7


  • Учителю
  • Открытый урок на тему 'Оң және теріс сандар' (6- класс) математика

Открытый урок на тему 'Оң және теріс сандар' (6- класс) математика

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Қысқа мерзімді жоспар

Мұғалімі: Жанабаева Меруерт Нуртазаевна

Күні: 14.10.2014ж

Сыныбы: 6 Пәні: математика

Тақырыбы: «Оң және теріс сандар»

Мақсаты: Оң және теріс сандармен таныса отырып ,сыни тұрғыдан ойлау арқылы өмірде қолдану маңыздылығын анықтау.

Міндеттері:

-Оң және теріс сандарды оқып, жазып үйрету;

- теріс және оң сандарды ажыратып, танып,мағыналық қырларын түсіну;

- Тұрмыстағы қолданысты оң және теріс сандармен байланыстыру.

Қолданылған модульдер: Оқыту мен оқытудағы жаңа технологиялар. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Оқытуда АКТ-ны қолдану.Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау. Оқытудағы басқару және көшбасшылық. Жас ерекшелігіне сай оқыту.

Стратегиялар: "Жүректен-жүрекке", "Сандар түрі", "Бір қадам артқа", "Түрткі болу", "Бірге ойлаймыз", "Жұптас-ойлан-бөліс", "Сергіту сәті", "Шындық және жалған", "БҮБ".

Сабақ жоспары:

Сабақ кезеңдері

Уақыты

Жоспар мазмұны

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар: осы әрекет үшін маған қандай құралдар қажет?

Кіріспе

5 мин




















Психологиялық ахуал

Ұйымдастыру кезеңі

Мақсаты:

Тұл ғаралық қарым-қатынасты орнату.

Топқа бөлу

«Сандар түрлері»

Мақсаты:

топта жұмыс жасауға үйрету





"Бір қадам артқа"

Мақсаты:

Өткен тақырыптарды пысықтау


"Жүректен - жүрекке" шаттық шеңберіне оқушыларды тұрғызып, амандасып, көңіл-күйлерін сұраймын. Бір-бірімізге бүгінгі сабаққа ниет-тілектерін білдіреміз.

Оқушыларды жұп және тақ сандар арқылы 2 топқа бөлемін.Ақылдаса отырып топ басшысы сайланады.

Математикалық диктант алынады ,сұрақтарға толық жауап беруі сұралады.

Оқушылар бір-біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тілей отырып, тілектер айтады.


Оқушылар сандарды таңдап алып, бір топ натурал сандар, бір топ бөлшек сандар болып топтарға бөлінеді.Топ аттарын жазады.Бір-бірінің пікірлеріне сыйластықпен қарайды.

Оқушылар кезектесіп жауаптарын оқиды, бір-бірінің пікіріне сыйластықпен қарайды.

«Алтын ережені» естен шығармауға тырысады.



«Жақсы»


«Тамаша!»



«Жарайсыңдар»

Тақ және жұп сандар жазылған магниттер

Қағаздарға жазылған сандар

Маркерлер

Түрлі-түсті А4 қағаздар

Желім

Ноутбук,таза рарақшалар

Тұсаукесер

10 мин


2 мин

«Бірге ойлаймыз» Мақсаты: тақырыпты оқып,мазмұнын ашу,тақырыпқа сәйкес сурет салып постер қорғауды үйрету


«Бас бармақпен» бағалау

Мақсаты: Жаңа сабақ бойынша қорытынды, рефлексия жасау

Тақырыпты түсіну үшін оқулықпен жұмыс жасау ұсынылады.

Түрткі сұрақтар қоямын.


Топтар бірін-бірі бағалау үшін,

Бас бармақпен бағалауды көрсетемін

Оқушылар слайдты қарайды. Слайдтағы сұрақтарға жауап беру үшін оқулықпен жұмыс жасайды.

Оқушылардың жауабы тыңдалады.

Жауаптарына байланысты топтар бірін-бірі бағалайды

Бәрекелді!

Өте жақсы!


«Керемет!» «Қол соғу»

Оқулық,

Флипчарт

Маркер,

Қайшы, желім, скотч

Стикермен бағалау




Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады.

