- Учителю
- Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеудің түбірлері
Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеудің түбірлері
8 «а,ә»сынып, алгебра 17.11.15
Тақырып: Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеудің түбірлері
Мақсаты:
Білімділік: Квадрат теңдеу квадрат теңдеудің түбірлерінің анықтамасын, жалпы жазылу түрін білу.
Дамытушылық: Өзіндік ойлау, шығармашылықпен жұмыс істеу қабілеттерін дамыту
Тәрбиешілік: жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету
Сабақтың түрі: сайыс сабақ
Сабақтың барысы:
І Мотивациялық кезең
Сәлемдесу
Ұран : Өз қолымда
ІІ.Қайталу -оқу анасы
Арифметикалық квадрат түбір :
1. 49 санының квадрат түбірі
2. 121 санының квадрат түбірі
3. -64 санының квадрат түбірі
4. 81 санының квадрат түбірі
2 Есептеңдер :√169 ; √-0,25; 2√36 ; 3√12
3. Иррационалдықтан босат
1 ∕√13 ; 3 ∕√2
4.Көбейткішті түбір астына енгізіңдер :
2√ 5; 7√2
ІІІ.Ой қозғау
1-жұмбақ
Ақыл-ойдың шырағы,
Зәулім көктей шырағы.
Биігіне шықсаң да,
Қанбайды адам құмары Білім Знание knowledge
2-жұмбақ
Білімнің -жол басшысы,
Шәкірттің -қол басшысы Мұғалім Учитель teacher
3-жұмбақ
Күміс алмұрт тілі бар,
Сыңғырлаған үні бар.
Шақыратын білімге,
Сағаты бар, күні бар Қоңырау,звонок,қоңғурақ bell
4-жұмбақ
Жұқа тақтай бөлшегі-
Ұзындықтың өлшемі Сызғыш,линейка,сизғуч,straightedge
5-жұмбақ
Қысқа таяқ діңі бар,
Шиырлаған ізінде
Сайрап тұрған тілі бар Қарындаш, карандаш, Қериндаш pencil
6-жұмбақ
Көкқұтанша ақ айдында,
Бір аяқпен тұрады.
Тұмсығымен ол мұнда,
Шыр айналып шығады Циркуль,циркуль,compasses
8-жұмбақ
Мектептің алтын орағы,
Зейінділер одағы.
Жақсы көрер бар бала,
Зерекке дос ол дағы. Бестік, пятерка,бәшлик, quintuple
9-жұмбақ
Жалқаумен бірге жүретін,
Құдды қармақ ілетін.
Жоламайды зерекке,
Сабақтарын білетін. Екілік, двойка,иккилик, dyad
ІҮ Зерттеу
х2 - 4х + 3 = 0
7х2 - х - 8 = 0
х2 - 6х + 5 = 0
6х2 + х - 7 = 0
Толымсыз квадрат теңдеу деген не?
Квадрат теңдеудің жалпы формуласын жаз
Ү Логикалық сұрақтар
1) Үш ат жегілген шана бір сағатта 15 км. жүріп өткен. Әрбір
аттың жылдамдығы қандай еді?
2) 5 адам кездесіп қалып бір - бірімен қол алысып амандасты.
Барлығы қол алысу саны қанша?
3) Ұшақ Семейден Алматыға дейін 1 сағ. 20 минут ұшады, ал кері 80 минут ұшады. Бұл айырмашылықты қалай түсінесің?
4) Алты метрлік бөренені 5 рет кесіп, тең бөліктерге бөлген,
әр бөліктің ұзындығы қандай?
ҮІ Тест тапсырмалары :
-
Берілген теңдеулердің қайсысы квадрат теңдеу болады? .
A. B. C. D.
-
Квадраттық теңдеулердің коэффициенттерін және бос мүшесін табыңдар
А. 8, 5, 10 В. 8, 3, -10 С. 10, -8, 5 Д. -10, 3, -8
-
Квадраттық теңдеуге келтіріңдер
А. В. С. Д.
-
Түбірлері және болатын квадрат теңдеу құрыңдар
А. В. С. Д.
-
теңдеуінің қанша түбірі болатынын анықтаңдар.
А.Бір түбір В. Үш түбір С.Екі түбір Д. Түбірі жоқ
ҮІІ Дода
Оқулықпен жұмыс Бет47 №120
ҮІІІ Бағалау
ІХ Үйге тапсырма бет 48 №124(2,3)
Кері байланыс
Анықтама
17.11.2015 жылы 8 «а,ә » сынып оқушылары арасында алгебра пәнінен ашық сабақ болды .Онда «Квадрат теңдеу.Квадрат теңдеудің түбірлері » тақырыбында сайыс сабақ өтті. Сабаққа 8 «а,ә» сынып оқушыларынан 14 оқушы.
Мұғалімдер : С.Розахунов, Л.Бахавдинова , Х.Хавайдуллаева , Д.Анаятова, Л.Аширова қатысты .
Сабақта оқушылар :1.Қайталау -оқу анасы . Арифмеикалық квадрат түбірлер бойынша білімін сынады және оқушылар өз білімін жеке бағалау парақшасына жазып отырды.
-
Ой қозғау Оқушылар жұмбақтар шешіп ,жауаптарын үш тілге аударды.
-
Зерттеу.Квадрат теңдеулердің түрлерін анықтады.
-
Логикалық сұрақтар ға оқушылар жауап беру арқылы логикалық білімдерін жетілдірді.
-
Тест тапсырмалары Квадрат теңдеудің түбірлерін зерттеу нәтижесін тест арқылы дәлелдеді.
-
Дода Оқулықтағы есептер және шығармашылық жүмыс орындады.
-
Бағалау :Оқушылардың сабақ барысында орындаған тапсырмалары бағалау парағына жинақталған. Ұпай саны бойынша бағаланды .Жоғары ұпай алған Зайнавдунова ,Иминжанова «5» , Полатова ,Савирдинова ,Тохтахунов,Аркенов «4» ,қалған оқушылар «3» деген баға алды.
-
Үйге тапсырма бет 48 №124(2,3)
Пікір :мұғалімнің сабаққа дайындығы жақсы .сабақ қызықты,жақсы өтті. Оқушылардың өткен сабақ бойынша білімі жақсы .Барлық оқушылар белсенді қатысты. Билингуалды оқыту қамтамасыз етілді.
Ұсыныс: Тест тапсырмаларымен жұмыс көп орындалсын . Терминдік жұмыс жандандырылсын.