиясы білім мен қабылдауды 6 деңгейге бөлінетіндіктен, сабақтың жоспары 6 деңгейден тұрады:

1. Білімділік - ақпараттық деңгей. (5 мин)

«Миға шабуыл» (бұрынғы білімді еске түсіру);

  1. «Сәйкестікті табу». Берілген теңдеулердің арасынан толық, келтірілген және толымсыз квадрат теңдеулерді сәйкестігін табу.

а) х2 + 3х - 19 =0 толымсыз

б) х2-7х+11=0 келтірілген

ә) 4х2+5х=0 толық

д) 2х2-5х+1=0 келтірілмеген

в) 8х2=0 толымсыз

г) 3х2-21х=0 келтірілген

ғ) 8х2-3х=0 толық

е) х2-25=0 толық

ж) х2-4х-45=0 толымсыз

з) 18-2х2=0 келтірілмеген

и) 4х2-28х+49=0 толық

к) 2х2-5х+3=0 толымсыз


2

. Түсіну - тезаурустық деңгей (Жаңа білім алу) Мәселені шеш! (10мин)

«Ел ертеңі білімді ұрпақ»; Жаңа материалы меңгеру.

ax2+bx+c=0 (1) түрінде берілген теңдеу квадрат теңдеу деп аталады.

Мұндағы а, в, с нақты сандар. , х-айнымалы.

а -1 коэффициент, в - 2 коэффициент, с бос мүше.

Егер (1) теңдеудегі . болса, онда ол теңдеу толық квадрат теңдеу деп аталады.

Мысалы 5x2+5x+7=0

В немесе с, немесе в мен с нөлге тең болатын дербес жағдайлардағы квадрат теңдеу толымсыз квадрат теңдеу деп аталады.

Толымсыз квадрат теңдеулер былай жазылады.

1. ax2+bx+c=0 , мұндағы с=0.

2. ax2+c=0, мұндағы в=0.

3. ax2=0, мұндағы в=0, с=0.

Егер толық квадрат теңдеудегі бірінші коэффициент 1-ге тең болса (а=1), онда ол келтірілген квадрат теңдеу деп аталады.

.x2+px+q=0

3. Қолдану - методикалық деңгей. (алған білімді өмірде қолдануға үйрету)

(10 мин.) Жасырын санды тап! «Математикалық эстафета ойыны» Сәйкестікті анықта.

Семантикалық картаны толтырыңыздар

Квадрат теңдеулер

Толымды теңдеу

Толымсыз теңдеу

Келтірілген теңдеу

a=0

в=0

с=0

1

+


2


+


+

3

+


4


+

+


5


+


+

6

+

+

7

+


Оқулықта: 119, 120, 121 тақ

4. Қорытынды. Сонымен сабақта біз не үйрендік? (балалар жауап береді.)

1топ 2 топ 3 топ


5. Үй жұмысы. 122, 125, 127,129 жұп





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал