7


  • Учителю
  • Функцияның туындысы сабақ жоспары

Функцияның туындысы сабақ жоспары

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сабақтың тақырыбы: Функцияның туындысы.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік мақсаты: Бағдарлама талаптарына сай оқушыларға жаңа материалдарды түсіндіру, оқушыларды туынды ұғымымен таныстыру, шығу тарихымен хабардар ету, мысалдар келтіру арқылы есептер шығаруды үйрету.

Дамытушылық мақсаты: Оқушыларды дамыту мақсатында жұмыс жүргізу, жұмыстану қабілеттерін дамыту, өз бетімен есеп шығаруды үйрету, жаңа материалды меңгеруде қажетті білім, білік, іскерлік дағдыларын қалыптастыру.

Тәрбиелік мақсаты: Жаңа материалды түсіндіре отырып, отанға, өз ұлтына деген сүйіспеншілікке, жоғары адамгершілік қасиеттеріне тәрбиелеу, болашақта жақсы тұлға болып қалыптасуына жағдай жасау.

Сабақтың түрі: Дәстүрлі сабақ. Жаңа материалды меңгерту кезеңі.

Сабақтың әдісі: Ұжыммен және жеке.

Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, слайдтар.

Сабақ жоспары: І.Ұйымдастыру.

ІІ. «Ұшқыр ойдан- ұтымды жауап »

(үй тапсырмасын тексеру)

ІІІ. Жаңа сабақ.

ІV.Жаңа сабақты бекіту.

V. «Кім жылдам ?»- деңгейлік есептер.

VІ. Үйге тапсырма.

VІІ. Қорытындылау . Бағалау.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен амандасу;

ә) Сабаққа дайындау;

б) Оқушыларды түгендеу;

в) Кезекшімен жұмыс;

г) Назарын, зейінін сабаққа аударту.

ІІ.Ұшқыр ойдан- ұтымды жауап. (слайд)

1.Функция дегеніміз не?

2.Функцияның тарихы қалай?

3.Функция қалай белгіленеді?

4.Функция неше түрмен берілуі мүмкін?

ІІІ. Негізгі бөлім: Жаңа тақырыпты түсіндіру кезеңі.

Функцияның туындысы

Туынды және оның функцияларын қарастыратын математиканың негізгі бөлімі - дифференциалдық есептеу деп аталады. Айырманы көрсететеін Функцияның туындысы сабақ жоспары түріндегі өсімше туындыларымен жұмыс істегенде елеулі орын алады. Сондықтан да жаңа есептеу cakculis differentialis (қазақша айырмаларды есептеу деп аударылады) атауында латынша differentia (айырма) түбірінің көрініс табуы орынды, бұл атау 12 ғасырдың аяғында физиканың, механиканың, математиканың кейбір есептерін шешу қажеттілігінен пайда болды. Әсіресе түзу сызықты бірқалыпты қозғалыстың жылдамдығын және жазықтыққа жүргізілген жанама қисығын есептеу қажеттілігінен туындады.

Функцияның туындысына келтірілетін есептер.

Туындының механикалық мағынасы. Қандай да бір М материалдық нүкте түзу сызықтың бойымен қозғалатын болсын. Онда Функцияның туындысы сабақ жоспары уақытының әрбір мәніне М материалдық нүктесінің жүріп өткен жолының ұзындығын сәйкес қоялық. Сонда бұл сәйкестік бірмәнді болғандықтан, белгілі бір функцияны анықтайды, яғни жүрген жол S-ті Функцияның туындысы сабақ жоспары уақытқа тәуелді функция ретінде қарастыруға болады:

Функцияның туындысы сабақ жоспары

Осыдан Функцияның туындысы сабақ жоспары функционалдық тәуелділікті біле отырып, М материалдық нүктесінің Функцияның туындысы сабақ жоспары уақытта қаншалықты жол жүргенін табуға болады (1-сурет).Функцияның туындысы сабақ жоспары функциясы М материалдық нүктесінің қозғалыс заңдылығын береді. Егер М материалдық нүкте бірқалыпты қозғалыста болса, яғни ол бірдей уақыт аралықтарында ұзындықтары бірдей жол жүріп өтетін болса, онда бұл қозғалыстың жылдамдығы тұрақты болады. Ал егер дене бірқалыпты емес қозғалыста болса, онда оның жылдамдығы тұрақты емес. Сондықтан мұндай қозғалыстар ретінде лездік жылдамдығын қарастырады. Бұл ұғымды қарастырудың алдында дененің белгілі бір уақыт аралығындағы орташа жылдамдығы ұғымын қарастырайық.

