- Учителю
- Туынды көмегімен теңдеулерді шешу
Туынды көмегімен теңдеулерді шешу
Сабақтың тақырыбы: Туынды көмегімен теңдеулерді шешу.
Сабақтың мақсаты:
-
Білімділік мақсаты: бағдарламаға сай туынды тақырыбын өткеннен кейін оқушылардың білімдерін кеңейту. Оқушыларды туындының көмегімен теңдеулерді шешуге үйрету;
-
Дамытушылық мақсаты: оқушыларды дамыту мақсатында жұмыс жүргізу, жұмыстану қабілеттерін дамытып, өз бетімен есеп шығаруды үйрету, жаңа материалды меңгеруде қажетті білім, білік, іскерлік дағдыларын қалыптастыру;
-
Тәрбиелік мақсаты: жаңа материалды түсіндіре отырып, отанға, өз ұлтына деген сүйіспеншілікке, жоғары адамгершілік қасиеттеріне тәрбиелеу, болашақта жақсы тұлға болып қалыптасуына жағдай жасау;
Сабақтың түрі: қайталау қосымша сабақ.
Сабақтың әдісі: кітаппен, интерактивті тақтамен жұмыс.
Сабақтың барысы:
-
Ұйымдастыру кезеңі: а) оқушылармен амандасу;
ә) сабаққа дайындау;
б) оқушыларды түгендеу;
в) кезекшімен жұмыс;
г) назарын, зейінін сабаққа аудару;
-
Негізгі бөлім: сабақты түсіндіру кезеңі.
1-мысал:
Шешуі: берілген теңдеуді былайша жазайық:
Ізделінді түбірлер - және g
функциялары графиктерінің
жанасу немесе қиылысу нүктелерінің абсциссалары. Бұл графиктердің
өзара қалай орналасқандығын анықтау үшін олардың экстремумдарын
табайық:
Сондықтан
Бұдан g
функциясының
аралығында
үзіліссіз екенін ескерсек, оның
блғанда өсетінін, ал
болғанда кемитіндігін
түсінеміз. Яғни, g
-тің ең
үлкен мәні
болғанда
қабылданады: g
.
Сонымен кез келген үшін
Демек, берілген теңдеуіміздің
жалғыз ғана шешімі бар:
.
2-мысал.
Шешуі: Түрлендірулер арқылы теңдеуді мына түрге келтіреміз:
Онда
теңдеудің түбірі болатындығын оңай байқауға болады. Басқа
түбірлерінің болуы мүмкін емес екенін дәлелдейік.
функция кемімелі болғандықтан,
функциясының теңдеудің
анықталу облысында, яғни
аралығында өсетіндігін көрсетсек жеткілікті.
Туынды табайық:
Егер
болса, онда
яғни
функциясы
-да өспелі. Демек,
теңдеудің жалғыз түбірі.
3-мысал. -ның қандай мәндерінде
теңдеуінің шешімі бар
болады?
Шешуі: Теңдеудің анықталу облысында, яғни [2; 4]
аралығында функциясын
қарастырайық.
Барлық үшін:
яғни
функциясының максимум нүктесі
болатын жалғыз ғана күдікті нүкте.
болғандықтан,
үзіліссіз.
Демек, Е.
Олай болса, берілген теңдеудің шешімі шарты орындалғанда ғана бар
болады.
4-мысал.
Шешуі: көпмүшелігін қарастырамыз.
және
көпмүшеліктерінің ең үлкен
ортақ бөлгіші болатын g
-ті
табайық:
Яғни, g (тұрақтыға дейінгі дәлдікпен).
gең
үлкен ортақ бөлгіштің жай түбірі.
саны
берілген теңдеудің екі еселі түбірі.
Демек,
көпмүшелігі
-на қалдықсыз
бөлінеді.
Сонымен теңдеудің шешімдері:
-
Үйге тапсырма беру.
-
Қорытындылау кезеңі: Оқушылардың жаңа сабақтан алған білімдерін сұрақ қою арқылы анықтау.
-
Бағалау кезеңі.