- Учителю
- 'Квадрат теңдеулерге келтірілген теңдеулер' (8-сынып)
'Квадрат теңдеулерге келтірілген теңдеулер' (8-сынып)
Квадрат теңдеулерге келтірілген теңдеулер
Гүльнара Бегниязова
№ 13 орта мектеп гимназиясының
матeматика пәнінің мұғалімі
Қазіргі уақытта ұстаздардың алдында тұрған түйінді мәселелердің бірі - оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту, алған біліміндерін қолдануға үйрету болып табылады. Назарларыңызға оқушыларға квадрат теңдеулерге келтіретін теңдеулердің шешу жолын үйрете отырып олардың ой- өрісін дамыту мақсатында өткен сабағымның жоспарын ұсынып отырмын.
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға квадрат теңдеулерге келтірілетін теңдеумен таныстырып, шешу жолдарын үйрете отырып, олардың ой-өрісін ойлау қабілетін дамытыу, есеп шығару дағдыларын қалыптастыру. Жаңа сабақты түсіндіре отырып, оқушыларды еңбек қорлыққа, ұқыптылыққа, есеп шығару жылдамдығын арттыруға тәрбелеу.
Сабақтың көрнектілігі:Арнайы плакаттар.
Сабақтың түрі:Дәстүрлі
Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгеру.
Сабақтың өтілу әдісі:Сұрақ- жауап, баяндау.
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасып түгендеу. Оқу құралға көңіл аударып,түгел болуын қадағалау. Оқушылардың ынта- жігерін, назарын бір орталыққа аудару.
II.Оқушылардың білімін жан- жақты тексеру.Квадрат теңдеулер мен түбірлері туралы оқушыларға сұрақ қою арқылы тексеру.
III.Өтілген тақырыптарды қайталау .(Қысқаша баяндау )
IV.Жаңа тақырыпқа мақсат қою.
V.Жаңа тақырыпты түсіндіру.
Анықтама: a түрінде берілген теңдеy биквадрат теңдеу деп аталады.
Бұл квадрат теңдеуді шешу үшін , деп жаңа айнымалы енгіземіз. a(x²)²+bx² +c=0 теңдеулерінің орнына қойып төмендегі теңдеуді аламыз: az²+bz+c=0 деген теңдеуді шешіп z мәнін x²=z теңдеуінің орнына қойып, x aйнымалысын табамыз. Осы x aйнымалысы биквадрат теңдеудің түбірлері болып табылады.
1 - мысал: x⁴- 20x² +64=0 теңдеуін шешейік. х² = a айнымалысын енгіземіз.
a²-20a+64=0
D = (-20)² - 4*1*64 = 400 - 256 = 144
= =
= 16 =4
x² = a 1. x² = 16 x² = 4
x = ± 4 x = ± 2
Жауабы:
2 - мысал: Жаңа айнымалы енгізу әдісін қолданып, (х²+4)²+(х²+4)-30=0 теңдеуді шешеміз:
x²+4=t
t²+t-30=0
D=1+4*30=1+120=121
x²+4=t
1.x²+4=5 2. x²+4=-6
x²=5-4 x²+4+6=0
x²=1 x²+10=0
x=±1 x²≠-10
Жауабы: ±1
3 - мысал:(x+1)²(x²+2x)=12
(x²+2x+1)(x²+2x)-12=0
x²+2x=y
(y+1)*y-12=0
y²+y-12=0
D=1+4*1*12=1+48=49
x²+2x=y
1. x²+2x=-4 2. x²+2x=3
x²+2x+4=0 x²+2x-3=0
теңдеудің түбірі жоқ D=4+12=16
1
Жауабы: -3; 1.
6)Жаңа сабақты бекіту есептері және қорытындылау.
№ 190 , 192, 196 есептерді шығару, сұрақтар қою арқылы жаңа материалды қорытындылау.
7)Оқушыларды бағалау.
8) Үйге тапсырма беру. №191 (1,2),193, 195 есептер
Ақтау қаласы.