- Учителю
- урок по математике в 11 классе на тему «Застосування похідної до дослідження функції»
урок по математике в 11 классе на тему «Застосування похідної до дослідження функції»
Тема: «Застосування похідної до дослідження функції»
Мета:
-
Контроль , самоконтроль, взаємоконтроль знань з теми «Застосування похідної до дослідження функції».
-
Розвиток умінь у застосуванні знань в конкретній ситуації; розвиток логічного мислення, вміння працювати в проблемній ситуації, розвиток вміння порівнювати, узагальнювати, правильно формулювати задачу й викладати думку; розвиток самостійної роботи учнів.
-
Виховання інтересу й любові до предмету через зміст навчального матеріалу, вміння працювати в колективі, взаємодопомоги, культури спілкування; виховання наполегливості у досягненні мети, вміння не розгубитися в проблемних ситуаціях.
Обладнання:
-
комп'ютерний клас.
-
мультимкдійний пректор з сенсорною дошкою
-
програма Advanced Grapher.
Хід уроку
-
Психологічний організаційний момент.
Ні для кого не секрет, що кожна наука використовує свою лексику. Наприклад, вчителі математики про успіхи своїх учнів у вивченні теми кажуть: «Важлива не кількість накопичених знань, а похідна функції придбання знань була додатньою». Колеги, що викладають інші предмети не розуміють про що йдеться. А ви можете пояснити значення цієї фрази? ( Це означає: важливо щоб прирощення знань було додатнім і кількість і якість знань постійно зростала). Поміркуйте, як би ви охарактеризували три різні криві зростання знань, зображені на малюнку.
2. Активізація знань.
Заздалегідь на 5-7 комп'ютерах на робочому столі розміщені файли з завдання для індивідуальної роботи. Вчитель визиває учнів і пояснює їм завдання: треба сісти по одному за комп'ютер, знайти на робочому столі відповідний файл, відкрити його, виконати завдання, замінити назву файлу на власне прізвище й залишити його на робочому столі(перевірку роботи можна здійснити ,скинувши файли на електронний носій або з головного комп'ютера, якщо вони підключені до мережі)
Тест 1
Тест 1
Тест 1
Тест 1
Решта учнів класу працюють разом під керівництвом вчителя над питаннями
Перевірка домашнього завдання- опитування за основнимм теоретичними положенями теми.
-
Достатня ознака зростання (спадання) функції.
-
Алгоритм знахождення проміжків зростання та спадання функції.
-
Визначення критичних точок функції, точок екстремуму та екстремумів функції.
-
Необходна умова існування екстремума.
-
Достатня умова існування екстремума в точці: ознака максимума та мінімума. Приклади функцій, які мають экстремуми та не мають.
-
Алгоритм відшукування екстремумів функції.
-
Схема дослідження функціі (за допомогою похцдної).
-
Алгоритм відшукування найбільших й найменших значень функції
-
на відрізку
-
на незамкненому проміжку.
Навести приклади функцій:
-
що мають критичні точки точки, в яких f'(x) не існує.
-
f'(x0) = 0, но x0 не є точкою экстремума.
-
f(x) = . Знайти f'(x).Знайти f'(0). Чи є 0 - критичною точкою.
-
f(x) =. Знайти f'(x). Знайти f'(0).чи є 0 - критичною точкою.
-
Чи може значення функції в точці максимума бути менше за її значення в точці мінімума?
(ответ: да, может)
-
Робота по рисункам на дошці.
За характером змін графіка функції вказати на яких проміжках похідна додатня, на яких -від'ємна (кожна з функцій визначена на R).
-
За допомогою графіка похідної знайдіть проміжки зрастання та спадання функції.
y = h′(x)
Дано графік похідної функції h(x).
На яких проміжках h(x) зростає, спадає?
Ответ: h(x)зростає на [-5;2], [4;8]
h(x) спадає на (-;-5], [8;+ ).
-
При яких значеннях змінної x функції мають точки максимума і мінімума? Назвіть ці точки.
Ответ:
а) x = -2 - точка минимума; x = 2 - точка максимума
б) -4 и 1 - точки максимума; -1 и 3 - точки минимума
в) x = 2 - точка максимума
3. Робота в групах.
Ще на передньому уроці учні були розділені на групи, кожна група отримала в якості домашнього завдання рівняння функції. Треба було провести дослідження фукції з метою побудови графіка.
У=(1-х3)/х2
у= 16х/(х-3)3
у= 3/х-1/х2
у= (4-х)/х2
Кожен учасник групи виконує свою частину дослідження. На цьому уроці треба об'єднати зусилля і за спільними зусиллями побудувати графік функції.
Після того як графік буде побудовано на папері, учням пропонується зробити перевірку на комп'ютері за допомогою програми побудови графіків.
Для перевірки і підведення підсумків вчитель проектує на дошку малюнки учнів та графіки побудовані за допомогою програми.
Після цього переходимо до аналізу роботи експертної групи
Якщо наприкінці дослідження не видно наступного -дослідження не доведено до кінця
-
Підсумки уроку.
На слайді в хаотичному порядку розміщені висловлювання, які характеризують враження учнів від проведеного урокуУрок виявився для мене корисним
-
Урок виявився для мене корисним
-
Згаяний час
-
Я зрозумів, що дечого не знаю, є над чим працювати
-
Тема легка, почуваюся як риба у воді
-
Нібито зрозуміло, але не все виходить однаково добре
-
Питання є, але я сам впораюся.
-
Є питання, але я не знаю до кого звернутися.
-
Ситуація критична, допоможіть
Вчитель пропонує учням відмітити в зошиті враження від уроку першою літерою того висловлювання, що йому підходить.
5.Домашнє завдання: кожний учень отримує індивідуальну практичну роботу яка полягає в тому, щоб провести повне дослідження і побудувати графік функції.
-
Релаксація .