7


  • Учителю
  • Жуык сандардын шыгу тарихы. Абсолюттик кателик

Жуык сандардын шыгу тарихы. Абсолюттик кателик

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: 7-алгебраСабақ №88-1Күні:20.04.2015 ж Тақырыбы Жуық сандардың шығу тарихы. Абсолюттік қателік Сілтеме 7-сынып,алгебра, слайдтар,Е-кітапхана№….,электронды оқулық Жалпы мақсаты Жуықсандардыңшығутарихымен,санныңжуықшамасыныңабслютқателігіұғымыментаныстыру Міндеттер
предварительный просмотр материала

7-алгебра

Сабақ №88-1

Күні: 20.04.2015 ж

Тақырыбы

Жуық сандардың шығу тарихы. Абсолюттік қателік

Сілтеме

7-сынып,алгебра, слайдтар,Е-кітапхана №….,электронды оқулық

Жалпы мақсаты

Жуық сандардың шығу тарихымен,санның жуық шамасының абслют қателігі ұғымымен таныстыру

Міндеттер

1. Жуық сандардың шығу себептерімен,санның жуық шамасының абслют қателігі ұғымымен таныстыру

2.Санның жуық шамасының абсолют қателігін табуды үйрету

3.Жуық мәннің абсолюттік қателігін есептей білуге тәрбиелеу

Мұғалім үшін оқу нәтижелері

Оқуға бағыт-бағдар беру;

Топта жұмыс істеу арқылы аталған тақырыпты меңгеріп шығу;

Оқушылардың өзін және достарын бағалау мүмкіндіктерін жасау

Әдіс- тәсілдер

Жұпта жұмыс істеу, сыни тұрғыдан ойлау, өзін-өзі бағалау, топпен жұмыс, сұрақ-жауап, талдау, қорыту, деңгейлеп саралап оқыту

Сабақтың тегі

Жаңа білім беру сабағы

Сабақтың түрі

Жаттығу-практикум

Сабақтың көрнекілігі

тақырыпқа сай слайдтар, видеокамера, үлестірме парақтар, бағалау парағы, электрондық оқулық

Күтілетін нәтиже

Жуық сандардың шығу себептерімен,санның жуық шамасының абслют қателігімен танысады

Санның жуық шамасының абсолют қателігін таба біледі

Жуық мәннің абсолюттік қателігін есептей біледі

Дарынды,үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс

Үлгерімі төмен оқушымен жұмыс:Бошанбеков Б,Абдыкасым Ш,Тұрсынбек

632,127; 36,0151; 100,2749; 11,6797 сандарын а) жүздік үлеске, ә) ондық үлескетерге дейін дөңгелектеңдер.

Дарынды оқушымен жұмыс:Есенбаева К,Ерғалиев А

632,127; 36,0151; 100,2749; 11,6797 сандарын а) бірлікке, б) ондыққа дейін дөңгелектеңдер.

Сабақ кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

бағалау

Сабақтың басталуын ұйымдастыру

5 мин

Психологиялық көңіл-күйді реттеу. Мақсаты: жағымды эмоция орнату. Сәлеметсіздер ме құрметті оқушылар. Оқушыларды ң сабақққа қызығушылығын ояту,белсенділігін арттыру.

І.Сабақтың мақсатын таныстыру.

Оқушылар сәлемдеседі

Оқушылар тақтада орындайды

Жақсы, жарайсыңдар

БІЛУ

Қажетті өткен тақырыпты қайталау


5 мин

№5 №6

5. Есептеңіз:

А) В) 1.3

6. Өрнектің мәнін табыңыз :

А) 12 E) 1

Үй тапсырмасына берілген тапсырманы айтады. Топтағы оқушылар бір-бірінің дәптерлеріндегі үй жұмысын тексеріп бір-бірлеріне баға қояды Үй-жұмысын тексер.§20 №12 №13.Оқушылар мұғалімнің қойылған сұрақтарына жауап беріп сабақ тақырыбын,мақсатын ашады.

Түсіну.

10 мин

Е-кітапхана №...

а) теориялық бөлім Өлшеу нәтижесінде алынған сандар әр уақытта жуық шамалар болып табылады.Оны екі тұрғыда түсіндіруге болады:

1)өлшеу инструменттері әр уақытта абсолют дәл емес;

2)практикада әр түрлі өлшеулер жасағанда қандай да бір ұзындықтың н/е дене массасының әр түрлі өлшемдері бір-біріне жақын,бірақ бірдей нәтиже бермейді.

