7


  • Учителю
  • Національно-патріотичне виховання. Урок-віночок з математики в 5 класі

Національно-патріотичне виховання. Урок-віночок з математики в 5 класі

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Урок-віночок з математики

в 5 класі


Тема уроку: Множення і ділення натуральних чисел, їх властивості


Мета уроку:

  • Формування стійких навичок обчислень, розвиток логічного мислення.

  • Вироблення навиків розв'язування вправ на множення і ділення натуральних чисел.

  • Розв'язування рівнянь на основі залежностей між компонентами дій множення і ділення, розв'язувати текстові задачі, що потребують використання залежностей між величинами, зокрема розв'язувати задачі за допомогою рівнянь

  • Формування національної свідомості, любові до рідної землі, свого народу ,держави, народу


Обладнання:

  • Дидактичний матеріал із завданнями для різних етапів уроку.

  • На магнітній дошці ватман, на якому намальований віночок, сплетений лише з листків, а замість квітів - кола з прорізами, які за урок заповнюються.

  • Індивідуальні карточки з домашніми завданнями.

  • Таблиці для задач на рух, схеми для задач та карточки для бліц-турніру.

Хід уроку


І. Повідомлення теми і мети уроку.


  • Ми вивчали тему "Множення і їх властивості". Сьогодні ми повинні повторити всі прийоми множення та ділення, переконатися, що ми навчилися виконувати вправи на множення та ділення натуральних чисел, розв'язувати рівняння на основі залежності між компонентами дій множення і ділення, розв'язувати текстові задачі, а також розв'язувати задачі за допомогою рівнянь. І разом з тим ми будемо на уроці


плести віночок.


Найбільшу відзнаку українського національного вбрання становив віночок зі стрічками. Український віночок, оспіваний у піснях, оповитий легендами і переказами, був символом добра і надій.


Український віночок - не просто краса, а й оберіг "Знахар душі", бо в ньому є така чаклунська сила, що болі знімає, волосся береже. Цей звичай плести віночки прийшов до нас із давнини. Дівчаткам, яким минуло 6 років плели віночки із 7 квіток, ми ж будемо плести вінок з 12 квіток, і ми будемо вплітати по одній квіточці - тим самим виконувати по одному завданню.


Приступаємо до роботи.

1 завдання. Усний рахунок.


Обчисліть:


2 49 50 = 3 5 8 3 =

49 9 + 21 9 = 13 2 5 6 =

25 78 4 = 239 47 + 239 53 =

316 5 - 216 5 = 111 6208 - 11 6208 =


Спростіть вираз:


2 Х 15 = 3 У 15 =

6 а 13 6 = 7 в 8 а =

27 Х - 19 Х = 35 Х - 18 Х =

32 У - 14 У + У = 40 У - 12 У + У =


Виконайте ділення:


432: 4 = 609: 3 =

3600: 6 = 1500: 50 =

Усний рахунок проводиться у вигляді "Хто швидше зірве квітку".


Учні рахують усно, записуючи відповіді в зошиті, кодуючи відповідь 1 Я.











3600:6









432:4









32у-14у+у









27х-19х









6а3в




1500:50





2х15




609:3







3165-

2165




40у-12у+у







25784




35х-18х







499+

219




7в8а







24950




3у5











1116208-

116208











23947+

23953











13256











3583












  • В
    плітаємо І квітку - цвіт яблуні. А що вона означає у вінку? Квіти яблуні - символ материнської любові. То був цілий ритуал, коли батько торкався віночком голови і промовляв: "Мати - яблуня, дядино моя. Дай моїй донечці здоров'я й долі щасливої"

2 завдання. Математичний диктант, виконується на голубих листочках з квіткою барвінку в куточку листка, кодуємо 2 Б.


Учні працюють за варіантами. Два учні (по одному від кожного варіанта) викликаються до дошки, інші працюють на місці.

По закінченні роботи проводиться взаємоперевірка в парах, звіряючись з дошкою.


Максимальна оцінка - 12 балів. За кожну правильну відповідь на питання № 1-6 нараховується 1 бал, за правильну відповідь на питання № 7-9 - 2 бали. За неправильну відповідь бали не нараховуються.


Оцінки учні виставляють один одному. Учитель підводить підсумок, аналізує основні моменти раціонального обчислення.


Оцінки виставляються в журнал за бажанням учнів.


І варіант

ІІ варіант




1.

Запишіть:



переставний закон множення для довільних чисел Х і У

сполучний закон множення для довільних чисел m, n і k


2.

Запишіть розподільний закон множення:


відносно дій віднімання для довільних чисел S, t і p.

відносно дій додавання для довільних чисел S, t і p.


3.

Знайдіть значення виразу, якщо k = 1000, t = 100


435k + 273t

386k + 723t


4.

Обчисліть, обираючи зручний порядок дій:


4 256 25 =

125 17 8 =


5.

При яких значеннях Х виконується рівність?


126: Х = 126

Х: 715 = 1


6.

Обчисліть:



0: 75 + 36: 36 + 0 17 =

41: 41 + 0: 59 + 0 23 =


7.

Розв'яжіть рівняння:



4 (Х + 3) = 28

7 (Х-2) = 35


8.

Спростіть і обчисліть значення виразу:


27а + 13а при а = 50

27в - 13в при в = 10


9.

Порівняйте значення виразів:


342: 6 + 258: 6

і

644: 4 - 244: 4

185: 5 + 315: 5

і

847: 7 - 147: 7




  • Вплітаємо 2 квітку - барвінок. А що він означає у віночку? Барвінок - до людської оселі, городу тягнеться. Взимку відвар барвінку п'ють від простуди, влітку барвінком прикрашають святковий хліб, хату, плетуть весільні віночки, букетики. Цілий рік його шанують, вважаючи символом життя.


3 завдання. Учитель звертає увагу на те, що в деяких задачах на рух, де два об'єкти одночасно починають рухатись назустріч один одному або в протилежних напрямках, доцільно використовувати розподільний закон множення.


Запишіть формулу одночасного руху для зустрічного і для руху навздогін. Чому дорівнює в кожному з випадків швидкість зближення?


Зустрічний рух

Рух навздогін

  • Т
    ретя квітка - любисток. Люди люблять любисток не тільки за пахощі, а й за лікувальні властивості. Ним миють волосся, освіжають хатнє приміщення, купають маленьких дітей. Тому у віночку це символ людської відданості, уміння бути корисним.


4 завдання. Розв'язування задач (самостійне).


Задача. Сороконожка поповзла за мурашкою, коли відстань між ними була 50 м. Швидкість сороконожки 8 м/хв., а швидкість мурашки 6 м/хв. Через скільки часу сороконожка дожене мурашку?


Задача. Від калини до берези 560 м. З куща калини і берези назустріч один одному вилетіли комар і муха. Швидкість комара 30 м/хв., а швидкість мухи 50 м/хв. Через скільки хвилин вони зустрінуться?

  • В
    плітаємо калину. В центрі було гроно калини - символ краси і дівочої вроди, символ України вродливої нашої.


5 завдання. Колективне розв'язування задач з записами на дошці (на рух).


Із одного пункту одночасно в протилежних напрямках виїхали велосипедист і автомобіль. Швидкість руху велосипедиста 24 км/год., а швидкість автомобіля в 3 рази більша. На якій відстані один від одного будуть велосипедист і автомобіль через 4 години.


Із двох міст, відстань між якими 800 км. Одночасно назустріч один одному вийшли два поїзди і зустрілись через 5 годин. Швидкість І поїзда 75 км/год.. З якою швидкість їхав другий поїзд? На якій відстані один від одного були вони через 3 години руху?



  • Вплітаємо п'яту квітку - волошку. Волошка у вінку - це символ людського прозріння, краса і велич неба. Де волошка росте, там верба гине.

6 завдання. Скласти вираз за схемою:


А км/год В км/год


S км


? км

t = 3 год

(А + В) 3 + S



А км/год В км/год

? км


S км


t = 2 год

S (А + В) 2

А км/год В км/год

S км


t = ? год

S : (А + В) = t






  • В
    плітаємо шосту квіточку - мак. Мак у віночку, то символ боротьби українського народу за волю. Кожна людина втрачала когось рідного у цій боротьбі і процвітала пролита кров маковою квіткою в українському віночку.

7 завдання. Розв'язування рівнянь (самостійне).


6 Х = 42 42: Х = 3 Х: 14 = 3

Х = 42: 6 Х = 42: 3 Х = 14 3

Х =7 Х = 14 Х = 42


Що означає а: в?



  • Вплітаємо сьому квіточку - безсмертник. Безсмертник дарує здоров'я роду людському. Чи виразки, чи вавочки гоїть.


8 завдання. Колективне розв'язування із записами на дошці рівнянь.


(Х - 8): 4 = 14 (Х + 1): 6 + 7 = 12 65: (Х + 4) - 6 = 7

Х - 8 = 14 4 (Х + 1): 6 = 12 - 7 65: (Х + 4) = 7 + 6

Х - 8 = 56 (Х + 1): 6 = 5 65: (Х + 4) = 13

Х = 56 + 8 Х + 1 = 5 6 Х + 4 = 65: 13

Х = 64 Х + 1 = 30 Х + 4 = 5

Х = 30 - 1 Х = 5 - 4

Х = 29 Х = 1




  • Вплітаємо восьму квіточку - ромашку. Біла корзинка, золоте денце. В ній лежить росинка і блистить сонце, вона приносить не лише здоров'я, але й доброту та ніжність.

9 завдання. Коментоване розв'язування рівнянь.


34Х - 9Х = 175 (Х - 5) (9 - Х) = 0

25Х = 175 Х - 5 = 0 або 9 - Х = 0

Х = 175: 25 Х = 5 Х = 9

Х = 7


  • Вплітаємо дев'яту квіточку - чорнобривці,
    що в народі називають ще оксамитки, бархатки, бо яскраві суцвіття виграють у промінні сонця.

10 завдання. Бліц-турнір.


  1. І

    А : 7 12
    з А метрів ситцю пошили 7 сарафанів. Скільки метрів треба, щоб пошити 12 таких сарафанів?


  1. І

    С : (В : 5)
    з В метрів вельвету пошили 5 спідниць. Скільки таких спідниць пошиють з С метрів вельвету?


  1. В

    D - (N 6)
    куску було D метрів полотна. Із нього взяли ткань на 6 наволочок. Скільки полотна залишилося в куску, якщо на 1 наволочку іде N метрів полотна?


  1. В

    (Х - У) : 9
    куску було Х метрів полотна. Від нього відрізали У метрів, а із останньої тканини пошили 9 підодіяльників. Скільки тканини іде на 1 підодіяльник?


  1. І

    А : 4 - В : 8
    з А метрів шерсті пошили 4 костюма, а з В метрів шовку - 8 платтів. На скільки метрів більше іде на костюм, ніж на плаття?




  • Вплітаємо десяту квіточку - рожу. Дерево дерев'яне, листя - коханське, цвіт - ангельський, а нігті - диявольські. Це рожа, троянда! Її матір'ю - "царівною квітів" - вважається шипшина. У народі її називають рожа, ружа, шипшина, свербиус.


11 завдання. Розшифруй слово. Що воно означає?


А

46552: 92


Р

47709: 57


О

360594: 897









Д

34504: 38


Б

194880: 64


Т

488520: 708


908

402

3045

837

402

690

506

Д

О

Б

Р

О

Т

А

  • В
    плітаємо одинадцяту квітку - м'яту. Повна рожа, мак чубатий, між кущами м'ята. І барвінок хрещатий стелиться до хати - обереги духовної спадщини.

12 завдання. Задача зовсім не проста - знайти не кожен зможе. Чому тут рівна зірочка, велосипед і їжачок?




велосипед


їжак


7

+









зірка


їжак


4










6


велосипед


їжак
















1

велосипед


0


зірка

  • В
    плітаємо гілочки хмелю. Зведе він докупи наш віночок, зробить його міцним та довговічним, як наша земля, на якій ростуть всі ці квіти.


ІІ. Підсумок уроку.


От і закінчився урок математики "Плету я віночок".

Народ раніше був ближче до природи, шанував її, освячував, оспівував, переймався її красою, ласкавістю, гордістю.

Ми часто забуваємо, що природа подарувала свої цілющі скарби людині навік. І ми не берегли їх, як своє життя, як свої знання. Любити, вивчати, спостерігати, осмислювати. І вона, розкриваючи дивовижні таємниці, озветься у нашій душі радістю буття, глибиною знань.


ІІІ. Завдання додому на індивідуальних картках.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал