- Учителю
- Квадрат теңсіздік. Квадрат теңсіздіктерді квадраттық функцияның графигі арқылы шығару (7 сынып Алгебра)
Квадрат теңсіздік. Квадрат теңсіздіктерді квадраттық функцияның графигі арқылы шығару (7 сынып Алгебра)
Сынып: 8 Күні________ Пәні: Алгебра
Реті: 76
Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңсіздік. Квадрат теңсіздіктерді квадраттық функцияның графигі арқылы шығару ( 1 сабақ).
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Квадрат теңсіздікті квадраттық функцияның графигі арқылы шешуді білу.
Дамытушылық: Квадрат теңсіздіктердің берілуіне байланысты теңсіздікті шешу әдістерін білу
Тәрбиешілік: жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету
Сабақтың түрі: Жаңа тақырып
Сабақтың барысы:
І Мотевациялық кезеңі:
Оқушыларды сабаққа ынталандыру
Сабаққа қатысушы оқушыларды түгендеу
Қайталауға арналған сұрақтар
-
Квадрат функцияның анықтамасы
-
у= функциялары.
-
-
?
ІІ Мағананы ашу:
Анықтама:
aх2+вх+с>0, aх2+вх+с<0, aх2+вх+с0, aх2+вх+с0 түріндегі теңсіздіктер квадрат теңсіздіктер деп аталады.
мұндағы а,в,с - сандар және ах-айнымалы.
Квадрат теңсіздікті шешу үшін aх2+вх+с квадрат үшмүшесінің таңбасы қалай өзгеретінін білу қажет.
Квадрат теңсіздік парабола әдісі немесе интервалдар әдісі арқылы шешіледі.
Бүгін біз парабола әдісімен танысамыз.
х-тің кез келген мәнінде aх2+вх+с квадрат үшмүшесінің таңбасы қалай өзгеретінін анықтайық.
Ол үшін бірінші коэфф-т және дискриминант таңбаларына байланысты квадрат үшмүше графиктерінің орналасуын қарастырайық.
І жағдай. a>0, D>0 үшін
х1 және х2 - екі түбір болады, тармақтары жоғары бағытталған, нақтылық үшін х12 деп алайық.
Егер х2<х<х1 болғанда, aх2+вх+с>0 және х1<х<х2 болғанда aх2+вх+с <0 екенін график арқылы байқауға болады.
a<0, D>0 үшін
алдыңғыдан айырмашылығы - тармақтарының төмен бағытталуы. Демек, х1>х>х2 болғанда aх2+вх+с <0 және х2>х>х1 болғанда aх2+вх+с>0 орындалады.
ІІІ Бекіту кезеңі:
Оқулықтағы 1,3 мысалдарды талқылау
Ауызша: №278
Тақтада жұмыс жасау:№№279, 280
Рефлексия: Квадрат үшмүшенің екі нақты және әр түрлі х1 мен х2 (х1>х2) түбірлері болса, онда (х1;х2) аралығына тиісті емес х-тің мәндерінде кв. үшм-нің таңбасы бірінші коэфф-тің таңбасымен бірдей; (х1;х2) аралығына тиісті х-тің мәндерінде кв. үшм-нің таңбасы бірінші коэфф-тің таңбасына қарама-қарсы.
Үйге тапсырма беру: №281
Бағалау: Оқушылардың белсенділіген байланысты бағалау
Сынып: 8 Күні________ Пәні: Алгебра
Реті: 77
Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңсіздік. Квадрат теңсіздіктерді квадраттық функцияның графигі арқылы шығару ( 2 сабақ).
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Квадрат теңсіздікті квадраттық функцияның графигі арқылы шешуді білу.
Дамытушылық: Квадрат теңсіздіктердің берілуіне байланысты теңсіздікті шешу әдістерін білу
Тәрбиешілік: жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету
Сабақтың түрі: Жаңа тақырып
Сабақтың барысы:
І. Мотивациялық кезеңі:
Оқушыларды сабаққа ынталандыру
Сабаққа қатысушы оқушыларды түгендеу
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 281
ІІІ. Мағынаны ашу:
Анықтама:
aх2+вх+с>0, aх2+вх+с<0, aх2+вх+с0, aх2+вх+с0 түріндегі теңсіздіктер квадрат теңсіздіктер деп аталады.
мұндағы а,в,с - сандар және ах-айнымалы.
Квадрат теңсіздікті шешу үшін aх2+вх+с квадрат үшмүшесінің таңбасы қалай өзгеретінін білу қажет.
Бірінші коэфф-т және дискриминант таңбаларына байланысты квадрат үшмүше графиктерінің орналасуын қарастырайық.
ІІ жағдай: 1) a>0, D=0 үшін
х1=х2=-
у= aх2+вх+с -ның графигі абсцисса осін х = - нүктесінде жанайды және Ох осінен жоғары орналасқан. Сондықтан aх2+вх+с>0 теңсіздігі х-тің х = - мәнінен басқа кез келген мәнінде орындалады. Ал aх2+вх+с <0 теңсіздігінің шешімі болмайды.
2) a<0, D=0 үшін
у= aх2+вх+с -ның графигі абсцисса осін х = - нүктесінде жанайды және Ох осінен төмен орналасқан. Сондықтан aх2+вх+с<0 теңсіздігі х-тің х = - мәнінен басқа кез келген мәнінде орындалады. Ал aх2+вх+с >0 теңсіздігінің шешімі болмайды.
ІІІ жағдай: 1) a>0, D<0 үшін
Бұл жағдайда квадрат үшмүшенің нақты түбірлері жоқ және у= aх2+вх+с -ның графигі Охосінен жоғары орналасқан, яғни абсцисса осімен қиылыспайды. Сондықтан
aх2+вх+с >0 -х-тің кез келген мәнінде орындалады
aх2+вх+с<0-нің шешімі болмайды.
2) a<0, D<0 үшін
aх2+вх+с<0- х-тің кез келген мәнінде орындалады
aх2+вх+с >0 -нің шешімі болмайды.
ІҮ Бекіту кезеңі:
Оқулықтағы 2,4,5,6 мысалдарды талқылау
Тақтада жұмыс жасау:№№282,283,284
Рефлексия:
-
Бүгінгі сабақта нені білдің?
-
Нені уйрендің?
Үйге тапсырма беру: № 287, 288
Бағалау: Оқушылардың белсенділіген байланысты бағалау
Сынып: 8 Күні________ Пәні: Алгебра
Реті: 78
Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңсіздік. Квадрат теңсіздіктерді квадраттық функцияның графигі арқылы шығару ( 3 сабақ).
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың квадраттық функция және оның графигін квадраттық теңсіздіктерді шешуге қолдана білуге үйрету.
Дамытушылық: Оқушыларды ойлауға, пайымдауға, шешім қабылдауға үйретіп, квадрат теңсіздіктер шешу алгоритмі бойынша салу дағдыларын қалыптастыру .
Тәрбиелік: Өз өмірі мен әрекетіне жаупкершілікпен қарауға тәрбиелеу. Адамгершілік жалпы адамзаттық құндылыққа: құрметтеуді, мейірімділлікке, сөйлесудегі ізеттілікке тәрбиелеу.
Сабақ түрі: аралас сабақ
Сабақ әдісі: Сұрақ- жауап, ауызша жаттығу, есептер шығару,
Сабақ барысы:
І Мотевациялық кезеңі:
Оқушыларды сабаққа ынталандыру
Сабаққа қатысушы оқушыларды түгендеу
Үй жұмысын тексеру: №287, 288
-Теңсіздік деген не?
- Теңсіздіктердің қандай қасиеттерін білесіңдер?
-а а-ның осы қасиеттері не үшін керек?
ІІ Мағынаны ашу:
Теория: ах2 + вх + с ах2 + вх + с ах2 + вх + с түріндегі теңсіздіктер квадрат теңсіздіктер деп аталады. Олар пакрабола әдісі немесе интервалдар әдісі арқылы шешіледі.
Квадрат үшмүшенің нақты түбірлері болмаса, онда х-тің кез келген мәнінде : ах2 + вх + с квадрат үшмүшенің таңбасы бірінші коэффициенттің таңбасымен бірдей , яғни болғанда, х-тің кез келген мәнінде квадрат үшмүшенің мәні оң, ал а болғанда, х-тің кез келген мәнінде квадрат үшмүшенің мәні теріс болады.
Кесте. ( Оқушылар мен бірге жағдайларды талдай отырып толтыру)
Dв2 -4ас
Теңсіздіктер
D
D0
D0
ах2 + вх + с
а
ах2 + вх + с
а0
ах2 + вх + с
а
ах2 + вх + с
а0
Кестеге графиктерімен анықталу облыстарын толтыру керек
ІІІ Бектіу кезеңі: №289 тақтада орындау №285, 286
Рефлекция:
1)квадрат теңсіздікті шешу кезіндегі қолданылатын ұғымдарды атаңдар
2)квадрат теңсіздікті парабола әдісімен шығарудың мағынасы неде?
Бағалау: Оқушылардың белсенділігіне байланысбы бағалау.
Үй жұмысы: №290 есеп
Сынып: 8 Күні________ Пәні: Алгебра
Реті: 79
Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңсіздік. Квадрат теңсіздіктерді квадраттық функцияның графигі арқылы шығару ( 4 сабақ).
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың квадраттық функция және оның графигін квадраттық теңсіздіктерді шешуге қолдана білуге үйрету.
Дамытушылық: Оқушыларды ойлауға, пайымдауға, шешім қабылдауға үйретіп, квадрат теңсіздіктер шешу алгоритмі бойынша салу дағдыларын қалыптастыру .
Тәрбиелік: Өз өмірі мен әрекетіне жаупкершілікпен қарауға тәрбиелеу. Адамгершілік жалпы адамзаттық құндылыққа: құрметтеуді, мейірімділлікке, сөйлесудегі ізеттілікке тәрбиелеу.
Сабақ түрі: практикум
Сабақ әдісі: Сұрақ- жауап, ауызша жаттығу, есептер шығару,
Сабақ типі: жаңа сабақ
Сабақ көрнекілігі: кесте
Сабақ барысы:
Мотевациялық кезеңі:
Оқушыларды сабаққа ынталандыру
Сабаққа қатысушы оқушыларды түгендеу
Үй жұмысын тексеру №290
-Теңсіздік деген не?
- Теңсіздіктердің қандай қасиеттерін білесіңдер?
-а а-ның осы қасиеттері не үшін керек?
ах2 + вх + с ах2 + вх + с ах2 + вх + с түріндегі теңсіздіктер қалай аталады? Оларды қандай әдістер мен шешеді?
Квадрат үшмүшенің нақты түбірлері болмаса, онда х-тің кез келген мәнінде : ах2 + вх + с квадрат үшмүшенің таңбасы бірінші коэффициенттің таңбасымен бірдей , яғни болғанда, х-тің кез келген мәнінде квадрат үшмүшенің мәні -----------, ал а болғанда, х-тің кез келген мәнінде квадрат үшмүшенің мәні -------------болады?
ІІ Бекіту кезеңі: ( деңгейлік тапсыриалар)
1-Деңгей
Функциялардың графиктерін салыңдар
-
ух2 -2х-8
-
ух2 -8х+7
-
ух2 -х+2
2-Деңгей
-
Парабола төбесінің координаталарын және тармақтарының бағытын анықтаңдар.
у-х2 -12х+1
-
Берілген функция графиктерінің қиылысу нүктелерін анықтаңдар.
ух2 +3
3-деңгей
-
Берілген квадраттық функциялар бойынша төмендегі тапсырмаларды орында
ух2 +12х-5
-
Функцияны канондық түрге келтір
-
Парабола төбесінің координаталарын анықтаңдар
-
Функция нөлдерін табыңдар
Рефлекция:
1)квадрат теңсіздікті шешу кезіндегі қолданылатын ұғымдарды атаңдар
2)квадрат теңсіздікті парабола әдісімен шығарудың мағынасы неде?
Бағалау: Оқушылардың белсенділігіне байланысбы бағалау.
Үй жұмысы: №294