Жуық мәндердің абсолют қателігі деп дәл мән мен жуық мәннің айырымының модулін айтады:

мұндағы-абсолют қателік,а-жуық мән,А-дәл мән.

Шаманың жуық мәні дегеніміз-дәл алынған х мәнінен қандай да бір санға айырмашылығы бар а санының кез келген мәні.

Егер а шамасының жуық мәні х-тен үлкен болса,онда а саны х санының артығымен алынған жуық мәні;ал егер а шамасының жуық мәні х-тен кіші болса,онда а санының кемімен алынған мәні деп аталады.

Көп жағдайдларда өлшеу нәтижелері ондық бөлшек түрінде беріледі.Бұл жағдайда саның мәнді цифрлары пайда болады.

Санның мәнді цифрлары дегеніміз -санның ондық санақ жүйесінде жазылуындағы сол жағынан бастап орналасқан нөлден өзгеше цифрлары.

Абсолют қателігі өі жазылған разряд бірлігінен артық болмаған жағдайда жуық санның жазылуындағы цифрлар дұрыс цифрлар деп аталады.

Егер абсолют қателік қандайда бір h санынан аспаса,яғни шарты орындалса,онда а саны h дәлдікпен алынған А санының жуық мәні деп аталады.

Оқушылар түсінбеген сұрақтары болса қояды.

Е-кітапхана №...... компьютерде орындайды


Қолдану

Есептер шығару

10 мин

Ә)практикалық бөлім

Әр топтан жауап береді.Топпен бірігіп жұмыс жасайды.топтар бір-біріне көмектеседі.Тақатаға оқушы шығып есепті орындайды.

Жарайсыңдар!

Смайликтрмен, бағалау

Талдау 5 мин

Оқушылар мәтінмен танысып теңдеу құру арқылы тақтада орындайды


Жарайсыңдар!

Смайликтермен,бесбұрышш төртбұрышш үшбұрышпен бағаау

Жинақтау


Оқушы есепті тақтада орындайды

Жарайсыңдар!

Смайликтермен қошеметтеу

Бағалау 3 мин

Рефлексия 2 мин

Оқушылардың жауап беру бойынша білімдерін бағалау

V.Қорыту .Үй-жұмысы. §16.Жуық сандардың шығу тарихы.Абсолюттік қателік. №307-2,4 №313-2,4




7-алгебра. №88-1

Үлгерімі төмен оқушымен жұмыс:

632,127; 36,0151; 100,2749; 11,6797 сандарын

а) жүздік үлеске,

ә) ондық үлескетерге дейін дөңгелектеңдер.


.........................................................................................................................................................

7-алгебра. №88-1

Дарынды оқушымен жұмыс:

632,127; 36,0151; 100,2749; 11,6797 сандарын

а) бірлікке,

б) ондыққа дейін дөңгелектеңдер

.............................................................................................................................................................


7-алгебра. №88-1

Үлгерімі төмен оқушымен жұмыс:

632,127; 36,0151; 100,2749; 11,6797 сандарын

а) жүздік үлеске,

ә) ондық үлескетерге дейін дөңгелектеңдер.


.........................................................................................................................................................

7-алгебра. №88-1

Дарынды оқушымен жұмыс:

632,127; 36,0151; 100,2749; 11,6797 сандарын

а) бірлікке,

б) ондыққа дейін дөңгелектеңдер

.............................................................................................................................................................


7-алгебра. №88-1

Үлгерімі төмен оқушымен жұмыс:

632,127; 36,0151; 100,2749; 11,6797 сандарын

а) жүздік үлеске,

ә) ондық үлескетерге дейін дөңгелектеңдер.

.........................................................................................................................................................

7-алгебра. №88-1

Дарынды оқушымен жұмыс:

632,127; 36,0151; 100,2749; 11,6797 сандарын

а) бірлікке,

б) ондыққа дейін дөңгелектеңдер

7-алгебра

Сабақ №89-2

Күні: 22.04.2015 ж

Тақырыбы

Жуық сандардың шығу тарихы. Абсолюттік қателік

Сілтеме

7-сынып,алгебра, слайдтар,Е-кітапхана №….,электронды оқулық

Жалпы мақсаты

Жуық сандардың шығу тарихымен,санның жуық шамасының абслют қателігі ұғымымен таныстыру

Міндеттер

1. Жуық сандардың шығу себептерімен,санның жуық шамасының абслют қателігі ұғымымен таныстыру

2.Санның жуық шамасының абсолют қателігін табуды үйрету

3.Жуық мәннің абсолюттік қателігін есептей білуге тәрбиелеу

Мұғалім үшін оқу нәтижелері

Оқуға бағыт-бағдар беру;

Топта жұмыс істеу арқылы аталған тақырыпты меңгеріп шығу;

Оқушылардың өзін және достарын бағалау мүмкіндіктерін жасау

Әдіс- тәсілдер

Жұпта жұмыс істеу, сыни тұрғыдан ойлау, өзін-өзі бағалау, топпен жұмыс, сұрақ-жауап, талдау, қорыту, деңгейлеп саралап оқыту

Сабақтың тегі

Жаңа білім беру сабағы

Сабақтың түрі

Жаттығу-практикум

Сабақтың көрнекілігі

тақырыпқа сай слайдтар, видеокамера, үлестірме парақтар, бағалау парағы, электрондық оқулық

Күтілетін нәтиже

Жуық сандардың шығу себептерімен,санның жуық шамасының абслют қателігімен танысады

Санның жуық шамасының абсолют қателігін таба біледі

Жуық мәннің абсолюттік қателігін есептей біледі

Дарынды,үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс

Үлгерімі төмен оқушымен жұмыс:Бошанбеков Б,Абдыкасым Ш,Тұрсынбек

632,127; 36,0151; 100,2749; 11,6797 сандарын а) жүздік үлеске, ә) ондық үлескетерге дейін дөңгелектеңдер.

Дарынды оқушымен жұмыс:Есенбаева К,Ерғалиев А

632,127; 36,0151; 100,2749; 11,6797 сандарын а) бірлікке, б) ондыққа дейін дөңгелектеңдер.

Сабақ кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

бағалау

Сабақтың басталуын ұйымдастыру

5 мин

Психологиялық көңіл-күйді реттеу. Мақсаты: жағымды эмоция орнату. Сәлеметсіздер ме құрметті оқушылар. Оқушыларды ң сабақққа қызығушылығын ояту,белсенділігін арттыру.

І.Сабақтың мақсатын таныстыру.

Оқушылар сәлемдеседі

Оқушылар тақтада орындайды

Жақсы, жарайсыңдар

БІЛУ

Қажетті өткен тақырыпты қайталау


5 мин

§16.Жуық сандардың шығу тарихы.Абсолюттік қателік. №307-2,4 №313-2,4

Үй тапсырмасына берілген тапсырманы айтады. Топтағы оқушылар бір-бірінің дәптерлеріндегі үй жұмысын тексеріп бір-бірлеріне баға қояды Үй-жұмысын тексер.§20 №12 №13.Оқушылар мұғалімнің қойылған сұрақтарына жауап беріп сабақ тақырыбын,мақсатын ашады.

Түсіну.

10 мин

Е-кітапхана №...

а) теориялық бөлім

Жуық мәндердің абсолют қателігі деп дәл мән мен жуық мәннің айырымының модулін айтады:

мұндағы-абсолют қателік,а-жуық мән,А-дәл мән.

Шаманың жуық мәні дегеніміз-дәл алынған х мәнінен қандай да бір санға айырмашылығы бар а санының кез келген мәні.

Егер а шамасының жуық мәні х-тен үлкен болса,онда а саны х санының артығымен алынған жуық мәні;ал егер а шамасының жуық мәні х-тен кіші болса,онда а санының кемімен алынған мәні деп аталады.

Көп жағдайдларда өлшеу нәтижелері ондық бөлшек түрінде беріледі.Бұл жағдайда саның мәнді цифрлары пайда болады.

Санның мәнді цифрлары дегеніміз -санның ондық санақ жүйесінде жазылуындағы сол жағынан бастап орналасқан нөлден өзгеше цифрлары.

Абсолют қателігі өі жазылған разряд бірлігінен артық болмаған жағдайда жуық санның жазылуындағы цифрлар дұрыс цифрлар деп аталады.

Егер абсолют қателік қандайда бір h санынан аспаса,яғни шарты орындалса,онда а саны h дәлдікпен алынған А санының жуық мәні деп аталады.

Оқушылар түсінбеген сұрақтары болса қояды.

Е-кітапхана №...... компьютерде орындайды


Қолдану

Есептер шығару

10 мин

Ә)практикалық бөлім

Әр топтан жауап береді.Топпен бірігіп жұмыс жасайды.топтар бір-біріне көмектеседі.Тақатаға оқушы шығып есепті орындайды.

Жарайсыңдар!

Смайликтрмен, бағалау

Талдау 5 мин

Оқушылар мәтінмен танысып теңдеу құру арқылы тақтада орындайды


Жарайсыңдар!

Смайликтермен,бесбұрышш төртбұрышш үшбұрышпен бағаау

Жинақтау


Оқушы есепті тақтада орындайды

Жарайсыңдар!

Смайликтермен қошеметтеу

Бағалау 3 мин

Рефлексия 2 мин

Оқушылардың жауап беру бойынша білімдерін бағалау

V.Қорыту .Үй-жұмысы. §16.Жуық сандардың шығу тарихы.Абсолюттік қателік.№314-2.4 №315-2




7-алгебра

Сабақ №90-3

Күні: 23.04.2015 ж

Тақырыбы

§17. Жуық шаманың салыстырмалы қателігі

Сілтеме

7-сынып,алгебра, слайдтар,Е-кітапхана №872,электронды оқулық

Жалпы мақсаты

Жекелей, топпен бір-біріне көмектесе отырып жуық шаманың салыстырмалы қателігін анықтауды үйренеді және оған есептер шығаруды үйрету

Міндеттер

1. Санның жуық мәнінің салыстырмалы қателігі ұғымымен таныстыру

2.Салыстырмалы қателікті есептеу жолдарын үйрету

3.Жуықтаудың абсолют және салыстырмалы қателіктерін дұрыс есептей білуге тәрбиелеу

Мұғалім үшін оқу нәтижелері

Оқуға бағыт-бағдар беру;

Топта жұмыс істеу арқылы аталған тақырыпты меңгеріп шығу;

Оқушылардың өзін және достарын бағалау мүмкіндіктерін жасау

Әдіс- тәсілдер

Жұпта жұмыс істеу, сыни тұрғыдан ойлау, өзін-өзі бағалау, топпен жұмыс, сұрақ-жауап, талдау, қорыту, деңгейлеп саралап оқыту

Сабақтың тегі

Жаңа білім беру сабағы

Сабақтың түрі

Жаттығу-практикум

Сабақтың көрнекілігі

тақырыпқа сай слайдтар, видеокамера, үлестірме парақтар, бағалау парағы, электрондық оқулық

Күтілетін нәтиже

Санның жуық мәнінің салыстырмалы қателігі ұғымымен танысады

Салыстырмалы қателікті есептеу жолдарын үйренеді

Жуықтаудың абсолют және салыстырмалы қателіктерін дұрыс есептей біледі

Дарынды,үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс

Үлгерімі төмен оқушымен жұмыс:Бошанбеков Б,Абдыкасым Ш,Тұрсынбек

632,127; 36,0151; 100,2749; 11,6797 сандарын а) жүздік үлеске, ә) ондық үлескетерге дейін дөңгелектеңдер.

Дарынды оқушымен жұмыс:Есенбаева К,Ерғалиев А

632,127; 36,0151; 100,2749; 11,6797 сандарын а) бірлікке, б) ондыққа дейін дөңгелектеңдер.

Сабақ кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

бағалау

Сабақтың басталуын ұйымдастыру

5 мин

Психологиялық көңіл-күйді реттеу. Мақсаты: жағымды эмоция орнату. Сәлеметсіздер ме құрметті оқушылар. Оқушылардың сабақққа қызығушылығын ояту,белсенділігін арттыру.

І.Сабақтың мақсатын таныстыру.

Оқушылар сәлемдеседі.топқа сандарды дөңгелектеу арқылы бөлінеді

632,127; 36,0151; 100,2749; 11,6797 сандарын а) жүздік үлеске, ә) ондық үлескетерге ,б) бірлікке, в) ондыққа дейін дейін дөңгелектеңдер.

Жақсы, жарайсыңдар

БІЛУ

Қажетті өткен тақырыпты қайталау


5 мин

§16.Жуық сандардың шығу тарихы.Абсолюттік қателік.№314-2.4 №315-2

Үй тапсырмасына берілген тапсырманы айтады. Топтағы оқушылар бір-бірінің дәптерлеріндегі үй жұмысын тексеріп бір-бірлеріне баға қояды Үй-жұмысын тексер. §16.Жуық сандардың шығу тарихы.Абсолюттік қателік.№314-2.4 №315-2.Оқушылар мұғалімнің қойылған сұрақтарына жауап беріп сабақ тақырыбын,мақсатын ашады.

«Ойлан-Жұптас-Бөліс» әдісі бойынша төмендегі сандардың жуық мәні мен абсолют қателігін табады


Түсіну.

10 мин

Е-кітапхана №...

а) теориялық бөлім

Жуық мәннің салыстырмалы қателігінің осы жуық санның модуліне қатынасын салытырмалы қателік деп аталады.

жуықпен алынған санының салыстырмалы қателігі, -абсолют қателік.салыстырмалы қателікті әдетте пайызбен береді.

Салыстырмалы қателік көбіне пайызбен өлшенеді: 100%

Абсолют қателігі және А-ң жуық шамасы анықталған соң, өлшеудің нәтижесі былай жазылады:

А= Aжуық

Оқушылар түсінбеген сұрақтары болса қояды.

Е-кітапхана №...... компьютерде орындайды


Қолдану

Есептер шығару

10 мин

Ә)практикалық бөлім

Пи санының Сиэтл Өнер Музейі алдындағы металдан жасалған мүсіні

Егер шеңбер диаметрі бірге тең деп алынса, шеңбер ұзындығы - «пи» санына тең болады.саны («пи» деп оқылады) - ұзындығының оның қатынасын сипаттайтын шама. алғашқы әрпімен - « » белгіленеді. Бұл сан және болып табылады.

Пи санының Сиэтл Өнер Музейі алдындағы металдан жасалған мүсіні

Пи саны- шеңбер ұзындығының оның диаметріне қатынасын көрсететін және математикада белгілі бір иррационал санды белгілеу үшін қолданылатын грек әрпі. Бұл белгілеуді алғаш рет 1706 ж. ағылшын математигі У.Джонс (1675 - 1749) пайдаланғанымен, жаппай қолданысқа 1736 ж. Л.Эйлердің (1707 - 83) еңбегінен кейін ғана ене бастады. Кез келген иррационал сандар сияқты Пи саны да шектеусіз периодты емес ондық бөлшек түрінде жазылады:

=3,141 592 653 589 793 238 462 643 …

Мысал: санының дәл мәні ретінде 3,141 592 санын алайық.Оның абсолют қателігін табайық.

Әр топтан жауап береді.Топпен бірігіп жұмыс жасайды.топтар бір-біріне көмектеседі.Тақатаға оқушы шығып есепті орындайды.

Жарайсыңдар!

Смайликтрмен, бағалау

Талдау 5 мин

Есеп шығару

Сергіту сәті.

Логикалық әзіл есептер шығару

Жарайсыңдар!

Смайликтермен,бесбұрышш төртбұрышш үшбұрышпен бағаау

Жинақтау


Оқушы есепті тақтада орындайды

E-learning.Е-кітапхана №872 -1,2,3 номерлерін топ мүшелері орындарында шығарады,әрбір топтан бір оқушы компьютерде орындайды

Жарайсыңдар!

Смайликтермен қошеметтеу

Бағалау 3 мин

Рефлексия 2 мин

Оқушылардың жауап беру бойынша білімдерін бағалау

V.Қорыту .Үй-жұмысы. §17. Жуық шаманың салыстырмалы қателігі.№337 №342 №343








Бағалау парақшасы

Аты-жөні

Топқа бөлу(сандарды дөңгелектеу)

Үй-жұмысын тексеру

Теориялық бөлім

Логикалық есеп

Есеп шығару

E-learning

Е-кітапхана №872


Қорытынды

1

2

3

4

5

6

7


Бағалау парақшасы

Аты-жөні

Топқа бөлу(сандарды дөңгелектеу)

Үй-жұмысын тексеру

Теориялық бөлім

Логикалық есеп

Есеп шығару

E-learning

Е-кітапхана №872


Қорытынды

1

2

3

4

5

6

7

Бағалау парақшасы

Аты-жөні

Топқа бөлу(сандарды дөңгелектеу)

Үй-жұмысын тексеру

Теориялық бөлім

Логикалық есеп

Есеп шығару

E-learning

Е-кітапхана №872


Қорытынды

1

2

3

4

5

6

7


Бағалау парақшасы

Аты-жөні

Топқа бөлу(сандарды дөңгелектеу)

Үй-жұмысын тексеру

Теориялық бөлім

Логикалық есеп

Есеп шығару

E-learning

Е-кітапхана №872


Қорытынды

1

2

3

4

5

6





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал