- Учителю
- 7 сынып Рационал бөлшекті қысқарту
7 сынып Рационал бөлшекті қысқарту
Күні: 15.02.16
Сыныбы: 7Б
Сабақтың тақырыбы: Рационал бөлшек және оның негізгі қасиеті. Бөлшектерді қысқарту тақырыбына есептер шығару
Сабақтың мақсаты:
-
Оқушылардың рационал бөлшек қасиеттерін қолданып бөлшектерді қысқарту дағдыларын қалыптастыру және алған білімдерін дұрыс қолдана білуге баулу
-
Есеп шартын анық тусінуі және оны шешу жолдарын дұрыс таңдай білу қабілеттерін дамыту;
-
Есепті шешу жолын талапқа сай жазуын, өз ойын түсінікті жеткізе білуге, өзгені тыңдай білуге, жылдам ойлауға және әрекет етуге тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Қысқаша көбейту формулалары.Бөлшектің негізгі қасиеті
Әдісі: СТО стратегиялары, түсіндіру, көрсету,сұрақ-жауап.
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу.Зейіндерін аудару ./ Олүшін еңбек туралы мақалдарды қаншалықты білетінімізді көрсетейік:
1.Еңбек етсең ерінбей-тояды қарның тіленбей, Еңбек етсең-емерсің.
2. Еңбек түбі -зейнет т.б. Иә, еңбек адамның жақсы өмір сүруінің негізгі кілті, - дей келе сабағымызды бастайық.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: Оқушылардың рет- ретімен жауап беруі арқылы №486 (7-10). Оқушыларды тақтаға жаздыру арқылы тексеру.
7) ; 8) ; 9) ; 10) .
Қайталау сұрақтары:
-
Қандай өрнекті бөлшек өрнек деп атайды?
-
Айнымалының мүмкін мәндері деп нені атайды?
-
Теңбе-теңдік және теңбе-тең түрлендіру деп нені айтады?
IІІ.Сабақтың мақсатымен таныстыру. Өткен сабақта алған білімдерімізді дамыту мақсатында топ бойынша жұмыс жасаймыз.
1-топ ; 2-топ; 3-топ.
ІҮ.Білімдерін тексеру/ Экранда проекциялап көрсету/
1
Көбейткішке жікте
2
Рационал бөлшек
3
ММЖ:
4
Рационал бөлшектің негізгі қасиеті
5
Рационал бөлшектің қасиеті
6
Көюейткішке жікте
Ү. Оқулықпен жұмыс
№487
І топ:
ІІ топ:
ІІІ топ:
№488, 490 есептерді шығару.
ҮІ. Жеке оқушымен жұмыс.
VІІ. Білімді бекіту « Белгісізді орнына қой ».
Мына есептегі белгісізді тауып орнына қой және бұл есептер қандай түрлендіру арқылы шығарылып тұрғанын айт.
а(в- 2) а с2(х+4) ? 1) ----- = -- 3) ---- = ---- 5(в- 2) ? с(х - 4) (х - 4)
</ 5а (в -с) ? 10ав(а - в) 5(а в) 2) ---- = -- 4) ----- = ---- 15а (в- с) 3 14ав(а +в) ?
ҮІІІ. Сергіту сәті.
-
Логикалық есеп: Қолыңды қағаздан алмай бірден сызып шық.
2. «Кім қырағы» сайысы.30секундта төмендегі сөздерді көрген соң есте қалғанын жазу.
ІХ. «Қатесін тап, және сәйкестендір ». (уақыт беріледі)
-
4)
2) 5)
3) 6)
Х. Қорытындылау
Сонымен бүгінгі күнге дейін не білдік? Ой-толғаныс. Оқушылар ойларын тақтаға жазады. Мысалы:-Қысқаша көбейту формулаларын
-Бүтін көрсеткішті дәреже
-Санның стандарт түрі
-Бірмүше
-Көпмүшелер
-Рационал бөлшек
-Рационал бөлшекті қысқарту
- Өрнектің ММЖ
- Рационал бөлшек терді қосу, азайту
-Рационал бөлшектерді көбейту және бөлу
- Өрнекті түрлендіру
ХІ.Үйге тапсырма:№ 489 есеп
ХІІ. Бағалау.