- Учителю
- Алгебра пәнінен сабақ жоспары 'Квадрат теңдеулер тақырыбын қайталау'
Алгебра пәнінен сабақ жоспары 'Квадрат теңдеулер тақырыбын қайталау'
8 сынып
Алгебра
Күні 21.01.15
Сабақ №
Сабақтың тақырыбы
Квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулерді шешу.
Мақсаты
Квадрат теңдеулердің шешу жолдарын еске түсіре отырып, қажетінше қолдана алу және өмірмен байланыстыру
Жұмыс нәтижесі
-
Квадрат теңдеуді формула бойынша шеше алады;
-
Квадрат теңдеуді келтірілген теңдеу түрінде жаза отырып, Виет теоремасын қолдана алады;
-
Теңдеулерді жаңа айнымалы енгізе отырып шығара алады.
Сілтеме
Оқулық алгебра 8 сынып
Негізгі идеясы
Теңдеулерді шешу, түбірін анықтау,
Қолданылған әдістері мен тәсілдері
Диалогты оқыту: сұрақ қою, әңгімелесу,
Оқуды және оқыту үшін бағалау: қорытынды жасауда
АКТ-ны қолдану; таныстырылым жасау, есептер шығаруда
интербелсенді тақтаны қолдану,
Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс;
Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту.
Өткен тақырыпты қайталау: «Таза тақта» әдісі
Жаңа тақырыпты бекіту: топпен жұмыс
Ресурстар
Постер, маркерлер, компьютер, интерактивті тақта, стикерлер, магниттер
Сабақтың өтілетін уақыты
45 минут
Сабақ жоспары
-
Ұйымдастыру
Жағымды психологиялық ахуал тудыру
«Сен қайдасың?» тренинг
Топқа бөлу
Стикерлер түрі
Мақсат қою
Оқушылармен бірге
-
Сабақтың барысы
-
Ұйымдастыру
-
Өткен тақырыпты қайталау
-
Сабақты бекіту
-
Қорытынды
-
Рефлексия
Үйге тапсырма
§11 №204 №205 (2)
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңдері
Уақыты
Әдіс-тәсілдер
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Табыс критерилері
Бағалау
1-кезең:
1) Қызығушы-лықтыояту-
-ұйымдастыру
ынтымақтастық қарым-қатынасты қалыптастыру
2) өткен тақырыпты қайталау
3) топқа бөлу
2
мин
5 мин
1 мин
«Сен қайда-сың ?»
Тренингі
«Таза тақта» әдісі
Стикерлердің түсіне байланысты
Мұғалім оқушылармен амандасады, түгендейді, «Сен қайдасың?» тренингін өткізіп, оқушыларды ашық қарым-қатынасқа ыңғайлау.
Әр оқушыға стикерлер тарату, өткен тақырып бойынша сұрақтар жаздырту
Әр топтың түсін білдіретін қағаздар дайындау
«Сен қайдасың ?» - тренингін жасайды.
Сәлем достым (қол беріп амандасу)
Сен қалайсың? (иықтарын қағады)
Қайда болдың? (құлақ-тарын тартады)
Мен сені сағындым (қолдарын жүрекке қояды)
Сен келдің (қолдарын жаяды)
Жақсы болды (қатты құшақтайды)
Әр оқушы стикерге бір сұрақтан жазады.
Белгіленген топқа түсте-рібойынша бөлінеді
Стикерлерін таза тақтаға іледі, әр топтан бір оқушы шығып сұрақтарға жауап береді
Өткен тақырып бойынша білім деңгейлерін анықтау
3- жауап дұрыс
2- бір қатесі бар
1- жауап мүлде дұрыс емес
2-кезең:Мағынаны ажырату:
- оқушылар бірлесіп жұмыс істей отырып есептер шығарады.
І тапсырма
Виеттеорема-сын қолдану
ІІ тапсырма:
Квадрат теңдеуді формула бойынша шешу
Формулалар-дыпайдалана-дыбір-біріне түсіндіреді.
ІІІ тапсырма
Квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулер
Жаңа айнымалы енгізу арқылы шығарылатын есептер
4 тапсырма
Рационал теңдеулерді қолдана отырып мәтін есептерді шығару
5 мин
10
Мин
10 мин
5 мин
Қысқы спорт түрлерін таңдау арқылы
«Кім жыл-дам»
ойыны
Әр топқа нақты тапсырма беріп, бағыт сілтейді
Тапсырмаларды тыңдау.
Есептердің шығарылуын қадағалай отырып, топпен жұмыс жасап жатқанды қиналып жатқан топтарға бағыт-бағдар беру
І топ
1)
2)
ІІ топ
1)
2)
ІІІ топ -
1)
2)
IVтоп-
1)
2)
І топ-
ІІ топ-
ІІІ топ-
IVтоп-
І топ-
ІІ топ-
ІІІ топ-
ІVтоп-
1 топ-
Екі санның біріншісі екіншісінен 5-ке артық, егер олардың көбейтіндісі 84-ке тең болса сандарды табыңдар.
Виет теоремасына кері теореманы дұрыс пайдалана алуы
Формуланы пайдалану дұрыстығы
3- қате жоқ
2- бір қате бар
1- мүлде қате
3- қате жоқ
2- бір қате бар
1- мүлде қате
3-кезең:
Ой толғаныс:
анализ, өз ойлары мен түсініктерін өздері игерген мәліметтері арқылы жеткізеді;
квадрат теңдеулердің шешу жолдарын жүйелейді
5
мин
Тірек сызба сызу
Постер-
Мен жұмыс
Тірек сызбаларға бағыт-бағдар беру
І топ - квадрат теңдеудің жалпы түрі.
ІІ топ-келтірілген квадрат теңдеу.
ІІІ топ - толымсыз квадрат теңдеу
ІV топ -квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулер
Оқушылар берілген тапсырмалар бойынша тірек сызбалар сызады.
Тақырыпты дұрыс аша білулері
3-сызба ретімен, ұтымды
2-жүйелілікжоқ
1-тақырып ашылмады
Рефлексия
2 минут