7


  • Учителю
  • Сабақтың тақырыбы: «Ондық бөлшектерге амалдар қолдану» Сабақтың мақсаты: оқушылардың ондық бөлшектерді азайту, қосу, көбейту және бөлу бойынша алған білімдерін тиянақтау, толықтыру және бекіту, өзіндік ізденістерін қалыптастыру. Дам

Сабақтың тақырыбы: «Ондық бөлшектерге амалдар қолдану» Сабақтың мақсаты: оқушылардың ондық бөлшектерді азайту, қосу, көбейту және бөлу бойынша алған білімдерін тиянақтау, толықтыру және бекіту, өзіндік ізденістерін қалыптастыру. Дам

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала





Сабақтың тақырыбы: «Ондық бөлшектерге амалдар қолдану»

Сабақтың мақсаты: оқушылардың ондық бөлшектерді азайту, қосу, көбейту және бөлу бойынша алған білімдерін тиянақтау, толықтыру және бекіту, өзіндік ізденістерін қалыптастыру.

Дамытушылығы: Теорияны практикамен ұштастыра отыра, амалдарды тиімді пайдалануға үйрету және логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелігі: Пәнге деген қызығушылықтарын арттырып, өз бетінше жұмыс жасауға, ізденуге баули отырып, ой-өрісін кеңейту, жауапкершілікті сезінуге, адамгершілікке баулу.

Сабақтың әдісі: Деңгейлеп, саралап оқыту.

Сабақтың түрі: Білімділік пен дағдыны қалыптастыру.

Көрнекілігі: Кесте, құстың ұясының суреті, деңгейлік тапсырмалар, тест тапсырмалары.

Пән аралық байланыс: қазақ тілі, тарих

Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі:

А) Сынып оқушыларының зейінін жинақтап, сабаққа ынтасын аудару,

Ә) Сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстыру.

Сабақтың жоспары:

І «Талаптыға нұр жауар» Кестемен жұмыс.

ІІ. «Еңбек түбі - береке» деңгейлік тапсырма.

ІІІ. «Жол жетпегенге, ой жетеді» оқулықпен жұмыс.

ІV. «Кішіпейілділік-кісілік белгісі» Құс ұясының суреттерімен жұмыс.

V. «Қанағат қарын тойғызар» сұрақ жауап.

Тапсырмалардың орындалуы:



«Ақын жанды болмаған адам, математик те бола алмайды»

С. Ковалевская.

Сабағымды қазақтың ұлы ақыны Абай Қ. атамыздың «Ғылым таппай мақтанба» атты өлеңіндегі бес асыл қасиетімен бастаймын.

Талап, еңбек, терең ой,

Қанағат, рақым-ойлап қой,

Бес асыл іс, көнсеңіз,-дегендей әрбір асыл қасиеттерге байланысты құрастырылған мақалдар бойынша 5 тапсырма кезеңдерін орындаймыз.

І. Тапсырма : «Талаптыға нұр жауар» мақалына сәйкес тапсырма:

П. 4,13+2,45 Т. 11,735+7,18 Т.5,33 х 4,5 А. 27,9-4,024 А. 8,61 х 100 Ы.62,4 х 16 Л. 16,32 : 4,8

23,985

861

3,4

23,876

6,58

18,915

998,4






ІІ. Тапсырма «Еңбек түбі береке» деңгейлік жұмыс.



( жауабын бағыт сызығымен көрсетемі3)

7777



18,21 х 2,6+0,18 х 6 7




41,24 : 4 + 29,36




0,46 х 2,5 + 12,6 : 2,1


95 х 0,21 - 14,3 : 11


ІІІ тапсырма «Жол жетпегенге, ой жетеді» оқулықпен жұмыс.№ 1111(ондық бөлшекті разряд бірліктеріне бөлу).

  1. 0,7 : 10 = 5. 78,6 : 100 =

  2. 17,5 :100 = 6. 246,7 : 1000 =

  3. 125,7: 1000 = 7. 123 : 100 =

  4. 8: 10 = 8. 345 : 100 =



ІV. «Кішіпейілділік-кісілік белгісі» Құс ұясының суреттерімен жұмыс.



Сәуір айында болатын құстар күніне арналған тапсырма.

А = 3,2 см А = 3,6 А = 5,2

В = 1,7 см В = 5,3 В = 4,1

S =? С = 4,9 С = 3,6

Р = ? V = ?

V. тапсырма «Қанағат қарын тойғызар» сұрақ- жауап.

Тақырып бойынша өткенді қайталау, пысықтау.

Сұрақтар: а) Ондық бөлшектер және ондық бөлшектерге амалдар қолдануды кім ғалым қай жылы, қандай кітапта жазды?

Жауабы: 1427ж Ортаазиялық ғалым Әл-каши өзінің «Арифметика кілті» атты кітабында жазды.

Ә) Ондық бөлшектің бүтін бөлігін, бөлшек бөлігінен үтірмен ажыратуды кім математик енгізген?

Жауабы: 1550-1617-жылдары шотландия математигі Дж.Непер мен неміс аспан әлемін зерттеуші Иссак Кеплер.

Ондық бөлшектер дегеніміз не?

Ондық бөлшектерді қалай қосамыз?

Ондық бөлшектерді қалай азайтамыз?

Ондық бөлшектерді қалай көбейтеміз?,

Ондық бөлшектерді қалай бөлеміз?

Сабақты бекіту: сұрақ- жауапқа сәйкестендіру тест тапсырмасы.

Қортындылау: кесте

Бағалау. Миргалиев Арсен.

Манарбек Карина.

Қайраш Баянслу.

Қайраш Наргиза.



Үйге тапсырма: Ондық бөлшектерге амалдар қолдануға үлестірме қағазы бойынша тапсырмалар.



«Біле бер қанша білсең - тағы тіле,

Жетерсің мақсатыңа біле-біле»- деп,

Ж.Баласағұн.

Тыңдаған назарларыңызға көп-көп Рахмет!

Оқушы кестедегі сұраққа өтілген сабаққа байланысты өзінің ойын жазу,айту.



Қай тапсырма ұнады?

Не білдім?

Не білем?

І,ІІ,ІІІ,ІV,V.

Ондық бөлшек

Ондық бөлшекке амалдар қолдану.



Сабақтың тақырыбы: «Ондық бөлшектерге амалдар қолдану»



Үйге тапсырма: Үлестірме карточкісімен жұмысы.



№1

  1. (3,24: 0,9 + 2,6 х 5,4) : 1,47 =

  2. (7,28 : 5,6 х 2,4 - 2,07 ) х 6,4 =

№2

  1. 39,6: (3,16 + 2,12) + (0,934 - 0,81) х 250 =

  2. 31,76 : (0,75 х 5,2 + 0,07) - 0,7 =



№3

  1. (33,6 - 20,342) : 0,7 + 3,06 =

  2. (0,83 + 1,6) х 4,5 - 0,935 =

№4

1)(16,66 + 11,27) : 4,9 + 6,3 =

2) (14,1 - 8,25) х 0,4 - 1,84 =

Тест тапсырманың жауаптары:

І нұсқа: ІІ нұсқа: ІІІ нұсқа:

1.в) 47,488 1. В) 22,881 1.б) 20,4

2.б) 1,7 2. А) 2,7 2. В) 72,42

3.ә) 2,1 3. Ә) 1,4 3. Ә) 12,5

4.в) 0,37км 4. В) 0,37 км 4. б) 13,175 км

5.а) 100 5. Б) 1,78 5. а) 3,02



ІV нұсқа:

  1. Ә) 9,7

  2. А) 58,75

  3. Ә) 11,5

  4. Ә) 16,445 см2

  5. А) 0,1





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал