- Учителю
- Математика 5-сынып. Функция. Функцияның формуламен берілуі.
Математика 5-сынып. Функция. Функцияның формуламен берілуі.
Пән мұғалімі: Жакипова Кулзада
Пәні:
Математика. 6-сынып.
Сабақтың тақырыбы:
Функция туралы ұғым. Функцияның формуламен берілуі
Сілтеме:
Т.А.Алдамұратова,Т.С.Байшоланова, 6-сынып математика
Сабақтың мақсаты:
Жиындар теориясының алғашқы ұғымдарын меңгеруі және есептер шығаруда пайдалана алуы
Оқу мақсаттары:
Білу
Түсіну
Қолдану
Функцияның анықтамасын білуі;
Функцияның формуламен берілуін түсінуі;
Функцияның анықталу аймағы мен мәндерінің аймағын табуды үйренуі.
Күтілетін нәтиже:
Барлық оқушылар: Функцияның анықтамасын біледі;
Оқушылардың көпшілігі: Функцияның формуламен берілуін түсінеді және есептер шығаруда ескереді;
Кейбір оқушылар: Функцияның анықталу аймағы мен мәндерінің аймағын өздігінен табуды үйренеді.
Негізгі идеялар :
Ынтымақтастық орнату. Логикалық ойлау дағдыларын дамыту. Тапсырмаға бағытталған «өнімдік тапшылығын» жою.
Тапсырмалар:
Тест тапсырмасы(жеке жұмыс)
Есептер шығару(топтық жұмыс)
Ауызша тапсырма (жеке жұмыс)
Кім жылдам? (жеке жұмыс)
Кері байланыс
Сабақтың көрнекілігі:
Интербелсенді тақта, бағалау парағы, плакат, маркер, тест парақшасы
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Кіріспе
Мотивациялық кезең
2 мин
Ынтымақтастық атмосферасын құру мақсатында «Геометриялық фигуралар» тренингін музыка әуенімен орындаймыз.
«Геометриялық фигуралар» тренингі
Оқушылар геометриялық фигуралар бойынша бірігіп топ құрады.
Сынып үш топқа бөлінеді
Тұсаукесер
Үй тапсырмасын тексеру. 8 мин
Тест арқылы үй тапсырмасы қорытындылау
Оқушылар тестке жауап береді.
Оүб5-Бағалау шкаласы арқылы
Негізгі бөлім
Жаңа сабақ
Жеке, топтық жұмыс
23 мин
Жаңа тақырыпты игеруге көмектесу. Алдымен интербелсенді тақта көмегімен оқушыларға мысал беріледі.
Мысал: Пойыздың жылдамдығы 70 км/сағ. Пойыздың осындай тұрақты жылдамдықпен 4 сағатта неше километр жол жүреді?
Шешуі: s =vt=70км/сағ*4сағ=280км
Есептеу нәтижесі бойынша уақыт пен жолдың қайсысы тәуелді шама, қайсысы тәуелсіз шама?
s-тәуелді айнымалы
t-тәуелсіз айнымалы
Өзім функция туралы түсіндіріп өтемін
Оқулық пен жұмыс
Оқушыларға мысалдарды бөліп беру және соған ұқсас есептер.
«Аквариум» әдісі арқылы топқа тапсырма беру.
1-топ №1257, 2-топ №1267,3-топ №1262,
Оқушылар мұғаліммен біріге отырып жұмыс жасайды. Барлығы сыныппен бірлесіп жауап беріп отырады.
Балалар тақтаға қарап назар аударып отырады
ОүБ2-2 жұлдыз, 1 ұсыныс» арқылы бағаланады
Сергіту сәті
Ауызша тапсырма
3 мин
№1254
№1255
Оқушылар ауызша орындайды
Жеке жұмыс
3 мин
«Кім жылдам?» әдісі арқылы сабақты бекіту
-
Функция дегеніміз не?
-
Аргумент деп қандай айнымалыны айтады?
-
f(3)=9 жазылуындағы аргументтің, функцияның мәндерін атаңдар.
-
Функцияның анықталу аймағы деген не?
-
Функция мәндерінің аймағы деген не?
Оқушылар сұраққа жылдам жауап береді
Кері байланыс
4 мин
Кері байланыс
«Менің сабақтан алған әсерім....»
Оқушылар әсерін стикерге жазып жеміс ағашына апарып жапсырады
Үйге тапсырма беру
1мин
№2261