Оқушылар сабаққа қатысты критерилер құрады

Негізгі бөлім

20 мин

«Жұптас-ойлан-бөліс»

Мақсаты: ынтымақтастықта жұмыс жасай отырып есептер шығару, талдау

«Жалған және ақиқат»

Мақсаты: шапшаң ойлауды,логикалық тұрғыдан ойлануды дамыту

Оқушыларға оң және теріс сандарды ажырта алуына байланысты есептер таратылады.

Оқулықтан есептер беріледі:

«Натурал сандар» тобы есеп (289)

«Бөлшек сандар» тобы (290)

Жалған және ақиқатқа байланысты ақпарат беру

Өмірден мысал келтіре отырып, жалған және ақиқаттан дәлелдеп көрсету

Жұптаса, топтаса отырып, белсенді әрекет жасайды. Шығарылған естепті әр топ тақтаға жазып, түсіндіреді.Басқа топтан сұрақтар қойылады.


Оқушылар топта ынтымақтастықта, бір-бірімен ақалдаса отырып,жалған және ақиқатты ажыратып жазады.

"Критериалды бағалау" парақшасы

«Өте жақсы!»

«Жарайсыңдар!»

Үлестірме материалдары,

Оқулық

таза парақшалар


3 мин

Сергіту сәті «Дене қозғалысы»

Мақсаты: бойларын жазу

Ноутбукты пайдала отырып,дене қозғалысына арналған ырғақты би қоямын

Оқушылардың көңіл-күйі жақсара түседі.Бір-бірімен қарым -қатынасқа түседі.

«Жақсы!»

Ноутбук

Қорытынды

5 мин

«Критериалды бағалау» Мақсаты: топтық іс-әрекетте оқушыларды бағалау

Топ басшысына «Критериалды бағалау» парақшасы арқылы өз тобының оқушыларын бағалау ұсынылады

Топ басшысы әділ түрде өз топ мүшелерінің жұмысына баға береді

"Критериалды бағалау" парақшасы

Тапсырма жазылған парақшалар


Үй тапсырмасы

№213, 218тапсырманы талдап, түсіндірем

Күнделікке жазып алады.


Оқулық


"БҮБ"

Мақсаты: сабақтан алған әсерлерін анықтау

Сабақтан алған әсерлерін жазу үшін стикер таратамын.Бүгінгі сабақтан не білдіңіздер?Не үйрендіңіздер?Не білгілеріңіз келеді?

Стикерлер арқылы сабақтан алған әсерін жазады.

«тамаша ойлар»

Кері байланыс

Стикерлер



Рефлективтік күнделік

Сыныбы: 6-сынып

Пәні: математика

Тақырыбы: Оң және теріс сандар

Мақсаты: Оң және теріс сандармен таныса отырып ,сыни тұрғыдан ойлау арқылы өмірде қолдану маңыздылығын анықтау.

Міндеттері:

-оң және теріс сандарды оқып, жазып үйрету;

- теріс және оң сандарды ажыратып, танып,мағыналық қырларын түсіну;

- тұрмыстағы қолданысты оң және теріс сандармен байланыстыру.

Қолданылған модульдер: Оқыту мен оқытудағы жаңа технологиялар. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Оқытуда АКТ-ны қолдану.Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау. Оқытудағы басқару және көшбасшылық. Жас ерекшелігіне сайкес оқыту.

Стратегиялар: "Жүректен-жүрекке", "Сандар түрі", "Бір қадам артқа", "Түрткі болу", "Бірге ойлаймыз", "Жалған және ақиқат», «Сергіту сәті», «Жұптас-ойлан-бөліс», «БҮБ».

Сабақ қалай өтті?

Сабақ басында оқушылар арасында ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында «Жүректен-жүрекке» тренингін жүргіздім.Мұнда оқушылардың қоладарына кішкентай бәйтерек макетін ұсынып,осы бәйтеректі бір-біріне бере отырып, әдемі жаңға жылы, сенімділікті оятатын тілек сөздерін айтты.Сабаққа деген қызығушылық оянды.

Сандар жазылған магниттерді таңдау арқылы 2 топқа бөлдім.Топтық жұмыстардың жүруі сәтті ,әрі сапалы өту үшін топтармен алтын ережені еске түсірдік. Бір оқушыны бақылаушы түрінде қойдым.Бақылаушының мақсатын түсіндіріп, бөлек отырғыздым.Екі топ өздерінің аттары мен ұрандарын таныстырды.Онымен оқушылардың топтың нәтижелі жұмысына сенімді екендерін байқалды.

«Бір қадам арттқа» стратегиясында оқушылар өткен тақырыптарды еске түсіру үшін, АКТ қолдана отырып,математикалық диктант алдым.

Тақырыпты ашу үшін мен мынадай сұрақтар қою арқылы тақырыптың мазмұнын аштым.Оң және теріс сандары бар тұрмыста қолданатын заттарды, флипчартқа салуды ұсындым.Постерді қорғау барысында топтар бір-бірінің салған заттарын қайталады.Постер қорғаған кезде сөздік қоры аз болғандықтан, біраз кідірістер болғаны байқалды.

Оң және теріс сандардың айырмашылығын тану үшін «Шыңдық және ақиқат» әдісі қолдандым.Онда оқушылар теріс сандар қай уақытта пайдаланатынын және оң сандар қай жерде, қай уақытта пайдаланатынын біліп,білімдерін көрсетті.

Әрі қарай жұмысым өнімдірек болу үшін «Сергіту сәтін» жасаттым.Оқушылар біраз тынығып алып, әрі қарай сабағымызды «Жұптас-ойлан-бөліс» әдісімен жалғастырдық.Екі топқа екі түрлі тапсырмалар берілді, бірі әр түрлі шамаларды мағынасына қарай оң немесе теріс санмен жазу көзделсе, екінші топқа сандар берілген сол сандардың оң сандарын бір жолға, теріс сандарын екінші жолға теріп жазу керек деп көрсетілген.Шағырылған есептерді топтан бір оқушы шығып, жазып, түсіндірді.Екніші топ мұқият тыңдап, дәптерлеріне жазып алды.

Әр тапсырма сайын оқушылар бір-бірін басбармақ арқылы бағалап отырды. Қорытынды бөлімінде топ басшылары бағалау парағын толтырып таныстырды.

Кері байланыс кезінде мен «БҮБ» стратегиясын алдым. Оқушыларға бүгінгі сабақта не білгенін, үйренгенін, тағы да білгісі келетіндігі жайлы жазуды ұсындым. Оқушылар өз ойларын жазып, алдын ала дайындалып қойған кері байланысқа өз аттары жазылған жолға жабыстырды.

Сабаққа таңдалған стратегия сәтті болды ма?

«Дәстүрлі» сабақтар кезінде топтық жұмыстар аз орындалғандықтан, алынған стратегиялардың ішінде «Жалған және ақиқат», «Жұптас - ойлан-бөліс», «Бағалау» сәтті өтті. Себебі оқушылар бірден оң және теріс сандарды тұрмыстағы заттарда қалай қолданылатынына дәлелдеп айта алды.Ал «Жұптас-ойлан -бөліс»стратегиясында оқушылар бірлескен жұмыс жасай отырып,тапсырманың сұралуын жасай алды.

Егер сабақты қайтадан өткізу керек болса, мен нені өзгертер едім?

Жалпы сабағым жаман өткен жоқ. «Кері байланыс» кезінде мен бірінші сабаққа «Сұрағы бар қорап» стратегиясын алуым керек еді. Мен БҮБ стратегиясын алып едім, ол оқушыларға қиындау болып кетті, себебі оқушылар әлі де болса өз ойларын еркін жеткізе алмайды екен.





Сабақта оқушылар бірдеңе үйренді ме? Егер үйренсе, ненің көмегі болды?

Оқушылар бұл сабақта постер құрып, топпен жұмыс жасауды үйренді. Оны олар өздерінің кері байланыстарында жазды. Бірақ менің ойымша бұл оқушыларға өте қиын болды.Топтық жұмыс барысында оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер модулі жүзеге асты. Әр оқушы өзінің ішкі уәжін оятып, топтық жұмыста бір қызмет атқаруға тырысты. Және де бір-бірімен әлеуметтік қарым- қатынас жасай отырып,өз идеяларын ортаға салуды үйренді. Осы жұмыс барысында мен оқытуды басқару және көшбасшылық модульдері жүзеге асты.

Келесіде жасаймын............. және т.б.

Келесіде мен оқушылар бір-бірін бағалағаннан кейін, қойған бағасының мән -мағынасын түсіндіруді жасаймын және бағалауда «Сұрағы бар қорапты» пайдаланам.





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал