- Учителю
- Натурал сандарды көбейту 5-сынып
Натурал сандарды көбейту 5-сынып
Күні: 24.09.2016 жыл |
Пәні: Математика |
Сыныбы: 5 | ||
Тақырыбы |
Натурал сандарды көбейту | |||
Мақсаты |
1. Натурал сандарды көбейту жайлы түсінік беру . 2. Натурал сандарды көбейтудің оңтайлы тәсілдерін білу . 3. Натурал сандарды көбейтудің терімділік және ауыстырымдылық қасиеттерін қолданып есептерді шығара білу . | |||
Күтілетін нәтиже |
1. Натурал сандарды көбейту жайлы түсіне білетін болады 2. Натурал сандарды көбейтудің оңтайлы тәсілдерін біледі 3. Натурал сандарды көбейтудің терімділік және ауыстырымдылық қасиеттерін қолданып есептерді шығара алады. | |||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
«Сұрақ жауап» , «Кім жылдам?» , топпен және жеке | |||
Қолданылатын ресурстар |
Оқулық, графиктер, сабаққа қажетті ресурстар. | |||
Ұйымдастыру кезеңі Тренинг |
Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу, психологиялық ахуалды арттыру. Шаттық шеңберін жасай отырып оқушыларды санау арқылы топқа бөлу |
Оқушының мұндағы мақсаты топтасу санау арқылы өз жұптарын тауып бір топ болып құралу | ||
Сабақ кезеңдері |
Тапсырма |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті | |
Білу. Қызығушылықтарынояту |
«Сұрақ-жауап» әдісі |
Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диологқа түсіру. Берілген сұрақтарға жауап беру, топпен тапсырманы орындау. І топ. 1) Натурал сандар дегеніміз не ? 2) Жұп сандар дегеніміз не ? 3) Кесінді дегеніміз не ? ІІ топ.1) Координаталық сәуле дегеніміз не? 2) Тақ сандар дегеніміз не? 3) Қос теңсіздікті қалай оқиды ? |
Әр топ сұраққа жауап береді | |
Түсіну |
Оқулықпен жұмыс |
Жаңа сабақты бастамас бұрын, ой қозғау мақсатында оқушыларға оқулықтағы сызбалар мен анықтамаларға түснік беру, сол арқылы топтық жарыс ұйымдастыру. Анықтама: Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті: көбейтіндінің орнын ауыстырғаннан көбейтіндінің мәні өзгермейді. Мысалы, 3 • 2 = 2 • 3. Анықтама: Көбейтудің терімділік қасиеті: екі санның көбейтіндісін үшінші санға көбейту үшін бірінші санға екінші мен үшінші сандардың көбейтіндісін көбейту керек. Мысалы, (6 • 5) • 2 = 6 • (5 • 2) . Анықтама: Бірнеше санды қосу кезінде қосылғыштардың орындарын ауыстырып, қалауымызша жақшалар алуға болады. Мысалы, (6 • 5) • 2 = 6 • (5 • 2) = 6 • 10 = 60 . |
Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырмаға нақты түрде жауап беріп, өз ой-пікірлерімен санаса білу. Топпен жұмыс жасау. | |
Қолдану |
«Кім жылдам?» әдісі |
Тапсырман шапшаң әрі дұрыс орындау тәсілдерін түсіндіру. №126 1) 466 • 207 : 699 = 96462 : 699 = 138; 2) 378 • 309 : 567 = 116802 : 567 = 206; 3) 218 • 204 : 327 = 44472 : 327 = 136; 4) 606 • 168 : 504 = 101808 : 504 = 202; 5) 325 • 414 : 195 = 134550 : 195 = 690; 6) 528 • 105 : 792 = 55440 : 792 = 70.
№127 1) 94479 : 231 • 31 = 409 • 31 = 12679; 2) 207594 : 342 • 57 = 607 • 57 = 34599; 3) 206955 : 511 • 69 = 405 • 69 27945; 4) 188804 : 613 • 38 = 308 • 38 = 11704; 5) 293944 : 724 • 46 = 406 • 46 = 18676: 6) 98547 : 921 • 25 = 107 • 25 = 2675. |
Оқушылардың мақсаты берілген тапсырманы дұрыс орындап, сұрақтарына өз ойларын қосу. | |
Сергіту сәті |
«Фигуралар биі» (атты жаттығу жасау) |
Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау |
Циркуль сөзін естігенде қолды түсіріп айналады, үшбұрыш сөзін естігенде қолды жоғары көтеріп, екі қолды қосып айналып жаттығулар жасайды. | |
Талдау |
Деңгейлі тапсырмалар |
Оқулықтағы №72,73-інші есептерді орындау. №128Шешуі: | ||
1-ші сан - 726 2-ші сан - 726:3 3-ші сан - (726:3) • 4 |
2-ші сан - 726:3 = 242 3-ші сан - (726:3) • 4 = 242 • 4 = 968 | |||
тlк: 2-ші, 3-ші сан - ? |
Жауабы: 968. |
№73 (В)Шешуі:
1. Автобус 57
2. Жүк машинасы 57+19
3. Жеңіл машина 57+8
57+57+19+57+8=198
тlк: 1+2+3=?
Жауабы: 198.
Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру, тақтаға шығып тапсырманы қорғау .
Жинақтау
Кестемен жұмыс
Бірінші кестедегі тапсырманың жауабын екінші және үшінші кестден көрест.
Оқушылардың мақсаты берілген есептер мен сұрақтарға өз ойларын дәптерге толтыру арқылы көз жеткізу
Бағалау
Өзін-өзі бағалау
Бағдаршам
Бағалау парақшалары мен бағалау шкаласын беру
Топпен және жеке өзін өзі бағалайды
Үйге тапсырма
№ 129