Анықтама: Айталық, Функцияның туындысы сабақ жоспары заңымен қозғалсын. Егер Функцияның туындысы сабақ жоспары, Функцияның туындысы сабақ жоспары болса, онда



Функцияның туындысы сабақ жоспары

өрнегін Функцияның туындысы сабақ жоспары-ден Функцияның туындысы сабақ жоспары-ге дейінгі уақыт аралығындағы қозғалыстың орташа жылдамдығы деп атаймыз.

Функцияның туындысы сабақ жоспарынүктесінде уақытқа Функцияның туындысы сабақ жоспары өсімшесін беріп, Функцияның туындысы сабақ жоспары мен Функцияның туындысы сабақ жоспары уақыттары аралығындағы дененің орташа жылдамдығын табайық:

Функцияның туындысы сабақ жоспары

Онда дененің Функцияның туындысы сабақ жоспары уақытындағы лездік жылдамдығы Функцияның туындысы сабақ жоспары деп, оның Функцияның туындысы сабақ жоспары мен Функцияның туындысы сабақ жоспары уақыттары аралығындағы дененің орташа жылдамдығының Функцияның туындысы сабақ жоспары ұмтылғандағы шегін айтамыз:

Функцияның туындысы сабақ жоспары

немесе Функцияның туындысы сабақ жоспары болатынын ескерсек,

Функцияның туындысы сабақ жоспары

теңдігін аламыз, яғни Функцияның туындысы сабақ жоспары уақытындағы дененің лездік жылдамдығы Функцияның туындысы сабақ жоспары функциясының Функцияның туындысы сабақ жоспары нүктесіндегі өсімшесінің уақыт өсімшесіне қатынасының Функцияның туындысы сабақ жоспары ұмтылғандағы шегімен анықталады.

Анықтама: Айталық, Функцияның туындысы сабақ жоспары функциясы Функцияның туындысы сабақ жоспары нүктесінің маңында анықталсын. Онда, егер Функцияның туындысы сабақ жоспары қатынасының Функцияның туындысы сабақ жоспары ұмтылғандағы шегі бар болатын болса, онда бұл шекті Функцияның туындысы сабақ жоспары функциясының Функцияның туындысы сабақ жоспары нүктесіндегі туындысы деп атайды. Оны былай белгілейді: Функцияның туындысы сабақ жоспары.

Сонымен,

Функцияның туындысы сабақ жоспары

Жалпы, «Туынды» термині derive деген француз сөзінің қазақша сөзбе-сөз аудармасы, оны 1797 ж. Ж. Лагранж (1736-1813) енгізген, қазіргі кездегі Функцияның туындысы сабақ жоспары белгілеулерін де сол еңгізгенді. Ал, И. Ньютон функцияның туындысын флюксия деп, ал функцияның өзін флюента деп атаған. Г. Лейбниц дифференциалдық қатынас туралы айтқан және туындыны Функцияның туындысы сабақ жоспары түрінде белгілеген. Бұл белгілеу қазіргі әдебиетте де жиі кездеседі. Лейбниц Функцияның туындысы сабақ жоспары символын Функцияның туындысы сабақ жоспарыфункциясының дифференциалын белгілеу үшін таңдап алған.

Егер Функцияның туындысы сабақ жоспары (Функцияның туындысы сабақ жоспары белгілеуін еңгізсек, онда (4) анықтаманы былай жазуға болады:

Функцияның туындысы сабақ жоспары

Ал Функцияның туындысы сабақ жоспары Функция өсімшесі екенін ескерсек, онда функция туындысының анықтамасын былай жазамыз:

Функцияның туындысы сабақ жоспары

Егер Функцияның туындысы сабақ жоспары функциясы (а;b) аралығының (мұнда Функцияның туындысы сабақ жоспарыболуы да мүмкін) әрбір нүктесінде туындысы бар болса, онда бұл функцияны Функцияның туындысы сабақ жоспары аралығында дифференциалданады деп атаймыз. Жалпы, функцияның берілген нүктедегі туындысын анықтау процесін функцияны дифференциалдау деп атайды. Сонымен, егер Функцияның туындысы сабақ жоспары болса, онда (1) теңдікпен Функцияның туындысы сабақ жоспары аралығында функция анықталатындығы түсінікті. Бұл Функцияның туындысы сабақ жоспары функциясын берілген Функцияның туындысы сабақ жоспары функциясының Функцияның туындысы сабақ жоспары аралығындағы туындысы деп атайды.

1 - мысал: Функцияның туындысы сабақ жоспары функциясының туындысын табу керек.

Шешуі: Функцияның туындысы сабақ жоспары Сонда Функцияның туындысы сабақ жоспары

2 - мысал: Функцияның туындысы сабақ жоспары функциясының туындысын табу керек.

Шешуі: Функцияның туындысы сабақ жоспары



Осыдан Функцияның туындысы сабақ жоспары

Сонымен, Функцияның туындысы сабақ жоспары



ІV.Өтілген материалдарды бекіту, пысықтау сұрақтары: (слайд)

1)Туынды тарихы?

2)«Туынды» терминін алғаш рет кім ашты?



Оқулықтан: №407, №408, №411, №417 - 420.

407. Функцияның туындысы сабақ жоспары функциясының Функцияның туындысы сабақ жоспары нүктесіндегі өсімшесін табыңдар:

1) Функцияның туындысы сабақ жоспары

2) Функцияның туындысы сабақ жоспары

3) Функцияның туындысы сабақ жоспары

4) Функцияның туындысы сабақ жоспары



408. Функцияның туындысы сабақ жоспары функциясының Функцияның туындысы сабақ жоспары нүктесіндегі Функцияның туындысы сабақ жоспары пен Функцияның туындысы сабақ жоспары - ті табыңдар:

1) Функцияның туындысы сабақ жоспары

2) Функцияның туындысы сабақ жоспары

3) Функцияның туындысы сабақ жоспары

4) Функцияның туындысы сабақ жоспары

411. Материалдық нүкте Функцияның туындысы сабақ жоспары заңдылығымен түзу сызық бойымен қозғалады. 1) Функцияның туындысы сабақ жоспары бастапқы кездегі; 2) Функцияның туындысы сабақ жоспары уақыт мезетіндегі қозғалыстың лездік жылдамдығын табыңдар.

V. «Кім жылдам?»- деңгейлік есептер. (интерактивті тақта арқылы)

Оқулықтан: №412. 1) Функцияның туындысы сабақ жоспары заңдылықтарымен түзу сызықты қозғалыста болатын материалдық нүктенің Функцияның туындысы сабақ жоспары уақыт мезетіндегі лездік жылдамдығын табыңдар.

413. Функцияның туындысы сабақ жоспары сек болғанда материалдық нүкте Функцияның туындысы сабақ жоспары заңдылығымен түзу сызықты қозғалыста болады. 1) Функцияның туындысы сабақ жоспары сек; 2) Функцияның туындысы сабақ жоспары сек уақыттарындағы нүктенің лездік жылдамдығын табыңдар.

414. Функцияның туындысы сабақ жоспары

415. Функцияның туындысы сабақ жоспары

421. Функцияның туындысы сабақ жоспары заңдылығымен түзу сызықты қозғалыста болатын дененің Функцияның туындысы сабақ жоспары уақыт мезетіндігі лездік жылдамдығын табыңдар.

1) Функцияның туындысы сабақ жоспары



VІ.Үйге тапсырма: (слайд)

№410, №416, №422.



VІІ. Қорытындылау кезеңі: оқушылардың жаңа сабақтан алған білімдерін сұрақ қою арқылы анықтау. Белсенділік танытқан, есеп шығарған оқушыларға олардың білім деңгейіне сай баға қою.

Сұрақтар:

  1. Туынды дегеніміз не?

  2. Туындыны қалай белгілейді?

  3. Лездік жылдамдық қалай анықталады?

  4. Туындының механикалық мағынасы қандай?

  5. Туындының белгілеулерін кімдер еңгізді?





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал