- Учителю
- Разработка урока по алгебре 'Квадрат үшмүше' (8 класс)
Разработка урока по алгебре 'Квадрат үшмүше' (8 класс)
Сабақтың тақырыбы: Квадрат үшмүше. Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу.
Сабақтың түрі: Жаңа материалды оқып білу.
Сабақтың мақсаты:
-
Оқушылар квадрат үшмүшенің анықтамасын біледі;
-
Оқушылар квадрат үшмүшеснің түбірлерін табу формулаларын біледі;
-
Оқушылар квадрат үшмүшенің түбірлерін таба алады;
-
Оқушылар квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу формуласын біледі;
-
Оқушылар квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеуді орандай алады;
-
Оқушылар өзін-өзі бағалай алады.
-
Оқушылар өз ойын еркін айта алады.
Оқу әдісі: көрнекі, ауызша-сұрақ, өзіндік, топтық.
Оқу құралдары: презентация, өзін-өзі бағалау парақтары.
Сабақтың барысы.
-
№
Сабақтың мазмұны
Мұғалімнің іс-шарасы
Оқушылардың іс-шарасы
1
Психологиялық кезеңі.
Сәлемесіздер ме! Ең біріншіден, сабақтың басында бір-біріне тілек айтайық және екі топқа бөленеміз.
Оқушылар бірбіріне тілек айтады және екі топ құрайды.
2
Мақсаты кезеңі.
Бүгінгі сабақтың тақырыбы: «Квадрат үшмүше және квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу».
Оқушылар дәптерлеріне сабақтың тақырыбын жазады.
3
Ой қозғау.
-
Көпмүше дегеніміз не? (бірмүшелердің қосындысы көпмүше деп аталады.)
-
Жалпы түрдегі квадрат теңдеу дегеніміз не? ( + + с = 0)
-
Қандай жағдайда квадрат теңдеудің екі әр түрлі түбірі болады? (егер дискриминант нөлден артық болса)
-
Қандай жағдайда Виет теоремасын қолдануға болады?
(келтірілген квадрат теңдеу болғанда)
-
Вите теоремасына кері теореманы қолдағанда қандай теңдеуді құруға болады? (келтірілген квадрат теңдеу)
Мұғалім оқушыларға сұрақ қояды.
Оқушылар жауап береді.
4
Топтық тапсырма.
-
топ. (х-3)(х-2) көбейтіндісінің мәнін табыңдар.
-
топ. Түбірлері 3 және 4 сандары болатын теңдеудін құрындар.
Мұғалім оқушыларға топтық тапсырма береді.
Оқушылар топта тапсырманы орындайды.
5
Жаңа материалды меңгеру кезеңі.
№ 1 (х-3)(х-2) = - 5х +6 ;
№2 - 7х + 12 = 0.
Алдынғы екі тапсырманың жауаптарындағы өрнектер көпмүше болып шықты. Олардың неше мүшесі бар?
Олардың дәреже көрсеткіші неге тең?
Сонда олар не болып табылады?
Олардың жалпы түрін қалай жазуға болады?
+ + с, мұндағы- айнымалы, а, және с- сандар, 0.
Мұғалім оқушылардың қызығушылығын арттыру арқылы жаңа тақырыпты түсіндіріп береді.
Оқушылар сұрақтарға жауап, жаңа тақырыпты меңгереді.
Оқушылар квадрат үшмүшенің жалпы түрін жазады.
6
Ауызша жаттығу.
Келесі өрнектердің қайсысы квадрат үшмүше болатынын анықтаңдар:
а) ә) б)
в) 2х - 1,27 г)
Мүғалім оқушыларға тапсырма береді.
Оқушылар жауабын түсіндіріп береді
7
квадрат үшмүшесінің мәні -мәніне тәуелді екенін ескерту керек. Мысалы,
Егер х = 0,онда
Егер х = 2,онда
Егер х = -1,онда
х = -1 болғанда квадрат үшмүшесін нөлге айналдыратын -1 саны квадрат үшмүщенің түбірі деп аталады.
Мұғалім оқушыларға келесі мысалды шығаруға ұсынады.
Оқушылар мысалын шығарып, өз бетімен жаңа анықтаманы тұжырымдап айтады. Оқулықтағы анықтаманы іздейді.
8
Постер жасау. Квадрат үшмүшенің түбірлерін қалай табуға болады?
Мұғалім оқушыларға тапсырма береді.
Оқушылар оқулықтың көмегімен постер жасайды.
9
Түбірлері бойынша квадрат теңдеу құруды білесіңдер, ал оның сол жағы - квадрат үшмүше болып табылады. Енді бізге кері жұмысын орындау керек. 1 тапсырманың жауабына қарайық::
(х-3)(х-2) = - 5 +6
Осы теңдіктің сол және оң жақтарының орындарын ауыстырайық.
- 5х +6 = (х-3)(х-2)
Қорытынды: квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктедік, ал 2 және 3 сандары оның түбірлері.
- 2- 10х + 12 квадрат үшмүшені қарастырайық. Қалай оны жіктейміз?
2- 10х + 12 = 2(- 5х +6) = 2(х-3)(х-2) , осында а = 2 - бірінші коэффициент.
Жалпы түрі: + + с = (х - )(х - ) , мұндағы және сандары + + с квадрат үшмүшесінің түбірлері.
-Оқулықтың ережесімен танысайық.
Келесі сабаққа бір оқушы осы теңдіктің дәлелдемесін дайындап келеді.
Мұғалім оқушыларға тапсырма береді.
Оқушылар тапсырманы орындап қорытында жасайды.
10
Есептер шешу.
а) - 15х + 50 = (х-5)(х-10)
- 15х + 50 = 0
Д,
в) 3- 2х - 1 = 3(х - )(х - ) ,
а = 3 және 3- 2х - 1 = 0, Д,Д = 4 +12 =16,
Мұғалім есептер береді.
Оқушылар шығарады.
11
Рефлексия. Сөйлемді жалғастырыңдар
Бұгін мен ...
Стикердің көмегімен
12
Үй тапсырмасы № 229, 230.
13
Бағалау
-